علم و فناوریاینترنت و وب

ui و ux چیست؟

ui و ux چیست؟ حتی اگر سررشته کمی در رابطه با فضای وب و اپلیکیشن داشته باشید، حتما بارها این دو عبارت مخفف به گوشتان خورده است. اما نکته جالب این است که ui و ux محدود به حوزه تکنولوژی و به قول گفتنی “وب و اپ” نیست، بلکه هرجا محصولی وجود داشته باشد، Ui/UX نیز مطرح می‌‍شود.

قبل از اینکه بخواهیم به اصل مطلب بپردازیم، لازم است ابتدا چند تصور غلط را از بین ببریم؛ اول اینکه ui ux دو مفهوم کاملا جداگانه هستند. جالب است بدانید که اغلب شرکت‌ها ui کار و ux کار جدا دارند. در مثالی ساده Ui کار را می‌توان به برنامه نویس front-end و UX را به Back end کار تشبیه کرد.

اما شاید برای شما نیز این سوال پیش آید که تفاوت ui و ux چیست؟ اصلا هر یک از این اصطلاحات به چه معناست و چه کاربردی در حوزه طراحی محصول دارد؟ در ادامه به تمامی این سوال‌‌ها به صورت جامع پاسخ می‌دهیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

ui چیست؟

برای این که جواب سوال ui و ux چیست را بدهیم، ابتدا باید شما را با مفهوم ui آشنا کنیم. ui از دو کلمه User Interface تشکیل شده که در مجموع به معنای طراحی کاربری است. همچنین این اصطلاح گاهی در کنار کلمه Design نیز به شکل User Interface Design نیز به کار می‌رود.

جهت آشنایی بیشتر با شغل ui کارها کافی است برنامه نویس front-end را تصور کنید. این فرد روی المان‌ها و مباحثی که کاربران با آن سروکار دارند، کار می‌کند. به طورکلی طراحی رابط کاربری بخش گرافیکی کار را شامل شده که اغلب با برنامه نویسی front-end انجام می‌شود.

ui چیست

اما اگر همچنان به درک کاملی از معنای Ui نرسیده‌اید، اصلا نگران نباشید. تصور کنید که وارد وب سایتی شده‌اید؛ قبل از اقدام به هر کار یا کلیک بر المانی خاص، با طراحی گرافیکی سایت روبرو می‌شوید. طراحی گرافیکی سایت‌ها نیز از منو، رنگ‌های به کار رفته، بنرها و غیره تشکیل شده است.
اگر وب‌سایت مورد نظر طراحی کاربری مناسبی نداشته باشد، یقینا کاربر از آن سایت خارج خواهد شد؛ از همین رو ui بسیار مهم و حائز اهمیت است. بنابراین همانطور که در ابتدای مطلب نیز گفته شد، این موضوع تنها محدود به حوزه تکنولوژی نیست!

تصور کنید برای خرید محصولی جدید وارد هایپر مارکتی بزرگ شده‌اید. از محصول مورد نظر شما چند نمونه از برندهای مختلف با کیفیت یکسان وجود دارد؛ انتخاب شما کدام است؟ پاسخ بسیارساده است؛ ناخودآگاهتان شما را به سمت محصولی سوق می‌دهد که بسته‌بندی جذاب‌تری دارد.

متخصص Ui به چه ابزاری نیاز دارد؟

اگر در مورد ابزارهایی که متخصصان حوزه ui از آن استفاده می‌کنند، کنجکاو هستید، توجه شما را به موراد زیر جلب می‌کنیم.

 1. قلم و کاغذ: برای طراحی اولیه
 2. فتوشاپ و ایلاستریتور: این دو برنامه کاربرد زیادی در UI دارند با اینکه به صورت تخصصی برای این کار توسعه نیافته‌اند.
 3. ادوبی ایکس دی (adobe xd): این نرم افزار یکی از تخصصی‌ترین برنامه‌ها برای طراحی UI است که به صورت رایگان نیز برای ویندوز و مک عرضه شده است.
 4. نرم افزار Sketch: نرم افزار Sketch به صورت اختصاصی برای سیستم عامل مک توسعه یافته و یکی از قدرتمندترین‌ برنامه‌ها در حوزه طراحی رابط کاربری است؛ لازم به ذکر است برنامه Sketch کاربری بسیار ساده‌ای دارد.

ux چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید ui و ux چیست، باید مفهوم ux را نیز بشناسید. ux مخفف عبارت User Experience Design است که در طراحی تجربه کاربری خلاصه می‌شود. اینجاست که باید گفت UI تنها بخش بسیار کوچکی از UX را شامل می‌شود.

Ux چیست

اما اگر بخواهیم تجربه کاربری را ساده‌تر تعریف کنیم، باید از قوه تخیل کمک بگیریم. تصور کنید برای خرید محصول وارد وب‌سایتی می‌شوید؛ بدون شک اگر طراحی، رنگ و دیگر المان‌های ux به خوبی رعایت نشده باشند، در همان دقایق اول از سایت خارج خواهید شد.

این در حالی است که اگر به المان‌های ux توجه شود، کاربر در سایت می‌ماند. این المان‌ها پس از سرعت لود سایت که به بحث سئو مربوط می‌شود و طراحی گرافیکی آن اهمیت زیادی دارد.

چگونه ux خوب در سایت را تشخیص دهیم؟

اگر در مواجهه با سایتی پاسختان به بیشتر سوال‌های زیر مثبت باشد، یعنی آن سایت از طراحی تجربه کاربری یا همان uxd هوشمندانه‌ای برخوردار است.

 1. آیا به راحتی به خواسته خود رسیده‌اید؟
 2. مقصد مورد نظر شما در منو سایت وجود دارد؟
 3. درصورت عدم وجود صفحه مورد نظر در منو، باکس جستجو به راحتی قابل دیدن است؟
 4. مطالب سایت به گونه‌ای است که شما را وادار به خواندن کند؟
 5. آیا به صورت ناخودآگاه بر لینکی کلیک کرده‌اید؟
 6. در نهایت آیا از تجربه استفاده از سایت راضی بوده‌اید؟

طراحی تجربه کاربری و جواب به سوال ui و ux چیست

حال بیایید کمی عمیق‌تر فکر کنیم؛ این‌ها تنها سوالاتی هستند که شما می‌پرسید، اما برای طراح UX چه سوالاتی مطرح است؟

 1. کاربران مورد نظر من از چه قشری هستند؟
 2. رنج سنی آن‌ها چقدر است؟
 3. اغلب کاربران من چه نیازهایی دارند؟
 4. مخاطب هدف من اغلب به چه منظوری وارد سایت می‌شود؟
 5. چقدر طول می‌کشد تا مخاطب به هدف خود برسد؟
 6. چگونه کاربر را وادار کنم مطابق میل من عمل کند؟
 7. آیا رفتار مخاطب در نهایت منجر به اقدام شد؟ (CTA)
 8. نقاط قوت و ضعف کجا هستند؟

CTA مخفف عبارت Call to Action و به معنای دعوت به اقدام است. “کال تو اکشن” شامل نمونه‌های مختلفی می‌شود که از جمله مهم‌‌ترین آن‌ها می‌توان به دکمه پرداخت، فرم دریافت شماره تماس با ایمیل، لینک، فرم ثبت نام، لینک ورود به شبکه‌های اجتماعی و غیره اشاره کرد.

تاریخچه واژه ui و ux چیست؟

UX عبارت جدیدی نیست! این واژه فقط به تازگی با پیشرفت تکنولوژی و روی آوردن بخش عظیمی از کاربران به حوزه دیجیتال مارکتینگ بر سر زبان‌ها افتاده است. اما اینکه اولین بار چه کسی از واژه UX استفاده کرد، به شرکت اپل برمی‌گردد؛ زمانی که دان نورمن (دانشمند شناختی) بحث تجربه کاربر را مطرح کرد. آنطور که گفته می‌شود، نورمن به تمامی جنبه‌های تجربه کاربر با محصول علاقه به خصوصی داشته است.

جالب است بدانید از آن موقع به بعد UX ارتباط خاصی با تجارت خوب پیدا کرد. به این معنا که محصولات و خدماتی در تجارت موفق می‌شوند که تجربه کاربری خوشایندی را در اختیار مخاطبان قرار دهند.

تفاوت ui و ux چیست و چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

با توجه به توضیحاتی که تاکنون در رابطه با “طراحی رابط کاربری” و “طراحی تجربه کاربری” گفته شد، تفاوت این 2 حوزه کاری تخصصی کاملا مشخص است. اما در این بخش قصد داریم با توضیحات ساده‌ای این تفاوت‌ها را شرح دهیم.

 • قبل از هر چیز باید بدانید که UI بخشی از UX است؛ درواقع اگر اقدامات انجام شده برای فروش محصولی را UX در نظر بگیریم، UI تنها یکی از اقدامات انجام شده محسوب می‌شود.
 • البته از آن جایی که UI/UX دو موضوع جداگانه هستند، نمی‌توان تنها به یکی از آن‌ها اتکا کرد؛ چرا که به قولی هر کدام مکمل دیگری است. اگر UX وجود نداشته باشد، UI نیز وجود نخواهد داشت. همچنین اگر بخواهیم تنها به طراحی گرافیکی یعنی UI اکتفا کنیم، در نهایت با خارج شدن کاربر از صفحه مواجه می‌شویم.
 • مباحث مربوط به UX بسیار پیچیده هستند؛ به صورتی که اغلب به مفاهیم روانشناسی مرتبط می‌شوند. این در حالی است که UI حوزه گرافیک و موارد عینی را دربرمی‌گیرد.
 • در طراحی UI سلیقه شخصی نیز دخیل است، اما در طراحی UX در انجام هر اقدامی سلیقه، خواسته و رفتار کاربران در نظر گرفته می‌شود.

تفاوت ui و ux چیست

سئو چیست و چه ارتباطی با UX دارد؟

سئو (Seo) یا همان Search Engine Optimization در ساده‌‎ترین تعریف مجموعه اقداماتی است که سبب افزایش رتبه سایت می‌شود. برای این که بهتر مفهوم سئو را متوجه شوید، فردی را در نظر بگیرید که بعد از سفارش طراحی سایت فروشگاهی و اتمام آن، انتظار دارد کاربران از سایت خرید کنند.

اما آیا همچین اتفاقی رخ می‌دهد؟ یقینا خیر!!! چرا که طراحی سایت در 90 درصد مشاغل بدون سئو یا همان بهینه‌سازی سایت بیهوده است.

سئو جایگاه شما را در نتایج جستجو ارتقا می‌دهد و به قولی تریبونی برای دیده شدن شما است.

اما سئو چه ارتباطی با UX یا همان تجربه کاربری دارد؟ زمانی که صحبت از وب و عرضه دیجیتال می‌شود، این دو مبحث در ارتباط کاملی با یکدیگر قرار می‌گیرند.

سئو خوب، یعنی ترافیک بیشتر و داشتن ترافیک بیشتر مستلزم رعایت نکات UX است.

نگاهی به ارتباط سئو و UX با مثالی ساده

حالا که مفهوم ui و ux چیست را به خوبی درک کرده‌اید، به طور حتم می‌دانید زمانی که UI سایت به درستی رعایت نشده باشد، کاربر پس از ورود به سایت بلافاصله از آن خارج خواهد شد. این موضوع bounce rate یا همان نرخ خروج را افزایش می‌دهد که به سئو سایت نیز آسیب می‌رساند.

حال بیاید برعکس این موضوع را بررسی کنیم؛ کاربر وارد سایت می‌شود و با UI مناسبی روبرو خواهد شد؛ بنابراین در سایت می‌ماند. این که کاربر در سایت بماند، یک امتیاز مثبت برای آن سایت خواهد بود.

در این زمان کاربر صفحه را اسکرول می‌کند و با متنی روبرو می‌شود که بر اساس اصول copywriting نوشته شده است. این کار به ظاهر ساده نیز امتیاز مثبت دیگری برای سایت به ارمغان می‌آورد.

سئو چیست و چه ارتباطی با UX دارد؟

اگر کاربر در اواسط متن با لینکی مواجه شود که به نظرش جالب باشد، حتما روی آن کلیک می‌کند. زمانی که کاربر لینک را در تب جدیدی باز کرده که بعدا آن را مطالعه کند، امتیاز مثبتی برای سایت محسوب می‌شود.

در انتهای مطلب نیز کاربر با باکس CTA مواجه می‌شود. در این باکس از او خواسته شده است در ازای وارد کردن ایمیل خود، از تخفیف 15 درصدی فروش شب یلدا بهره‌مند شود. این مورد نیز امتیاز مثبت دیگری برای سئو سایت به همراه دارد.

جالب است بدانید کاربر از ابتدای متن تا کنون در سایت حضور داشته و چندین بار نیز بر المان‎های مختلف کلیک کرده است که خود به تنهایی امتیازی مثبت برای سایت محسوب می‌شود.

درآمد ui ux کار چقدر است؟

پس از آنکه دانستید ui و ux چیست، حتما در مورد درآمد افرادی که در این حوزه مشغول به کار هستند، کنجکاو شده‌اید. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و شرایط ویروس کرونا مشاغل حوزه تکنولوژی و مارکتینگ بیش از پیش مهم شده‌اند. UI/UX یکی از شاخه‌های تخصصی این حوزه است که این روزها بسیار به آن توجه می‌شود.

بنابراین بدون مقدمه‌چینی باید گفت که UI UX شغلی پردرآمدی است، اما در صورتی که به آن علاقه داشته باشید و کارتان نیز خوب باشد.

طبق تحقیقات میانگین حقوق طراح رابط کاربری و طراح تجربه کاری در ایران بین 2.5 الی 12 میلیون است. البته این عدد نیز تقریبی است و یقینا مبالغ بسیار بالاتری در این شغل رد و بدل می‌شود. در حقیقت فاکتورهای زیادی در تعیین حقوق طراحان این شغل تاثیر دارد. برخی از این فاکتورها شامل تجربه، سابقه، نمونه کار، مهارت، استعداد و خلاقیت می‌شود.

حقوق کارشناس Ui UX در کشورهای خارجی

اگر در مورد حقوق ui ux کار در کشورهای دیگر کنجکاو هستید، به جدول زیر نگاهی بیندازید.

کشور سابقهمیانگین ساعتیمیانگین سالانه میانگین سالانه با سابقه +8 سال
آمریکا 1 تا 3 سال 40.82 دلار84.921 دلار105.050 دلار
کانادا1 تا 3 سال-912.066 دلار116.235 دلار
آلمانکمتر از 3 سال32.16 یورو47.633 یورو82.746 یورو
انگلیسکمتر از 3 سال-34.512 پوند59.956 پوند
ترکیه1 تا 3 سال49.35 لیر73.880 لیر128.334 لیر

در ادامه دستمزد UI UX در شرکت‌های مطرح جهان را برای شما آورده‌ایم.

نام شرکت میانگین سالانه
microsoft (مایکروسافت)86000 الی 154000 دلار
Adobe (ادوبی)65000 الی 163000 دلار
Alibaba (فروشگاه اینترنتی علی بابا)32000 الی 61000 دلار
Adidas (شرکت آدیداس)54000 الی 60000 دلار

کلام آخر

حال که به انتهای مطلب رسیدیم، قطعا با دید بازتری به سوال ui و ux چیست، پاسخ می‌دهید. در این متن سعی کردیم مباحث را به ساده‌ترین شکل ممکن وهمراه با مثال توضیح دهیم.

به این ترتیب حتی افرادی که کمترین اطلاعات را در حوزه دیجیتال مارکتینگ ندارند نیز با خواندن این متن به درک کاملی از طراحی رابط کاربری و طراحی تجربه کاربری می‌رسند. این دقیقا نگاه متخصص UX به مباحث پیش رو است. در ادامه نیز چندین سوال پرتکرار را در حوزه UI/UX بررسی می‌کنیم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید