راهنمای خریدراهنمای خرید خودرو

راهنمای خرید خودرو ایرانی + هر آنچه باید قبل از خرید خودرو بدانید

مطمئنا خرید خودرو یکی از بزرگترین نیازهای هر فرد به شمار می‌رود؛ اما اگر این کار را به درستی و از راه مناسبی انجام ندهید، احتمالا با مشکلات زیادی روبرو می‌شوید. راهنمای خرید خودرو ایرانی دستانتان را برای انتخاب‌های بهتر باز می‌گذارد و کمک میکند در بازار خودرو خرید موفقی داشته باشید.

امروزه بیشتر افراد و جوانان به دلیل تورم بالای کشور به دنبال خرید اقتصادی‌ترین خودرو ایرانی هستند. افرادی که به دنبال خرید یک خودرو داخلی هستند، باید علاوه‌بر قیمت به نکات دیگری نیز توجه کرده و گزینه‌های مختلف را با یکدیگر بررسی کنند.

در این مطلب قصد داریم درباره پرتکرارترین سوالات خریداران ماشین خوب ایرانی، از قبیل “خودرو ایرانی چی بخریم؟” صحبت کنیم و به نتیجه‌ای نسبتا کامل برسیم. در ادامه این مقاله درباره نکات مهمی که برای خرید ماشین ایرانی باید در نظر بگیرید، سخن گفته و به دور از هرگونه تعصب، گزینه‌هایی را در مقابل شما قرار میدهیم. اگر قصد خریداری یک خودرو مناسب و درخور شرایط خود را دارید، این مطلب را از دست ندهید و تا انتهای آن ما را همراهی کنید.

اقتصادی‌ترین خودرو ایرانی چیست؟!

یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌هایی که در هنگام خرید یک خودرو مناسب مورد توجه افراد قرار می‌گیرد، قیمت آن است. یکی از موفق‌ترین فروشنده‌های جهان، گرنت کاردون، در کتاب «نفروشی فروخته می‌شوی» می‌گوید: “قیمت همه چیز نیست؛ خریداران علاوه بر قیمت به نکات عمیق‌تر دیگری نیز توجه دارند. خریدار اگر قلبا از خرید خود راضی باشی دیگر به قیمت آن فکر نمی‌کند. تنها چیزی که خریداران را به سمت یک کالا می‌کشاند، احساس رضایتمندی و رفع نیاز توسط آن کالا است.”

با توجه به حرف‌های آقای گرنت کاردون درمی‌یابیم که اگر شما رضایت لازم و کافی را از خودرویی که می‌خواهید بخرید داشته باشید، اهمیت قیمت آن برایتان کمتر خواهد شد و با خیالی آسوده‌تر به خریداری آن می‌پردازید.

اقتصادی‌ترین خودرو ایرانی چیست؟

کلمه اقتصادی به معنای پایین‌ترین قیمت و بهترین کیفیت و بازدهی متناسب با شرایط شماست. قبل از اینکه بخواهید خودرویی را خریداری کنید، باید انتظارات و توقعاتی که از یک ماشین دارید را مشخص کنید. در قدم بعدی با توجه به آن‌ها، گزینه مناسب را برگزینید.

خودرویی اقتصادی است که بتواند پاسخگوی نیاز خریداران بوده و در عین حال از قیمت عادی و خوبی برخوردار باشد. بنابراین شما باید نسبت به بودجه‌ای که برای خرید خودرو در نظر گرفته‌اید، میان گزینه‌های مختلف موردی را برگزینید که از هر جهت به سودتان باشد.

خرید خودرو ایرانی کارکرده

همانطور که می‌دانید خریداری خودرو‌ها علاوه بر نمونه‌های صفر، در مدل‌های کارکرده نیز مرسوم است. مشاوران راهنمای خرید خودرو ایرانی، بیشتر بر خرید خودرو‌های کارکرده تمرکز دارند و سعی می‌کنند افراد را برای خرید این دسته از ماشین‌ها قانع کنند.

مطمئنا ماشین‌های کارکرده نسبت به مدل‌های نو، قیمت پایین‌تری دارند؛ البته ممکن است مشکلاتی نیز داشته باشند. اما این نکته را به یاد داشته باشید که در خرید خودرو ایرانی کارکرده معمولا می‌توانید با هزینه‌هایی ناچیز، مشکلات آن خودرو را برطرف سازید. با این کار در هزینههای خود تا حد زیادی صرفهجویی میکنید.

این نکته را نیز به یاد داشته باشید که برای خرید ماشین‌های دست دوم و کارکرده باید با افراد قابل اعتماد و صادق معامله کنید. چرا که متاسفانه برخی از افراد با حیله‌هایی کوچک دست به پوشاندن عیب و ایرادات ماشین می‌زنند. در نهایت نیز خودرویی به شما تحویل می‌دهند که مشکلات زیادی دارد. بنابراین در انجام معامله با دقت قدم بردارید و از هر نکته کوچکی که به چشمانتان می‌خورد، ساده نگذرید.

یکی از مزایای خرید خودرو کارکرده این است که تمامی افراد، از هر قشری که باشند، می‌توانند با مبلغ کمی آن‌ها را خریداری کنند. نکته دیگری که باید به شما عزیزان گوشزد کنیم این است که در خرید خودرو کارکرده جهت واریز پول و پرداخت هزینه‌های اولیه از راه‌های امن و قابل اطمینان استفاده کنید. همچنین از هرگونه درخواست‌های غیرمنطقی و مشکوک به سرعت فاصله بگیرید.

خودرو ایرانی چی بخریم؟!

در جواب به این سوال که “چه خودرو ایرانی بهتر است و یا کدام یک از آن‌ها را باید خریداری کنیم؟” باید گفت که همه چیز به بودجه و انتظارات خریداران باز می‌گردد.

در واقع شما به عنوان یک خریدار باید قبل از هرچیز به انتظاراتی که از یک ماشین خوب ایرانی دارید توجه کنید. سپس باید به بودجه‌ای که برای خرید ماشین در نظر گرفته‌اید نیز، نیم نگاهی داشته باشید که انتظاراتتان با واقعیت در ارتباط باشد. در این مرحله می‌توانید در میان نمونه‌های مختلف خودرو، مدل‌هایی را که با شرایط شما سازگار نیستند، از لیست خود حذف کنید.

خودرو ایرانی چی بخریم؟

اما اگر بخواهیم در بین خودروهایی که امروزه به تولید می‌رسند، نمونه‌ای را به شما عزیزان پیشنهاد دهیم، به خودرو سورن اشاره میکنیم. اگر شرایط خریدن این ماشین را ندارید، بهترین پیشنهاد می‌تواند خودرو 206 باشد.

ناگفته نماند که این پیشنهادات تنها به عنوان راهنمای خرید خودرو ایرانی مطرح شده است؛ از این رو اگر با هیچکدام از آن‌ها حس رضایت ندارید، بهتر است با سلیقه خود دست به خرید ماشین مورد علاقه‌تان بزنید. مطمئن باشید که اگر نکاتی را که تاکنون در این مقاله خوانده‌اید، در نظر داشته باشید، خریدی موفق و رضایت‌بخش را تجربه می‌کنید.

ماشین ایرانی یا خارجی؟

اگر بخواهید از میان ماشین‌های ایرانی و خارجی یک مورد را برگزینید، ترجیح می‌دهید از کدام یک از آن‌ها استفاده کنید؟! مطمئنا من هم مثل شما به خودروهای خارجی که کیفیت و ظاهر بهتری دارند، علاقه‌مند هستم و منکر قدرت، سرعت و تمامی امکانات آن‌ها نخواهم شد.

نکته‌ای که در این بین وجود دارد این است که هزینه‌های ماشین‌های خارجی به دلیل شرایط تحریمی کشورمان بالاست. در حقیقت این مسئله تنها به خریدن خودرو منتهی نمی‌شود و باید به فکر شرایط و هزینه‌های بعد از آن‌ هم بود.

به عنوان مثال ماشین‌های باکیفیت و پرطرفدار مانند بنز، قطعات گران‌قیمت و در بیشتر اوقات غیر قابل دستیابی دارند. این امر موجب می‌شود که در هنگام تصادفات یا خرابی قطعات خودرو، به مشکل بخورید و تعمیر ماشین برای شما زمانبر شود. با این تفاسیر جایگزین ماشین‌های خارجی، خودروهای ایرانی هستند.

ماشین ایرانی یا خارجی؟

تنها توصیه‌ای که می‌توانم به گوشتان برسانم این است که قبل از خریدن خودرو، درباره تمامی مدل‌ها تحقیق و بررسی کنید. این کار شما را با کارایی‌های هر مدل و قدرت آن‌ها آشنا خواهد کرد. هنگامی که با نقاط قوت و ضعف ماشین‌های ایرانی و خارجی آشنا شوید، می‌توانید درباره قیمت و ارزش آن‌ها بهتر از قبل تصمیم بگیرید و در نهایت خرید خوبی را خواهید داشت.

لازم به ذکر است که بسیاری از خرید‌های مردم تنها از روی احساس انجام می‌شود. یعنی خریداران به صورت کاملا احساسی دست به خرید یک محصول می‌زنند و این امر در طولانی مدت موجب عدم رضایت در آن‌ها می‌شود. اما شما این‌گونه عمل نکنید! قبل از خریداری خودرو به خوبی فکر کنید که آیا این ماشین انتظارات شما را برآورده خواهد کرد یا خیر. سپس دست به خرید بزنید که بعد‌ها از تصمیمی که گرفته‌اید، پشیمان و دلسرد نشوید.

مشاوره خرید خودرو؛ راهی ساده و قابل اطمینان

یکی از راه‌هایی که از طریق آن می‌توانید از خرید خودرو سربلند بیرون بیایید، استفاده از تجربیات دیگران است. البته این را نیز در نظر داشته باشید که تجربیات دیگران باید با شرایطی که شما هم اکنون در آن به سر می‌برید، هماهنگ باشد؛ در غیر این صورت نه تنها چراغ راهتان نمی‌شوند، بلکه گمراهی این مسیر را برایتان دو چندان نیز می‌کنند.

در حقیقت مشاوره گرفتن از کسانی که تجربه خرید موفقی نداشته‌اند، نمی‌تواند کمک حال خریداران باشد. اگر قصد دارید از تجربیات موفق دیگران استفاده کنید، بهتر است با کسانی صحبت کنید که در این کار حرفه‌ای باشد و مشاوره خرید خودرو را به صورت کاملا اصولی و منطقی انجام دهند. پیشنهاد می‌کنم به هیچ عنوان تصمیمی که می‌گیرید، بر اساس حرف دوستان و آشنایان نباشد؛ این امر به دلیل ندانستن آن‌ها نیست، بلکه توصیه می‌شود صرفا برای احتیاط بیشتر، به مشاوری خوب و کاربلد مراجعه کنید.

مشاوران با در نظر گرفتن شرایط شما، پیشنهادات و گزینه‌هایی را مقابلتان قرار می‌دهند که بتوانید با خیالی آسوده دست به خرید خودرو بزنید. امروزه مشاورانی که در نمایشگاه‌های خودرو حضور دارند، تجربیات فوق‌العاده‌ای را با خریداران به اشتراک میگذارند. بنابراین از هر فرصتی استفاده کنید که نتیجه بهتری از خرید خودرو، عایدتان شود.

اهمیت کارشناس و مشاور!

اهمیت کارشناس در راهنمای خرید خودرو ایرانی

کارشناس و مشاور خوب بهترین راه حل‌ها و ترفند‌ها را برای شناسایی ماشین خوب می‌داند و از این‌رو شما را به خوبی راهنمایی می‌کند. برخی افراد پرداختن هزینه‌ برای کمک گرفتن از کارشناسان و مشاوران را قبول ندارند و تنها با علم ناچیز خود دست به خرید و معامله خودرو می‌زنند که صد البته در بیشتر اوقات نیز ناموفق هستند.

بنابراین از پرداخت هزینه‌های نسبتا بالا برای مشاوره گرفتن هراسی نداشته باشید و با آغوش باز به سمت این هزینه‌ها بروید؛ چرا که نه تنها به ضررتان نیستند، بلکه راه را برایتان هموار‌تر می‌کند.

یکی از ساده‌ترین کار‌هایی که کارشناسان شناسایی خودرو انجام می‌دهند، این است که ماشین را به خوبی بررسی می‌کنند که با اطلاعات موجود در ارتباط باشد. به عنوان مثال چپ کردن یک ماشین را تشخیص داده و به شما اطلاع می‌دهند، قسمت‌های رنگ شده خودرو را شناسایی می‌کنند و شماره شاسی و موتور ماشین را نیز با کارت ماشین تطبیق می‌دهند.

راهنمای خرید خودرو ایرانی توسط مشاوران بسیار راحت‌تر و سریع‌تر صورت می‌گیرد، بنابراین سعی کنید از افرادی خبره و ماهر در این کار بهره ببرید؛ این راه می‌تواند خیالتان را از بابت ماشینی که قصد خریدش را دارید آسوده کند و تجربه خریدی فوق‌العاده را برایتان به ارمغان آورد.

زیر 100 میلیون ماشین ایرانی چی بخرم؟!

همانطور که اشاره کردیم، راهنمای خرید خودرو ایرانی با استفاده از تجربیات کارشناسان و مشاوران نتایج بسیار بهتری خواهد داشت. امروزه اگر به دنبال خریداری ماشین خوب ایرانی هستید، گزینه‌های اندکی نیز پیش رویتان خواهند بود. برای اینکه بتوانید در هزینه‌های خرید یک ماشین جدید صرفه‌جویی کنید، شاید بهتر باشد از نمونه‌های کارکرده و دست دوم آن‌ها استفاده کنید.

راهنمای خرید خودرو ایرانی برای خرید ماشین‌های زیر 100 میلیون

نداشتن بودجه کافی برای اکثر افراد آن‌ها را به سمت خرید خودرو ایرانی کارکرده سوق داده است. معمولا افرادی که بودجه کافی را ندارند با استرس و احساسات بیشتری در بازار ماشین‌ها قدم برمی‌دارند و این امر می‌تواند موجب شود که خرید مناسبی را نیز نداشته باشند.

اگر می‌خواهید ماشینی با قیمت پایین‌تر از 100 میلیون تومان را خریداری کنید بهتر است به سراغ مدل‌های پایین‌تر و کارکرده بروید. در واقع برای این سوال که “زیر 100 میلیون ماشین ایرانی چی بخرم؟” جواب مشخصی وجود ندارد؛ یعنی نمی‌توان تنها یک کلمه و اسم ماشین را گفت که شما به سراغ همان گزینه بروید و به آن اکتفا کنید.

برای اینکه خرید موفقی را با این شرایط و بودجه پایین داشته باشید، باید نمونه‌ها و گزینه‌های متعددی را مورد تحقیق و بررسی قرار دهید که با چم و خم این کار آشنا شوید. مطمئنا راهنمایی‌های مشاوران و کارشناسان در این شرایط حکم یک معجزه را خواهد داشت؛ بنابراین از تجربیات آن‌ها نهایت بهره ممکن را ببرید.

همچنین با فروشنده‌های متعددی صحبت کنید و قیمت اصلی و حدودی ماشین‌های مختلف را تخمین بزنید. این کار شما را از ارقام عجیب و غریبی که برخی از فروشنده‌ها اعلام می‌کنند، دور خواهد کرد.

کلام آخر

اگر بخواهیم به یک جمع‌بندی کلی و مختصر از این مقاله برسیم، می‌توانیم بگوییم که عوامل متعدد و متنوعی وجود دارند که در خرید اقتصادی‌ترین خودرو ایرانی باید مورد توجه قرار گیرند. راهنمای خرید خودرو ایرانی تنها در یک یا دو مورد خلاصه نمی‌شود و باید با دقت و تمرکز بیشتری به تمام عوامل نگاه کرد.

این نکته را نیز فراموش نکنید که “قیمت همه چیز نیست”. همانطور که آقای گرنت کاردون در کتاب خود گفته‌اند، خریداران بجز قیمت محصول به نکات عمیق‌تر دیگری نیز توجه دارند. بنابراین اگر قصد دارید خرید خوب و پرسودی را تجربه کنید باید به انتظارات و نیاز‌های درونی خود نیز نگاهی بیندازید.

به یاد داشته باشید که در این مسیر، مشاوره خرید خودرو نتایج را به سودتان عوض خواهد کرد. البته مشاوره‌ای تاثیرگذار خواهد بود، که توسط افراد ماهر و حرفه‌ای به گوشتان برسد. اشاره دوباره به مراحلی مانند واریز پول از طریق راه‌ها و روش‌های امن و همچنین معامله با افراد قابل اعتماد نیز خالی از لطف نیست.

مطمئنا اگر تمامی نکاتی را که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد به درستی رعایت کنید، به خرید ماشین ایرانی خوب نزدیک‌تر شده‌اید و تجربه شگفت‌انگیزی خواهید داشت.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید