علم و فناوریاینترنت و وب

دارک وب چیست؟

شاید تا به حال با خود فکر کرده باشید که اینترنت و فضای مجازی تا چه حد گسترده و عمیق هستند؛ آیا به نتیجه‌ای نیز رسیده‌اید؟ جالب است بدانید که اینترنت و فضای مجازی که هم اکنون تمام مردم دنیا از آن استفاده می‌کنند، تنها بخش اندکی از حقیقت ماجرای دارک وب است. اما دارک وب چیست؟

درواقع اگر کل اینترنت را به یک کوه یخ عظیم‌الجثه تشبیه کنیم، قسمتی که عموم مردم از آن استفاده می‌کنند، قسمت بیرونی کوه یخ است. این قسمت بیرون از آب قرار دارد. بخش اصلی این کوه بزرگ و غیرقابل اندازه‌گیری در زیر آب قرار دارد و از چشم مردم عادی پنهان است. اما شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چه چیز باعث پنهان شدن و غیرقابل دسترس بودن این بخش از اینترنت و فضای مجازی شده است؟!

در این مقاله درباره ذات و ماهیت Dark Web صحبت می‌کنیم. همچنین قصد داریم نگاهی به تئوری‌های توطئه مختلفی را که در این باره وجود دارند، بیندازیم و آن‌ها را بررسی کنیم. اگر به تئوری‌های گوناگونی که به صورت راز‌های ناگفته و پنهان درباره اینترنت وجود دارند، علاقه دارید، متن پیش رو را از دست ندهید.

دارک وب چیست؟!

شاید برای شما عجیب باشد، اما باید بدانید که دارک وب را نمی‌توان کامل و شفاف توصیف کرد. همانطور که از اسم این بحث پیداست، دارک وب یا همان دیپ وب، به قسمت‌های تاریک و ترسناک اینترنت منتهی می‌شود.

در اینجا منظور از تاریک بودن، مکانی عاری از نور نیست؛ بلکه به این معناست که در این قسمت از فضای مجازی، فعالیت‌های خشن و به دور از اخلاق انسانی انجام می‌شود. مطمئنا شما نیز دوست ندارید که با این فضا روبرو شوید.

افرادی که در این بخش به فعالیت می‌پردازند جز آن دسته از اشخاصی هستند که از لحاظ روحی و روانی با مشکلات جدی دست و پنجه نرم می‌کنند. شاید حتی بتوان گفت که این افراد هیچ بویی از اخلاق و رفتار انسانی نبرده‌اند.

شاید با خود بگویید که اغراق می‌کنم، اما بگذارید بحث را کمی بیشتر برایتان باز کنم. درحقیقت کسانی که از این بخش ترسناک استفاده می‌کنند، جز قاتلان، مزدوران آدمکش، فروشندگان اعضای بدن و حیوانات، سارقان حرفه‌ای و غیره هستند. مطمئنا لازم نیست که بگویم چه معاملاتی توسط این افراد در حال انجام است.

درنتیجه می‌توان ادعا کرد که دارک وب دقیقا در نقطه مخالف شبکه‌های اجتماعی قرار دارد و کاملا به دور از هرگونه فعالیت انسان‌دوستانه و صمیمی است.

دارک وب به قسمت‌های تاریک و ترسناک اینترنت گفته می‌شود.

ورود به دارک وب!

حالا که می‌دانید دارک وب چیست، اطلاعاتی در مورد ماهیت کلی قسمت‌های عمیق اینترنت در دست دارید؛ اما باید بدانید که این تازه شروع ماجرا است. درواقع دارک وب تنها بخشی از دیپ وب را تشکیل می‌دهد که هر دو آن‌ها توسط آی پی‌های لایه‌ای و مختلف رمزگذاری شده‌اند.

این امر باعث می‌شود که هیچ یک از مردم نتوانند از طریق جستجوگر‌هایی مانند گوگل به این بخش‌ها دسترسی داشته باشند. برخی نرم‌افزار‌ها و شبکه‌ها تنها راه ورود به قسمت تاریک اینترنت هستند. شبکه تور یکی از این نرم‌افرازها است که آی پی کاربران را در چند لایه مخفی می‌کند و در آخر اجازه دسترسی را به آن‌ها می‌دهد.

البته اگر به دنبال آموزش ورود به دارک وب هستید، این متن تنها شما را با این فضا آشنا می‌کند. درنتیجه برای ورود به دارک وب به اطلاعات بیشتری نیاز دارید.

شاید ورود به این بخش از اینترنت در ابتدا برای شما جذاب باشد، اما باید بدانید که به هیچ عنوان کار منطقی و درستی نیست. بنابراین حتی برای سرگرمی نیز از این قسمت تاریک و غیرقانونی فاصله بگیرید. مطمئن باشید با دیدن محتویات دارک وب، چیزی عایدتان نخواهد شد و بدتر از آن، احتمالا تا مدت‌ زیادی دچار مشکلات روحی و روانی شوید. بنابراین توصیه می‌کنیم فکر ورود به دارک وب را از سرتان بیرون کنید و به دنبال استفاده‌های بهتری از اینترنت باشید.

ورود به دارک وب به هیچ عنوان کار منطقی و درستی نیست.

علت غیر قانونی بودن دیپ وب چیست؟!

همانطور که گفتیم فضای مجازی در چند سطح و لایه مختلف تقسیم‌بندی می‌شود که Dark web در لایه‌های زیرین و آخرین آن قرار دارد. در پاسخ به اینکه دارک وب چیست، اشاره کردیم که این فضا تنها بخشی از دیپ وب است. اما برای این که دیپ وب را بیشتر بشناسید، نیاز به اطلاعاتی فراتر از آنچه که گفتیم دارید.

اطلاعات دستگاه پلیس یا نمونه‌های دزدیده شده توسط هکر‌ها بخش اعظمی از این شبکه را تشکیل می‌دهند که با رمزگذاری‌های پیچیده در فضای پنهان اینترنت قرار می‌گیرند. با وجود این تفاسیر افرادی که قصد دارند به این اطلاعات عمده یا جزئی دسترسی داشته باشند، درواقع در حال دور زدن قوانین کشور خود هستند. این افراد با پرداخت پول به اطلاعات محرمانه سایر افراد دسترسی پیدا می‌کنند.

اتاق قرمز (Red Room)

در سال‌های اخیر شایعاتی در میان مردم پیچید که از اتاق‌های قرمز یا خونین حکایت داشت. طبق گفته‌های مردم و شایعاتی که به سرعت در حال گسترش بود، این اتاق‌های قرمز برای شکنجه‌ و کشتن مردمان بی گناه آماده می‌شدند. جالب است که افرادی نیز به عنوان تماشاگر، با استفاده از دوربین، به تماشای شکنجه این بی‌گناهان می‌نشستند.

با گذشت زمان هنوز هم نمی‌دانیم که این امر واقعی است یا خیر. اما طبق گفته‌های پلیس کلاهبردارانی با استفاده از نام اتاق قرمز پول‌های مردم را می‌دزدیدند، بدون این که هیچ فردی را شکنجه دهند یا بکشند.

حتی تصور این داستان و واقعی بودن آن نیز بسیار ترسناک و مخالف اخلاق بشر‌دوستانه است. بنابراین بهتر است خوشبین باشیم و فرض را بر این بگیریم که این امر در حد شایعه بوده و پیش‌تر از آن نرفته است.

برخی از شایعات حاکی از این بود که Red Room یا همان اتاق قرمز، در عمیق‌ترین لایه‌های دارک وب قرار دارد و برای دسترسی به آن باید مراحل بسیار سخت و پرهزینه‌ای را پشت سر گذاشت.

اتاق قرمز در عمیق‌ترین لایه‌های دارک وب قرار گرفته است.

فروش اطلاعات و حتی انسان

شاید بدانید دارک وب چیست، اما قصد داریم شما را با نکات دیگری از قبیل خرید و فروش اطلاعات در دیپ وب آشنا کنیم. تاکنون متوجه شدید که هکر‌ها در این بخش از اینترنت نفوذ زیادی دارند و به نوعی فعالیت‌های اصلی آن را انجام می‌دهند.

این افراد بدون اینکه ردپایی از خود به جا بگذارند، اطلاعات را از شخص، اداره و حتی سازمان‌های امنیتی می‌دزدند و به خریداری که مبلغ بیشتری را برای آن در نظر داشته باشد، می‌فروشند.

تصور کنید که این کار هکر‌ها چه ضربه‌های سهمگینی به اقتصاد و اجتماع کشور‌های مختلف می‌زند و چه عواقبی برای آن‌ها به دنبال خواهد داشت. حتی در مواردی، هکر‌ها با استفاده از این اطلاعات محرمانه دست به باجگیری از سازمان‌های قدرتمند نیز می‌زنند. اگر به آن هدفی که در سر دارند نرسند، اطلاعات را در قسمت عمومی و همه‌گیر اینترنت پخش می‌کنند.

علاوه‌بر خرید و فروش اطلاعات، هویت انسان‌ها نیز در این بخش از اینترنت قابل تغییر است. به صورتی که افراد با پرداخت هزینه‌های سنگین، دست به تغییر هویت خود در تمام ایستگاه‌های اطلاعاتی می‌زنند و داده‌هایی جدید را جایگزین داده‌های قدیمی می‌کنند. از این طریق برخی مجرم‌ها و دزدها از دستان پلیس فرار می‌کنند و به این ترتیب پرونده آن‌ها برای همیشه باز می‌ماند.

در لایه‌های زیرین دیپ وب افرادی در حال خرید و فروش اعضای انسان و حیوانات هستند.

لازم به ذکر است که طبق یک تئوری توطئه (Conspiracy Theory) در لایه‌های زیرین دیپ وب یعنی در عمیق‌ترین مکان‌های دارک وب، افرادی در حال خرید و فروش اعضای انسان و حیوانات هستند. این امر کاملا به دور از قانون و آگاهی سازمان‌های امنیتی اتفاق می‌افتد و هیچ فردی منشا و دلیل اصلی آن را نمی‌داند.

البته توجه داشته باشید که این امر با عنوان تئوری توطئه مطرح می‌شود. به این معنا که این تئوری‌ها تنها در حد امری ثابت نشده وجود دارند و صحت آن‌ها به درستی و کاملی ثابت نشده است.

دارک وب چیست و گستردگی آن در چه حد است؟

فعالیت‌های گسترده‌ای در بخش‌های تاریک‌ و عمیق اینترنت در حال انجام است. اطلاعات این قسمت نیز بدون رضایت صاحبان آن‌ها دزدیده می‌شوند و به طرق مختلفی به دست خریداران غیرقانونی می‌رسند. سوالی که در این هنگام به ذهن هر مخاطبی خطور می‌کند، این است که بخش تاریک فضای مجازی تا چه حد گسترده است؟!

در جواب این سوال باید بگوییم همانطور که اینترنت در دنیای امروز هیچ حد و مرزی میان مردم ندارد، دیپ وب و لایه‌های زیرین و عمیق‌تر آن نیز هیچ مرزی میان کشور‌ها، سازمان‌ها و حتی اشخاص قائل نیستند.

دارک وب چیست و گستردگی آن در چه حد است؟

برخی افراد سخن‌هایی از وجود دارک وب ایران در میان مردم پراکنده می‌کنند. با توجه به گستردگی این بخش از اینترنت به هیچ عنوان بعید نیست که در کشور‌های جهان سومی نیز دارک وب وجود داشته باشد.

این فضا ممکن است که حتی اطلاعات کشور‌های در حال توسعه جهان سومی را در اختیار سایر کشور‌های صنعتی و پیشرفته جهان نیز بگذارد. حتی می‌توان ادعا کرد که Deep Web بهترین ابزار کشور‌های توسعه یافته برای سو استفاده از سایر کشور‌ها و رقبا است. بنابراین گستردگی و سواستفاده از این فضا تنها به مواردی که در بالا گفته شد، محدود نمی‌شود.

تسلط بر اذهان عمومی با Deep Web

برخلاف آنچه که مردم عادی تصور می ‌کنند، افراد فعال در پلتفرم‌های مخفی و لایه‌ای دوست ندارند مردم از کارهایشان مطلع شوند. بنابراین هیچکس نمی‌داند دارک وب چیست و احتمالا عکس‌های دارک وب و اطلاعاتی که در مورد این فضا می‌شنویم، دروغی بیش نباشند. شاید این اطلاعات را منتشر کرده‌اند که افراد عادی را از ورود به دارک وب دور نگه دارند.

برخی بر این باور هستند که عکس‌های دارک وب تنها برای تسلط بر اذهان عمومی پخش شده است.

همه ما می‌دانیم تنها چیزی که مقابل تصمیم‌گیری‌های مهم ما قرار دارد، ترس است. ترس از شکست، ترس از مرگ، ترس از دست دادن و غیره در تصمیماتی که ما در زندگی می‌گیریم، نقش اساسی دارند. با وجود این تفاسیر چه فکری بهتر از آن که با ایجاد ترس در ذهن مردم مانع از ورود آن‌ها به بخش‌های حساس و محرمانه شوند؟

کافی است مردم را از اصل ماجرا دور نگه دارند و داستان‌هایی ترسناک را که با جان آن‌ها ارتباط دارد، به خوردشان دهند. به این ترتیب مردم هیچگاه به دنبال ورود به چنین بخش‌هایی از اینترنت نخواهند بود. حالا راه برای مدیران و افرادی که این شبکه وسیع را در دست دارند، باز است. این افراد از طریق شبکه وسیع دارک وب به اذهان عمومی تسلط دارند و هر آنچه را که می‌خواهند به ذهن مردم تزریق می‌کنند.

با این فرضیه شاید حتی بتوان گفت عکس‌هایی که از این فضا وجود دارد، به احتمال زیاد هماهنگ شده هستند و نکته اصلی و حقیقی این فضا را به مخاطبان نمایش نمی‌دهند.

از بازی تا حقیقت

افرادی که در فضای دارک وب در حال فعالیت‌های غیرقانونی و غیرانسانی هستند، با روش‌ها و ترفندهای مختلف به ذهن عموم مردم راه پیدا می‌کنند. نتیجه این ترفندها چیزی جز آلوده کردن ذهن مردم عادی با روحیه و تفکرات خشن نیست.

بازی‌های رایانه‌ای یکی از روش‌هایی است که امروزه از آن جهت تسلط به تفکر جوانان و نوجوانان استفاده می‌شود. چه فکری بهتر از اینکه روش‌های قتل، شکنجه و آسیب رساندن به انسان‌ها و حیوانات را درون بازی‌های رایانه‌ای قرار دهید که آن‌ها را به مرور زمان در اذهان مردم مخصوصا افراد کم سن و سال ساده جلوه دهید؟

به یاد داشته باشید که هرگونه اطلاعاتی در دارک وب پیدا می‌شود و مطمئنا خریداری برای آن نیز وجود دارد. اما مسئله اصلی این است که چه فردی از این اطلاعات استفاده می‌کند. درواقع چگونگی استفاده از آن‌ها می‌تواند عواقب مخربی برای هر کشور و وضعیت اقتصادی و فرهنگی آن داشته باشد.

کلام آخر

اگر بخواهیم در جواب سوال دارک وب چیست به نتیجه‌ای کلی برسیم، شاید بهتر باشد بگوییم که اصولا هیچ انسان سالم و بالغی دوست ندارد اطلاعات زندگی و سلامت روح و روان خود را با ورود به این فضا به خطر بیندازد.

اگر تمامی حالات و احتمالات ممکن را نیز بررسی کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که وجود پنهان یا آشکار چنین فضاهایی مخصوصا در اینترنت به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر مردم تاثیر بد خواهد داشت.

حتی فکر اینکه افرادی با استفاده از اطلاعات شخصی از ما باج بگیرند و زندگیمان را به آتش بکشند، لرزه به تنمان خواهد انداخت. تنها توصیه‌ای که برایتان داریم این است که به هیچ عنوان درباره ورود به دارک وب فکر نکنید؛ چرا که در آخر به جز پشیمانی چیز دیگری عایدتان نخواهد شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید