آشپزیسبک زندگی

6 طرز تهیه کیک ژله ‌ای؛ خوشمزه، مجلسی و یخچالی

آیا تابه‌حال کیک ژله‌ای پخته‌اید؟ اگر به طعم ژله علاقه دارید، این ترکیب خارق‌العاده را از دست ندهید. طرز تهیه کیک ژله ‌ای بسیار راحت است. تنها با مخلوط کردن چند ماده ساده عصرانه‌ای منحصربه‌فرد با طعمی متفاوت برای خود و خانواده‌تان به ارمغان آورید. این دسر فوق‌العاده در یخچال سرو می‌شود. ازاین‌رو گزینه‌ای ایده‌آل برای روزهای گرم تابستان به شمار می‌آید.
کیک ژله‌ای به همراه چای، قهوه و انواع شربت‌ها و نوشیدنی‌ها قابل سرو است. از این کیک به‌عنوان کیک تولد نیز می‌توان استفاده کرد. برای تهیه کیک ژله ‌ای خوشمزه و مجلسی با خامه، تکه‌های میوه و روکش ژله‌ای مجله نوت روز را تا پایان این متن همراهی کنید که با ساده‌ترین و اصولی‌ترین روش تهیه آن آشنا شوید.

1. طرز تهیه کیک ژله ‌ای با خامه، مجلسی و خوشمزه

کیک ژله‌ای گزینه‌ای ایده‌آل برای تولد‌ها و مراسم‌های مختلف است که با خامه نیز تزیین می‌شود. انتخاب طعم ژله به سلیقه و ذائقه شما بستگی دارد. تهیه این کیک به تجربه و مهارت خاصی نیاز نداشته و تنها کافی است که مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید که کیک ژله ‌ای مجلسی و خوشمزه‌ای بپزید.

مواد لازم برای تهیه کیک ژله‌ای با خامه در فر

شاید از خودتان بپرسید:«کیک ژله ‌ای چجوری درست می‌شه؟» برای درست کردن این دسر ابتدا مواد اولیه زیر را تهیه کنید:
• آرد سفید: 2 لیوان
• شیر: سه‌چهارم لیوان
• تخم‌مرغ: 4 عدد
• شکر: 1 لیوان
• وانیل: یک‌چهارم قاشق چای‌خوری
• بیکینگ‌پودر: 1 قاشق چای‌خوری
لازم به ذکر است که این مواد برای تهیه دسری 4 نفره کافی است.

مواد لازم برای رویه کیک

برای رویه کیک ژله ای خود نیز می‌توانید از مواد زیر استفاده کنید:
• ژله با رنگ و طعم دلخواه: 1 بسته
• خامه قنادی: نیم کیلو

روش پخت کیک ژله‌ای با خامه

برای تهیه این دسر ژله‌ای ابتدا باید کیک اسفنجی بپزید. کیک اسفنجی بهترین گزینه برای تهیه این دسر است؛ چراکه بافت پفکی و پوک آن به بهترین شکل از ژله خوشمزه شما میزبانی می‌کند. در ادامه مراحل زیر را برای تهیه این کیک خوشمزه در پیش بگیرید.

در تهیه کیک ژله ‌ای توت فرنگی از خامه و تکه‌های میوه نیز می‌توان استفاده کرد. طرز تهیه کیک ژله به صورتی است که آن را می‌توان با خوراکی‌های مختلفی تزئین کرد.

مرحله اول

برای تهیه کیک اسفنجی پف‌دار با بافتی نرم باید مایه کیک را بدون هیچ معطلی در فر از پیش گرم شده قرار دهید. ازاین‌رو در اولین مرحله فر را روشن کنید که مایه کیک را پس از آماده شدن بدون معطلی درون آن قرار دهید.

مرحله دوم

برای تهیه کیک اسفنجی ساده ابتدا سفیده و زرده تخم‌مرغ‌ها را از یکدیگر جدا کنید. سپس هر یک از آن‌ها را در ظرف‌هایی جداگانه بریزید. شکر و وانیل را به زرده تخم‌مرغ اضافه کنید و آن‌ها را با دور تند همزن به مدت 10 دقیقه هم بزنید. درواقع این کار را باید تا زمانی ادامه دهید که مواد کش‌دار و کرم‌رنگ شود.

مرحله سوم

سفیده‌های تخم‌مرغ را نیز در ظرفی جداگانه با دور تند همزن بزنید که کاملاً پف کند. این کار را تا زمانی ادامه دهید که اگر کاسه را برگرداندید، سفیده‌ها از آن بیرون نریزد.
حال شیر را به زرده‌های تخم‌مرغ اضافه کنید. سپس سفیده‌های تخم‌مرغ را به مخلوط شیر و زرده تخم‌مرغ بیفزایید. مایه کیک را به‌آرامی با قاشق هم‌ بزنید که یکدست شود.

مرحله چهارم

در ادامه طرز تهیه کیک ژله ‌ای به سراغ آماده کردن مواد پودری کیک می‌رویم. ابتدا در ظرفی جداگانه آرد سفید و بکینگ پودر را با یکدیگر مخلوط‌کنید. برای این‌که کیکی با بافت نرم داشته باشید، آرد را حداقل دو بار الک کنید.
حال آرد و بکینگ پودر را در سه مرحله به مایه کیک اضافه کنید و آن را به‌آرامی هم بزنید. درصورتی‌که آرد را به‌صورت یکجا درون‌ مایه کیک بریزید، آرد گلوله گلوله می‌شود.

مرحله پنجم

قالب کیک را با یک قاشق غذاخوری روغن چرب کنید. برای جلوگیری از چسبیدن کیک به قالب تکه‌ای کاغذ روغنی نیز ته قالب بیندازید.
حال مایه کیک را به‌صورت دورانی درون قالب بریزید. سپس قالب را دو یا سه بار روی میز بکوبید که هوای اضافی از آن خارج شود. درجه فر را روی 180 درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید و قالب را در طبقه وسط فر قرار دهید. پس از حدود 40 تا 45 دقیقه کیک شما آماده است.

مرحله اول از طرز تهیه کیک ژله ‌ای با پختن کیک اسفنجی شروع می‌شود.

مرحله ششم

دمای فرهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. ازاین‌رو پس از گذشت 30 دقیقه با خلال‌دندان از پخته شدن کیک اطمینان پیدا کنید. به این شکل که خلال‌دندانی را در مرکز کیک فروکنید. درصورتی‌که از مایه به خلال نچسبید، کیک شما آماده است.

مرحله هفتم

به کیک زمان دهید که کمی خنک شود، سپس آن را از قالب خارج کنید. حدود نیم ساعت زمان لازم است که کیک به‌طور کامل خنک شود. سپس می‌توان رویه کشی آن را با خامه و ژله انجام دهید. برای تهیه رویه کیک مطابق با دستورالعمل زیر پیش بروید.

طرز تهیه رویه کیک

پودر ژله را در آب گرم به‌خوبی حل کنید؛ سپس آب سرد را به آن اضافه نمایید. محلول ژله را دو قسمت کنید. نیم کیلو خامه را با دور تند همزن مخلوط کرده که به‌صورت کامل فرم بگیرد. سپس نیمی از ژله را درون خامه بریزید و آن‌ها با یکدیگر به‌خوبی مخلوط‌کنید.
حال مخلوط خامه و ژله را روی کیک خنک شده بریزید؛ سپس به مدت یک ساعت آن را درون یخچال قرار دهید که لایه رویی سفت شود. بعدازآن نیمی دیگر از ژله را روی کیک بریزید. دوباره کیک را به مدت یک ساعت درون یخچال قرار دهید که ژله سفت شود. درنهایت کیک را مطابق باسلیقه خودتان تزیین نمایید.
همچنین برای تهیه کیک تولد می‌توانید کیک اسفنجی را به دونیم تقسیم کنید. سپس بین دولایه کیک خامه قرار دهید. علاوه بر سطح‌رویی کیک دورتادور آن را نیز خامه کشی کنید. طرز تهیه کیک ژله ‌ای یکی از بهترین گزینه‌های پخت کیک تولد است.

2. طرز تهیه ‌ی کیک با روکش ژله ‌ای؛ کیکی بارنگ‌هایی متفاوت

کیک ژله‌ای دسری با طعمی متفاوت است که برخلاف سایر‌ کیک‌ها به‌صورت سرد سرو می‌شود. این کیک را با نوشیدنی‌های گرم و سرد میل کرده و عصرانه‌های خود را رنگی رنگی و جذاب ‌کند. پایه کیک با روکش ژله ‌ای بنا به سلیقه شما می‌تواند کیک اسفنجی یا کیک میوه‌ای مطابق با طعم ژله باشد.

طرز تهیه کیک ژله ای با تکه‌های میوه به صورتی است که می‌شود تمامی بخش خارجی کیک را با ژله پوشاند. برای تهیه کیک ژله‌ای می‌توانید از تکه‌های میوه برای تزئین نیز استفاده کنید.

طرز تهیه ی کیک با روکش ژله‌ ای به شرح زیر است:
• برای تهیه کیک با رویه ژله‌ای تنها به یک بسته ژله نیاز دارید. ابتدا ژله را مطابق با دستور روی جعبه‌اش آماده کنید.
• سپس ژله را کمی در یخچال قرار دهید که حالت نیم‌بند پیدا کند.
• پس‌ازآن کیک را درون ظرفی قرار دهید. ژله را روی سطح کیک به‌آرامی پخش‌کنید. کیک را به مدت یک ساعت درون یخچال قرار دهید که ژله سفت شود.
• علاوه بر سطح کیک می‌توانید دورتادور کیک اسفنجی را با ژله بپوشانید.
با این دستورالعمل می‌توانید کیک ژله‌ ای پرتقالی یا دسرهایی با طعم‌های متفاوت را درست کنید. شکل و فرم نهایی این دسر به صورتی است که ژله ای مغز دار با مغز کیک خواهید داشت.

3. طرز تهیه کیک ژله ‌ای با تکه‌های میوه

تکه‌های میوه در کنار ژله و کیک مخلوطی فوق‌العاده است که در این بخش قصد داریم روشی برای پخت دسری با این مواد خوشمزه به شما آموزش دهیم. طرز تهیه کیک ژله ‌ای با تکه‌های میوه راحت‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید. تنها کافی است که مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید که کیکی مجلسی و خوشمزه بپزید.

مواد لازم برای تهیه کیک ژله‌ای به همراه تکه‌های میوه

مواد لازم برای تهیه این کیک را در ادامه به شما معرفی می‌کنیم:
• توت‌فرنگی: 200 گرم
• شکر: 1 قاشق غذاخوری
• آب‌لیموی تازه: 1 قاشق چای‌خوری
• پودر ژله: 1 بسته
• تکه‌های میوه یخ‌زده
• خامه قنادی: 250 گرم
• قالب کیک به قطر 23 سانتی‌متر
حال که با مواد اولیه و وسایل موردنیاز این دسر خوشمزه آشنا شدید وقت آن فرارسیده که مراحل پخت آن را به ترتیب دنبال کنید.

طرز تهیه کیک ژله ‌ای با تکه‌ های میوه

طرز تهیه کیک ژله ای با تکه های میوه نیز مشابه قبل است. پس از تهیه کیک مطابق با دستور بالا، برای تزیین آن با ژله و توت‌فرنگی مراحل زیر را انجام دهید.

در تهیه کیک ژله‌ای علاوه بر سطح آن می‌توان دورتادور کیک را با ژله پوشاند. امکان استفاده از ژله‌های متنوع در طرز تهیه کیک ژله ای وجود دارد.

مرحله اول

توت‌فرنگی‌ها را به‌خوبی بشویید. سپس آن‌ها را به‌صورت نگینی خرد نمایید. توت‌فرنگی‌های خردشده را به همراه شکر و آب‌لیمو درون مخلوط‌کن میکس کنید.

مرحله دوم

حال کیک را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. برای این کار ابتدا دست خود را روی کیک قرار دهید و آن را به سمت پایین فشار دهید. سپس چاقو را به‌صورت افقی درون کیک فروکرده و آن را بچرخانید که به نقطه شروع برسید. توجه داشته باشید که در این مدت به‌هیچ‌وجه نباید چاقو را بلند کنید؛ چراکه موجب جدا شدن وسط کیک خواهد شد. فشاری که در این مدت به کیک وارد می‌کنید موجب صاف بریده شدن سطح آن می‌شود.

مرحله سوم

خامه قنادی را با دور تند همزن مخلوط‌کنید که فرم بگیرد. سپس آن را دو قسمت کنید. به بخشی از خامه پوره توت‌فرنگی اضافه کرده و بخش دیگر آن را با مربا شاه‌توت (هر مربایی که دوست دارید) مخلوط‌کنید.

مرحله چهارم

پکیک را باکمی آب یا آبمیوه تر کنید. سپس لایه‌نازکی از خامه روی کیک بکشید. حال کل خامه را روی کیک قرار دهید و آن را با پالت صاف کنید. برای این‌که سطح خامه صاف شود دست خود را حین خامه کشی ثابت نگه‌دارید و کیک را بچرخانید.

مرحله پنجم

درون ظرف پیرکس سلفون بکشید یا از قلب کمربندی استفاده کنید. کیک را درون ظرف یا قالب قرار دهید و روی آن سلفون کشیده و به یخچال انتقال دهید.

مرحله ششم

طبق دستور ژله را با یک لیوان آب سرد و آب گرم درست کنید. سپس ژله را درون یخچال قرار دهید که حالت نیم‌بند پیدا کند. زمانی که ژله به غلظتی مانند سفیده تخم‌مرغ رسید، آن را از یخچال خارج کنید. تکه‌های میوه موردنظرتان را روی خامه قرار دهید. سپس ژله را به آن اضافه کنید و کیک را درون یخچال قرار دهید که ژله ببندد.

4. طرز تهیه کیک ژله ‌ای بدون فر؛ تنها با یک قابلمه

درصورتی‌که برای پخت کیک به فر دسترسی ندارید، اصلاً نگران نباشید؛ در این بخش قصد داریم آموزش کیک ژله ‌ای بدون فر را به شما بیاموزیم. برای تهیه کیک ژله‌ای به قابلمه تفلون، گرانیت یا سرامیکی احتیاج دارید.

چه طور کیک ژله ‌ای درست کنیم؟ طرز تهیه کیک ژله ‌ای بسیار راحت است که نیاز به تجربه و مهارت خاصی ندارد. کیک ژله ‌ای شب یلدا گزینه‌ای ایده‌آل برای سفره‌های شب چله نیز هست.

برای تهیه این کیک خوشمزه مراحل زیر را در پیش بگیرید:
• پس از آماده‌سازی مایه کیک، آن را درون قابلمه یا قالب چرب شده بریزید.
• درصورتی‌که از قابلمه استفاده کردید، آن را با شعله‌پخش‌کن روی حرارت قرار دهید و شعله گاز را کم کنید.
• اگر از قالب کیک استفاده کردید، آن را درون قابلمه بزرگ‌تری قرار دهید که حاوی مقداری آب است. سپس در قابلمه را دم‌کنی بگذارید. در ادامه قابلمه را به همراه شعله‌پخش‌کن روی گاز با شعله کم بگذارید.
• پس از گذشت 30 دقیقه خلال‌دندان یا سیخ چوبی در کیک فروکنید. درصورتی‌که مایه به آن نچسبید، کیک شما پخته است. دقت داشته باشید که قبل از این مدت به‌هیچ‌وجه در قابلمه را بر ندارید؛ چراکه بخار قابلمه از آن خارج می‌شود و پف کیک می‌خوابد.
• پس از پخت کیک مطابق با مطالب بالا آن را با خامه، ژله یا تکه‌های میوه تزیین کنید.

5. طرز تهیه ژله کیک (poke cake)؛ دسری مغز ژله ای

خبری خوب برای شما داریم؛ با پخت این کیک دیگر نگران شکننده بودن بافت دسر خود نخواهید بود. ژله کیک دسری لذیذ، مرطوب، هوس برانگیز و همیشه خوشمزه هستند. ازآنجایی‌که این کیک‌ها بامغزی از انواع ژله سرو می‌شوند در هر لقمه طعمی دل‌انگیز از ترکیب این دو دسر حس می‌شود. در ادامه طرز تهیه ژله کیک را به‌صورت مرحله‌به‌مرحله به شما آموزش می‌دهیم.

طرز تهیه کیک ژله ای بامغزی از انواع میوه‌ها و ژله‌های خوشمزه آماده می‌شود.

روش تهیه ژله کیک خوشمزه

پخت این دسر واقعاً ساده است به همین دلیل احتمالاً در آینده پای ثابت مهمانی‌های شما خواهد بود. برای پخت این دسر مراحل زیر را در پیش بگیرید:
• برای پخت این دسر ابتدا کیک پایه خود را بپزید. بسته به سلیقه شما و خانواده‌تان کیک انتخابی می‌تواند در مدل‌های اسفنجی، وانیلی و میوه‌ای باشد. بهترین گزینه برای پخت این دسر کیک اسفنجی است؛ چراکه بافت پوک آن به‌راحتی با ژله پر می‌شود؛
• بعدازآنکه کیک پخته شد بهتر است به مدت 5 دقیقه به آن فرصت دهید که خنک شود؛
• بعد از خنک شدن کیک، روی سطح آن را با استفاده از چنگال را دسته چوبی قاشق سوراخ‌کنید. بهتر است سوراخ‌ها بافاصله‌ای برابر روی تمامی سطح کیک به وجود بیاید؛
• بهتر است در زمان ایجاد سوراخ‌ها فاصله‌ای متناسب را در نظر بگیرید. اگر سوراخ‌ها خیلی به هم نزدیک باشد کیک بیش‌ازحد مرطوب می‌شود. اگر سوراخ‌ها خیلی از هم فاصله داشته باشد، کیک به‌اندازه کافی مغز دارد نمی‌شود؛
• زمانی که کیک را به‌صورت کامل حفره‌دار کردید، ژله ای که با آب گرم و سرد درست کردید را روی آن بریزید؛
• کیک را برای چند ساعت درون یخچال بگذارید که ژله به‌خوبی ببندد و دقیقاً قبل از سرو آن با خامه فرم گرفته و میوه‌های تازه تزئین کنید. تمام شد! ژله کیک شما آماده است.
به خاطر داشته باشید که ژله کیک دسری است که به‌صورت سرد سرو می‌شود. پس اگر قصد دارید با آن در فصل‌های گرم از مهمانان خود پذیرایی کنید، بعد از سرو کیک باقی‌مانده آن را در یخچال نگه‌دارید.

6. طرز تهیه کیک ژله ‌ای بدون شیر؛ خوشمزه و ساده

ممکن است به هر دلیلی نخواهید از شیر برای پخت کیکتان استفاده کنید. اگر دوست دارید کیک ژله ای بدون شیر خوشمزه‌ای بپزید، کافی است از آب ولرم به‌جای شیر استفاده کنید. درواقع تمامی مراحل تهیه کیک ژله‌ای مانند دستورالعمل‌های فوق است. فقط به‌جای شیر از آب ولرم استفاده می‌شود.

مواد لازم برای تهیه کیک ژله‌ای؛ بر اساس تعداد نفرات

در جدول زیر مواد موردنیاز برای تهیه این کیک بر اساس تعداد نفرات بیان‌شده است. برای تهیه کیک ژله‌ای با بافتی نرم و پف‌‌دار رعایت اندازه‌گیری صحیح مواد اولیه الزامی است.

طرز تهیه کیک ژله ‌ای به صورتی است که با مواد اولیه در دسترس تهیه می‌شود.

مواد اولیهبرای 2 نفربرای 4 نفربرای 6 نفربرای 8 نفربرای 10 نفر
آرد1 لیوان2 لیوان3 لیوان4 لیوان5 لیوان
تخم‌مرغ2 عدد4 عدد6 عدد8 عدد10 عدد
شکرنصف لیوان1 لیوانیک و نیم لیوان2 لیواندو و نیم لیوان
شیرکمی کمتر از نصف لیوانسه‌چهارم لیوانکمی بیشتر از 1 لیوانیک و نیم لیوان 2 لیوان
بکینگ پودرنصف قاشق چای‌خوری1 قاشق چای‌خورییک و نیم قاشق چای‌خوری2 قاشق چای‌خوریدو و نیم قاشق چای‌خوری
وانیلنوک قاشق چای‌خورینصف قاشق چای‌خوریسه‌چهارم قاشق چای‌خوری1 قاشق چای‌خورییک و یک‌چهارم قاشق چای‌خوری

کلام آخر

دنیای شیرین کیک پزی بسیار متنوع، گسترده و جذاب است. تنها با کم یا اضافه کردن ماده‌ای خاص می‌توان طعمی جدید و خارق‌العاده را خلق کرد. یکی از این دسرهای خوشمزه و پرطرفدار که با ترکیب خوراکی خوشمزه‌ی دیگر به دست می‌آید، کیک ‌ژله‌ای است. در این مقاله طرز تهیه کیک ژله ‌ای را با شما به اشتراک گذاشتیم. با پخت این کیک بی‌نظیر مهمانی‌ها و دورهمی‌تان را شیرین‌تر و گرم‌تر کنید. اگر شما هم به پخت مدل‌های مختلف کیک علاقه دارید، مقاله انواع کیک را در مجله نوت روز مطالعه کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید