سبک زندگیسینما و تئاترسینمای جهانسینمای کودکهنر و سرگرمی

آشنایی با بهترین انیمیشن‌های تاریخ سینما

اکنون بیش از یک قرن است که انیمیشن‌ها پا به عرصه سینما گذاشته‌اند. در میان این انیمیشن‌ها آثاری متولد شده است که طی دهه‌های گذشته، خاطرات مشترک و بی‌نظیری برای نسل‌های مختلف به ارمغان آورده‌اند؛ این‌ها بهترین انیمیشن‌های تاریخ سینما هستند.

در این نوشته ما شما را به دنیای شگفت‌انگیز و رنگارنگ بهترین انیمیشن‌های جهان خواهد برد؛ جایی که از لحظه‌های ناب و شادی که در قاب کوچک تلویزیون های سیاه و سفید و رنگی سالیان گذشته برایتان نقش بست، دوباره وجودتان را از شعف و شادی پرکند. این احساس با مرور انیمیشن‌های محبوب از پینوکیو گرفته تا اسپایدرمن، سیندرلا تا علاءالدین و سفیدبرفی تا غول آهنی دور از انتظار نخواهد بود.

آیا می‌دانید اولین انیمیشن تاریخ چه بوده است؟

اولین انیمیشن تاریخ توسط یک کاریکاتوریست فرانسوی Émile Cohl ساخته شد. او آن را در سال 1908 Fantasmagorie نامید. این ویدیو که یک دقیقه و هفده ثانیه است، پایه و اساس انیمیشن‌های کنونی را تشکیل می‌دهد.

 

شاید Fantasmagorie در گروه بهترین انیمیشن های جهان نباشد، اما اولین تجربه انیمیشن‌سازی است.

بارزترین و تأثیرگذارترین نمونه در میان اولین انیمیشن‌های کوتاه تاریخ سینما، «گرتی دایناسور» در سال 1914 به کارگردانی وینسور مک کی بود. این اثر اولین فیلم انیمیشنی شد که از نظر گیشه سودآور بود.

10 حقیقت جالب و خواندنی درباره بهترین انیمیشن‌های تاریخ

اگر به دنیای انیمیشن علاقه دارید، ما چند حقیقت جالب و جذاب را با شما در ادامه در میان می‌گذاریم:

 1. اولین فیلم تجاری که با صدای استریوفونیک منتشر شد، Fantasia بود.
 2. خالق فیلم “سفید برفی”، والت دیزنی، در سال 1938 هشت جایزه اسکار دریافت کرد. یکی از آن‌ها در اندازه معمولی و هفت جایزه دیگر اندازه کوچکی داشتند. این اسکار نماینده و نشانگر شخصیت‌های فیلم بود. اسکار بزرگ سفید برفی بود و هفت اسکار کوچک، هفت کوتوله بودند.
 3. نام اصلی تام و جری، یعنی جاسپر و جینکس، توسط سازندگان برایشان انتخاب شد.
 4. انیمیشن Tangled با بودجه 260 میلیون دلاری طی 6 سال ساخت، گران‌ترین فیلم انیمیشن جهان است.
 5. زمانی که والت دیزنی در سال 1928 کشتی بخار ویلی را ساخت، تنها چهار انیماتور با وی کار می کردند.
 6. تولید فیلم “سفید برفی” از سال 1934 تا 1937، به مدت سه سال، به طول انجامید.
 7. والت دیزنی مجبور شد خانه‌اش را در رهن بگذارد که هزینه ساخت انیمیشن سفید برفی را تأمین کند. این انیمیشن ۱.۵ میلیون دلار برای این کمپانی هزینه داشت.
 8. پس از آن‌که در یکی از جلسات ضبط، کامرون دیاز بعد از نوشیدن کوکاکولا آروغ می‌زند، صحنه‌ای که پرنسس فیونا در فیلم آروغ می‌زند، نوشته و به فیلم اضافه می‌شود.
 9. دیو و دلبر (Beauty and the Beast)، اولین انیمیشن تاریخ سینما بود که نامزد بهترین فیلم در اسکار شد.
 10. داستان اسباب بازی اولین انیمیشنی بود که کاملاً مبتنی بر CGI ساخته شد.

این‌ها تنها بخشی از حقایق نمادین‌ترین و بهترین انیمیشن‌های جهان بود که شاید تا به حال به گوشتان نخورده بود. اگر کمی جستجو کنید با هزاران واقعیت و داستان جالب دیگر مواجه خواهید شد.

بهترین انیمیشن های جهان با دست کیشیده شده‌اند؟

جالب است بدانید که بهترین انیمیشن های تاریخ همگی با استفاده از روش‌های زیر تولید شده‌اند. روش های مختلفی برای تولید اینیمشن وجود دارد، اما رایج‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • انیمیشن ترسیم شده با دست.
 • انیمیشن دو بعدی.
 • انیمیشن سه بعدی.
 • انیمیشن Stop Motion.
 • انیمیشن وکتور.
 • انیمیشن موشن گرافیک.

میکی موس اولین شخصیت کارتونی در بهترین انیمیشن تاریخ

معرفی بهترین انیمیشن های جهان در تمام دوران

و الان نوبت به آن رسیده که به معرفی یک لیست 40 تایی از بهترین انیمیشن‌های تاریخ سینما بپردازیم؛ گرچه مطمئن هستیم که شما با تمام این آثار درخشان آشنایی کامل دارید. لیست زیر شامل تمامی انیمیشن‌هایی است که در کمپانی‌های بزرگ انیمیشن‌سازی مثل دیزنی و پیکسار ساخته شده است که با دیدن اسم آنها بخشی از خاطره کودکیتان زنده می‌شود.

40-سفید برفی و هفت کوتوله (1937)

سفید برفی اولین انیمیشن سینمایی تاریخ و یکی از مهم‌ترین موفقیت‌های هنری آمریکا در قرن بیستم است. والت دیزنی آینده درخشان خود را بر این فانتزی موزیکال شرط‌بندی کرد. در آن زمان بسیاری از مردم فکر می‌کردند که والت دیزنی دیوانه است که باور دارد مخاطبان به مدت 80 دقیقه با نقاشی‌هایی که با دست طراحی شده‌اند، ارتباط برقرار می‌کنند.

بله، این‌گونه شد که سفیدبرفی مردان بالغ را هم به گریه انداخت و این فیلم پس از اکران به پردرآمدترین فیلم تاریخ تبدیل شد. اگرچه دو سال بعد توسط “بربادرفته” از تخت سلطنت خلع شد، اما هنوز هم قهرمان باکس آفیس تمام دوران است.

سفیدبرفی، مانند تمام افسانه‌های بزرگ، عاری از وحشت و شرارت نیست. علاوه بر نت‌های گوتیک و برخی تصاویر الهام‌گرفته از اکسپرسیونیسم آلمانی، سفید برفی یکی از خبیث‌ترین شخصیت‌های منفی تاریخ سینما را به نمایش می‌گذارد؛ نامادری شریر سفیدبرفی. نامادری سفیدبرفی جادوگری مکار و بدذات است که به خاطر غرور از نابودکردن هیچ چیزی پروا ندارد. این شخصیت توسط مؤسسه فیلم آمریکا یکی از ده نفر از فراموش نشدنی‌ترین تبهکاران فیلم به شمار می‌آید.

سفید برفی و هفت کوتوله یکی از بهترین انیمیشن های جهان است.

39-فانتازیا (Fantasia) (1940)

سومین فیلم بلند انیمیشن دیزنی، مجموعه‌ای است بلندپروازانه از هشت فیلم انیمیشنی موزیکال که بر قطعات موسیقی کلاسیک به رهبری لئوپولد استوکوفسکی قرار گرفته است. فانتازیا اولین فیلم در میان بهترین انیمیشن‌های تاریخ بود که به صورت استریو اکران شد. جالب است بدانید که ساخت این انیمیشن آنقدر پرهزینه و گران تمام شده بود که تا زمان اکران مجددش در سال 1969 به سود نرسیده بود. این فیلم به قدری دوباره اکران شده است که با در نظر گرفتن تورم، یکی از پردرآمدترین فیلم‌های تمام دوران است.

فانتزیا از بهترین انیمیشن‌های دیزنی

38-پینوکیو (1940)

یکی از کلاسیک‌ترین و بهترین انیمیشن‌های دیزنی که با بودجه، زمان و منابع زیاد ساخته شده، پینوکیو است. پینوکیو داستان پسرکی چوبی است که آرزوی تبدیل شدن به پسری واقعی را دارد. این تنها اثری است که می تواند با سفید برفی و هفت کوتوله جهت کسب عنوان بهترین انیمیشن تمام دوران رقابت کند.

شخصیت‌ها عمیق‌تر و پرداخت‌شده‌‌تر هستند و نقاشی‌های کاملاً واقعی از عناصر طبیعی و مکانیکی از المان‌ها قابل توجه است. شادی و ترس، دروغ و صداقت، حقیقت و توهم و رویایی بزرگ که به حقیقت می‌پیوندد؛ چه چیزی بیشتر از این‌ها لازم است که تصاویر کودکانه و کارتونی پینوکیو در عمق جان هر تماشاگری با هر سن و سالی نقش بندد؟

پینوکیو از کلاسیک¬ترین و بهترین انیمیشن‌های تاریخ

37-دامبو (1941)

شخصیت اصلی این انیمیشن جامبو جونیور، فیلی است که ظالمانه به او لقب «دامبو» به معنای خنگ داده‌اند. او به خاطر گوش‌های بزرگش مورد تمسخر قرار می‌گیرد، اما در واقع با استفاده از گوش‌هایش مثل دو بال قادر به پرواز است.

در طول فیلم، تنها دوست واقعی او، به جز مادرش، موش تیموتی است که در بسیاری از بحران‌ها به او کمک می‌کند. این انیمیشن رابطه‌ای صمیمی را به تصویر می‌کشد که دشمنی کلیشه‌ای بین موش و فیل را نفی می‌کند.

دامبو یکی از بهترین انیمیشن های جهان است.

36-بامبی (1942)

فیلم در مورد آهویی دم سفید است که تبدیل به شاهزاده بزرگ جنگل می‌شود. نقاشی‌های فراموش‌نشدنی تایروس وانگ الهام‌بخش سازندگان بزرگ دوران مدرن است. صحنه‌ای از مرگ در انیمیشن بامبی یکی از معروف‌ترین و ناراحت‌کننده‌ترین صحنه‌های تاریخ سینماست که شاید برای کودکان این اثر را ترسناک جلوه دهد.

بامبی یکی از بهترین انیمیشن های جهان است.

35-سیندرلا (1950)

پس از اینکه تولیدات پرهزینه پینوکیو، بامبی و فانتزیا همگی در گیشه ناموفق شدند، والت دیزنی تصمیم گرفت در یک حرکت جسورانه با اقتباس فانتزی موزیکال از یک افسانه کلاسیک، خود را از ورشکستگی نجات دهد. درست است که آثار نام برده پس از نماش در تلویزیون به محبوبیت و شکوه امروزی دست یافتند، اما در گیشه موفقیت چندانی نداشتند. موفقیت مالی خیره کننده سیندرلا در گیشه هم دیزنی را وارد عصر جدیدی نمود، هم سیندرلا را به یکی از بهترین انیمیشن‌های تاریخ سینما بدل کرد.

سیندرلا یکی از بهترین انیمیشن های جهان است.

34-آلیس در سرزمین عجایب (1951)

یکی از بهترین انیمیشن‌های دیزنی و سیزدهمین اثر این کمپانی، یک اقتباس سینمایی از کتاب آلیس نوشته لوئیس کارول است. این فیلم در اولین نمایش خود، اکران ناامیدکننده‌ای داشت و باعث شد والت دیزنی آن را به عنوان یکی از اولین قسمت‌های سریال تلویزیونی دیزنی‌لند خود در تلویزیون نمایش دهد.

اما برخلاف سینما، نمایش آن در تلویزیون با استقبال زیادی روبه‌رو شد. به همین جهت دوباره در سینماها اکران شد که این بار به طور گسترده و بی سابقه‌ای موفق گردید. دنیای عجایب این سفر شگفت را حتما ببینید.

آلیس از بهترین انیمیشن‌های تاریخ

33-زیبای خفته (1959)

برای یک نسل یا بیشتر، جاه‌طلبانه‌ترین و پرهزینه‌ترین تلاش دیزنی در آن سال‌ها را فقط در VHS و به صورت برش‌خورده و ناقص می‌شد، تماشا کرد. اما امروز این اثر ماندگار را می‌توانید بر یک صفحه نمایش بزرگ، با صدایی غنی تماشا کنید که تجربه‌ای منحصربه‌فرد است. نقدهای مثبت و منفی زیادی درباره این اثر وجود دارد، اما صادقانه بگوییم زمانی که هنر و جلوه آن در این اثر به طرز شگفت‌انگیزی عالی است، چه کسی به نقدها اهمیت می‌دهد؟

زیبای خفته یکی از بهترین انیمیشن های جهان است.

32-آکیرا (1988)

آکیرا یکی از بهترین انیمیشن‌های تاریخ است که با داستانی مهیج همراه با پرداختی فوق‌العاده و بسیار خوش‌ساخت، شما را تا پایان به تماشا وامی‌دارد. یک پروژه نظامی مخفی، نئوتوکیو را به خطر انداخته و یکی از اعضای باند موتورسواران را به روان‌پریشی وحشی تبدیل می‌کند که تنها توسط یک نوجوان و گروه دوستان موتورسوارش و تیمی از روانشناسان می‌توان او را متوقف کرد.

آکیرا یکی از بهترین انیمیشن های تاریخ سینمای ژاپن است.

31-مدفن کرم شب تاب (1988)

گور کرم شب‌تاب بر اساس یک داستان کوتاه ژاپنی اثر آکیوکی نوساکا توسط ایسائو تاکاهاتا ساخته شد. این انیمیشن درامی جنگی درباره یک خواهر و برادر جوان است که در ماه‌های آخر جنگ جهانی دوم برای زنده ماندن تلاش می‌کنند. مدفن کرم های شب تاب در گروه انیمه‌های ژاپنی است.

انیمه به هر محصول بصری و انیمیشنی در ژاپن گفته می‌شود.

این انیمیشن به دلیل محتوای بسیار غم‌انگیزش، پس از اکران در گیشه‌های ژاپن و ایالات متحده شکست خورد، اما با گذشت زمان و در سطح بین‌المللی به عنوان شاهکاری بی‌بدیل شناخته شد. نقاشی‌های ملایم و رویایی این اثر فاخر با لحن مصمم و انسان‌گرایانه روایت کاملا همراه و هماهنگ است.

مدفن کرم‌های شب‌تاب یکی از بهترین انیمیشن های جهان که در ژاپن تولید شده است.

30-توتورو همسایه من (1988)

یکی از آثار مشهور میازاکی که حول محور دو خواهر جوان، مادر بیمارشان و روحی جادویی متمرکز است. با گذشت زمان، این فیلم به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های خانوادگی شناخته شد و مورد استقبال قرار گرفت. اگر با آثار این کارگردان بزرگ تاریخ سینما آشنایی داشته باشید، بی‌شک معتقد هستید که تمامی آثارش با دنیای عجیب و خیال‌انگیزی که تصویر می‌کند، باید حتما در میان لیست بهترین انیمیشن‌های جهان قرار گیرند.

توتورو همسایه من یکی از بهترین انیمیشن های تاریخ ژاپن است.

29-پری دریایی کوچک (1989)

پس از مرگ آقای والت دیزنی در دسامبر 1966، این استودیو برای بیش از دو دهه با مشکلاتی روبه‌رو شد. چندین فیلم انیمیشن تولید و اکران شد، اما هیچ‌کدام عالی نبودند و نتوانستند گیشه‌ها را از آن خود کنند. پری دریایی کوچولو یکی از بهترین انیمیشن‌های تاریخ، موفقیتی بی‌سابقه بود و همچون جان تازه‌ای در کالبد استودیو، آغازگر دوره‌ای جدید از انیمیشن‌های موفق شد که اکنون به عنوان رنسانس دیزنی شناخته می‌شود.

موسیقی آلن منکن و هوارد اشمن طلسم کننده است. ملودی‌ها زیبا و اشعار بسیار پیچیده، هوشمندانه و اغلب خنده‌دار هستند. با تماشای آن به عنوان یک بزرگسال، سخت است که واقعا تحت تأثیر داستان پدر و دختری قرار نگیرید که برای رابطه‌ای که در حال از هم گسیختگی است، تلاش می‌کنند.

پری دریایی کوچولو یکی ازبهترین انیمیشن های دیزنی است.

28- دیو و دلبر (1991)

فیلم دوم در رنسانس دیزنی که حتی از پری دریایی کوچولو هم ظریف‌تر و به طرز چشمگیری عاطفی‌تر است، دیو و دلبر نام دارد. این فیلم برای اولین بار در سپتامبر 1991 در جشنواره فیلم نیویورک، در قطع «کار چاپی» ناتمام به تماشاگران نمایش داده شد.

تنها 70 درصد از انیمیشن به پایان رسیده بود، بنابراین تماشاگران 30 درصد باقیمانده را به صورت نقاشی‌های خام با مداد و همراه با موسیقی متن مشاهده کردند. با این وجود، طبق همه گزارش‌ها، این اکران با استقبالی هیجان‌انگیز، تاریخی و تشویق ایستاده 10 دقیقه‌ای از سوی تماشاچیان روبه‌رو شد.

Beauty and the Beast به اولین فیلم انیمیشنی تبدیل شد که 100 میلیون دلار در ایالات متحده فروخت و نامزد شش جایزه اسکار شد. آلبوم موسیقی متنش نامزد دریافت جایزه بهترین آلبوم سال در گرمی شد.

دیو و دلبر از بهترین انیمیشن‌های دیزنی

27-علاءالدین (1992)

علاءالدین بی‌شک یکی از ماندگارترین انیمیشن‌های دیزنی است. آهنگساز این اثر، هوارد اشمن است که در نوشتن موسیقی “پری دریایی کوچک” و “دیو و دلبر” نیز مشارکت داشت. اشمن در زمان تولید این فیلم، درگذشت و با موسیقی فوق‌العاده این انیمیشن و آثار دیگرش جاودانه شد.

همچنین، جنی، همان غول چراغ جادو، یکی از مبتکرانه‌ترین اختراعات تاریخ انیمیشن است، دلقکی بسیار خنده‌دار و قدرتمند که می‌تواند خود را به گونه‌ای شکل دهد که با هوش و تخیل رابین ویلیامز مطابقت داشته باشد.

علاءالدین یکی از ماندگارترین و بهترین انیمیشن‌های جهان انم

26-کابوس قبل از کریسمس (1993)

این ترکیب سرخ و سیاه از هالووین و کریسمس ظاهرا یکی از ترسناک‌ترین فیلم‌هایی است که تا به حال کودکان را هدف قرار داده است. موزیکال استاپ موشنی ساخته تیم برتون دوست داشتنی که یکی از بهترین انیمیشن‌های جهان را برایمان به تصویر می‌کشد. البته نباید از تسخیرکنندگی آهنگ‌های دنی الفمن و تصاویر نفس‌گیری که از اکسپرسیونیسم آلمانی الهام گرفته‌اند، نیز غافل بمانیم. راجر ایبرت منتقد فیلم این تصاویر خاص و بی‌نظیر را با جنگ ستارگان مقایسه کرده است.

کابوس قبل از کریسمس یکی از بهترین و متفاوت ترین انیمیشن های تاریخ است.

25-شیر شاه (1994)

یک موسیقی باشکوه، شخصیت‌های به یاد ماندنی انسان‌سازی ‌شده، طنز، درام و اقتباسی آزاد از هملت شکسپیر، توانسته است شاهکاری تکرارنشدنی خلق کند. یکی از موفق‌ترین فیلم‌ها از لحاظ مالی در دهه 90 در لیست بهترین انیمیشن‌های تاریخ مشاهده می‌شود. این انیمیشن با نقدهای متفاوتی روبه‌رو شد، اما همچنان در حال حاضر پرفروش‌ترین فیلم انیمیشن تمام دوران است. یکی از این نقدها هشدار دره عجیب است، که اگر دوست داشتید با جستجو در گوگل می‌توانید درباره‌اش بخوانید.

شیرشاه شاهکاری تکرارنشدنی در میان بهترین انیمیشن‌های جهان

24-مجموعه داستان اسباب بازی (1995-2019)

بی‌شک بلوغ پیکسار با این مجموعه داستان کامل شد. این سری جذاب و پرطرفدار که دوستی طولانی مدت و بزرگ شدن را هسته اصلی خود قرار داده است، آغازگر دوره جدیدی از انیمیشن است. این انیمیشن توانست برای ربع قرن موفقیت مالی و انتقادی عظیمی را برای پیکسار ایجاد و تثبیت نماید.

شاید بهترین قسمت از این مجموعه، بخش سوم آن باشد. مسیرهای غیرمنتظره تاریک و تلخی که در سومین قسمت در مسیر قهرمانان و مخاطبان است، یکی از بزرگ‌ترین خطرات خلاقانه‌ای است که هنرمندان پیکسار تاکنون متحمل شده‌اند. ناگفته نماند که همین مسیر بیشترین پاداش را نیز برای پیکسار به ارمغان آورده است.

شاید به خصوص برای مخاطبان هزاره‌ای که با اندی بزرگ شده‌اند، داستان اسباب بازی 3 فیلمی به غایت تکان‌دهنده باشد. فیلمی که با مفاهیمی عمیق لحظاتی چالش برانگیز را پیش چشمانمان تصویر می‌کند.

 سری پویانمایی داستان اسباب بازی از بهترین انیمیشن های تاریخ است

23- گوژپشت نتردام (1996)

این انیمیشن نیز مانند بخشی از انیمیشن‌های دیزنی اقتباسی و از کتابی با همین نام از ویکتور هوگو الهام گرفته است. داستان اصلی این ماجرا الهام گرفته‌شده از مسائل و مشکلات بزرگ‌سالان مثل اگزیستانسیالیسم گسترده در قرن 15 فرانسه است. گوژپشت نتردام در سبک انیمیشن‌های موزیکال ساخته‌شده و یکی از دلایل محبوبیت آن Hellfire موسیقی که Claude Frollo آن را خوانده است. این انیمیشن نیز مانند بقیه محصولات دیزنی به‌درستی تقابل شرارت و نیکی را به تصویر می‌کشد. درنهایت روی صحبت این انیمیشن با تمامی افراد جهان است و می‌گوید که دردها و جهالت‌ها همیشه وجود دارد. اگر شما هم به انیمیشن‌های کلاسیک علاقه دارید، حتماً از دیدن آن لذت می‌برید.

گوژپشت نتردام از بهترین انیمیشن های تاریخی است.

22- مولان (1998)

بی‌شک یکی از بهترین انیمیشن‌های جهان ساخته‌شده برای ارج نهادن به شخصیت مستقل دختران در دومین دوره طلائی دیزنی مولان است. شاید در ابتدا نقدهای بر عملکرد شخصیت اصلی داستان باشد، اما کارگردانان این انیمیشن زیبا به‌درستی و با الهام گیری از فرهنگ چین این نقدها را کنار می‌زنند و ارزشمند بودن را به مخاطب القا می‌کنند.

همان‌طور که می‌دانید دو اصل مهم در کشور چین شرافت و خانواده است که در این انیمیشن به‌صورت کامل و با هنرمندی هرچه‌تمام‌تر به مخاطبان نشان داده می‌شود.این انیمیشن را زمانی که از همه دنیا خسته شده‌اید ببینید و انرژی مضاعف برای شروع روزی جدید را به دست آورید.

مولان یکی از بهترین انیمیشن هایی است که به کرامت خانواده اشاره دارد.

21-غول آهنی (1999)

نیم دهه قبل از انیمیشن شگفت‌انگیزان، Brad Bird برای افسانه متحرک غول آهنی که روایت‌گر داستان پسری تنها، حکومتی پارانوئید و رباتی بیگانه است، مورد تحسین قرار گرفت. غول آهنی که در سال 1999 در گیشه بی‌نهایت درخشان بود، اکنون به عنوان انیمیشنی کلاسیک-مدرن شناخته می‌شود.

غول آهنی از بهترین انیمیشن‌های جهان ن

20-شرک (2001)

سومین و چهارمین فیلم از مجموعه انیمیشن‌های شرک خوب نبودند، شاید به همین دلیل فیلم اول تا این اندازه نو، شگفت‌انگیز و نیروبخش باقی مانده است. داستان یک غول زمخت، مایک مایرز، که عاشق یک شاهزاده خانم زیبا، کامرون دیاز، می‌شود. تناقض بزرگی که میان جثه درشت و ظاهر کثیف شرک با لطافت قلبی و محبت بی‌اندازه‌اش وجود دارد، او را برای همیشه در ذهن ما باقی خواهد گذاشت. شرک در سال 2001 جایزه اسکار بهترین انیمیشن سال را از آن خود کرد که همین عامل نشان دهنده کیفیت این پویا نمایی است.

شرک یکی از بهترین انیمیشن های جهان است که در سال 2001 اسکار گرفت.

19-Spirited Away (2001)

میازاکی یک بار گفت شاهزاده مونونوکه آخرین فیلم او خواهد بود و اجازه دهید همه ما خوشحال باشیم که این‌طور نبود. ملاقات با دختر 10 ساله یکی از دوستان میازاکی الهام‌بخش او شد که این داستان ماجراجویانه را درباره دختر جوانی بسازد؛ دختری که از طریق یک حمام جادویی به دنیای ارواح وارد می‌شود. میازاکی با همکاری استودیو گیبلی این انیمیشن زیبا را تولید کرده است.

میازاکی به این معروف است که برای آثارش ده‌ها هزار فریم را با دست ترسیم می‌کند و در کنار نبوغ داستان‌گویی او، شاید یکی از رموز ماندگاری آثارش همین امر باشد. Spirited Away حماسه‌ای دردناک، تلخ و شیرین درباره بزرگ شدن و سازگاری با تغییر است. تا به امروز، این تنها انیمیشنی است که برنده جایزه اسکار بهترین انیمیشن بلند شده است و به عنوان اثری فانتزی، ارزش مقایسه با جادوگر شهر اوز را دارد.

Spirited Away یکی از بهترین انیمیشن های تاریخ ژاپن و جهان است.

18- کمپانی هیولا (2001)

بی‌شک مسئولین و داوران اسکار در سال 2001 یکی از سخت‌ترین تصمیم‌گیری‌ها را برای انتخاب بهترین انیمیشن از میان پویانمایی‌های سه شرکت بزرگ دیزنی، پیکسار و Nickelodeon Movies داشته‌اند. در این سال رقابت سختی بین انیمیشن کمپانی هیولا و شرک برقرار بود. کمپانی هیولا انیمیشنی کمدی و خاطره‌انگیز است که در هرزمانی ارزش چند بار دیدن را دارد.

داستان ازآنجا هیجان‌انگیز می‌شود که روند طبیعی غصه با چالش مواجه می‌شود و آنجا است که شخصیت‌های اصلی و دوست‌داشتنی ماجرا باید تصمیمی جدی بگیرند. اگر شما هم یک روزی کسل‌کننده داشته‌اید این انیمیشن به‌راحتی خستگی روز شما را محو می‌کند.

کمپانی هیولا انیمیشنی تخیلی و کمدی است.

17- عصر یخبندان (2002)

با هر بار دیدن این انیمیشن از ته دل می‌خندید. در ابتدا قرار بود عصر یخبندان به‌صورت دوبعدی و در ژانر درام، اکشن و ماجراجویی تولید شود، اما بعدها با نظر Blue Sky Studios تولیدکننده این انیمیشن و فاکس قرن بیستم منتشرکننده این اثر ژانر آن به انیمیشنی کمدی محور و سه‌بعدی تغییر کرد. عصر یخبندان در همان روزهای ابتدایی اکران در آمریکا نقدهای مثبتی گرفت که آن را به پرفروش‌ترین انیمیشن سال 2002 بدل کرد. البته برنده شدن اسکار را نیز برای این انیمیشن جذاب به همراه داشت.

عصر یخبندان یکی از بهترین انیمیشن های جهان که سری های مختلفی از آن ساخته شده است.

16- در جست و جوی نمو (Finding Nemo) (2003)

فیلم‌هایی که در بالاترین سطوح آثار پیکسار قرار دارند، به قدری به صورت یکسان شگفت‌انگیز و خلاقانه هستند که انتخاب بهترین در میان آن‌ها دلهره‌آور و غیرممکن است. در جست‌و‌جوی نمو بی‌شک یکی از بهترین انیمیشن های جهان است که به خوبی توانایی کمپانی سازنده آن را نمایان می‌کند.

“در جست‌و‌جوی نمو” به همان اندازه که در فیلمنامه‌نویسی و شخصیت‌پردازی قدرتمند عمل کرده، جلوه‌های بصری زیر آب و جزئیات تصویری‌اش نیز پیشگامانه و بی همتاست. ماجراجویی در دنیای ناآشنای زیرآب که هم پر از شگفتی است هم هیجان، کمدی و درام را به همراه دارد. این انیمیشن در ایران با دوبله بی نظیر گلوری خاطرات شیرینی را برای کودکان و بزرگسالان به ارمغان آورده است.

در جست‌و‌جوی نمو یکی از بهترین پویانمایی های ساخته شده در تاریخ انییمشن سازی است.

15-شگفت‌انگیزان (2004)

باید پذیرفت که این انیمیشن جذاب و دیدنی، Brad Bird را به عنوان استادی جدید در دنیای انیمیشن معرفی کرد. یک روایت قوی، پویا، پرتحرک و بسیار خوش‌ساخت که لحظه‌ای مخاطب را آرام نمی‌گذارد. داستان خانواده‌ای از ابرقهرمانان مخفی، که سعی می‌کنند زندگی آرامی در حومه شهر داشته باشند؛ اما مجبور می‌شوند برای نجات دنیا دست به اقدام بزنند.

شگفت انگیزان یکی از بهترین پویانمایی های تاریخ است.

14-والاس و گرومیت: نفرین خرگوشی (2005)

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-rabbit استاپ موشن بسیار خنده‌دار اثری از آردمن است. شخصیت‌های اصلی این انیمیشن دو نفر هستند؛

 • مخترع خوش اخلاق و در عین حال عجیب و غریب و عاشق پنیر؛
 • والاس و سگ ساکت و باهوش او؛ گرومیت.

آن‌ها در آخرین کار خود به عنوان عوامل کنترل آفات، قبل از مسابقه سالانه سبزیجات غول پیکر، به نجات شهرشان که توسط خرگوش‌ها گرفتار شده است، آمده‌اند. در ادامه داستان این دو به زودی با خرگوش بزرگی روبرو می‌شوند که محصولات شهر را مصرف می‌کند.

والاس و گرومیت یکی از انیمیشن های محبوب در میان کودکان است.

13- خوش قدم (2006)

Happy Feet انیمیشنی جذاب و هیجان‌انگیز است که در سال 2006 اکران شد. این انیمیشن داستان زندگی پنگوئن تازه متولدشده‌ای است که برای نشان دادن صلاحیت و توانایی‌های خود با مشکل مواجه می‌شود. در ادامه ماجرا از گروه خود جدا می‌شود و به گروهی دیگر از پنگوئن‌ها برخورد می‌کند که توانایی‌های جوجه پنگوئن ما را می‌پذیرند و او را جزئی از گروه خود می‌دانند.

خوش قدم انیمیشنی لذت بخش برای کودکان است.

12-موش سرآشپز (2007)

مطمئنا باور نمی‌کنید که کارگردان این اثر بی‌نظیر نیز Brad Bird باشد. این کارگردان در مورد رمی، موشی که آرزوی سرآشپز شدن را دارد، پرتره‌‍ای تکان‌دهنده از هنرمندی مبارز برایمان به تصویر می‌کشد. نماهایی بی‌کلام در بخش پایان راتاتویی وجود دارد که در آن، منتقد سرد و به ظاهر غیرقابل نفوذ، آنتون اگو، لقمه‌ای از دستپخت رمی می‌گیرد و بی‌اراده و غرق در شادی به خاطره‌ای از دوران کودکی منتقل می‌شود. بی‌شک این همان جادوی زبان تصویری سینماست. شاید شما ندانید که اسم اصلی این انیمیشن راتاتویی است که با دوبله جذاب گلوری به نام موش سرآشپز معروف شد.

راتاتویی؛ داستان موش سرآشپز

11-WALL-E (2008)

حماسه‌ای کمدی-رمانتیک پسا آخرالزمانی درباره روبات‌ها که بخش زیادی از آن بدون ‌کلام و دیالوگ است. چگونه یک مخاطب عام در قرن بیست و یکم می‌تواند با روباتی که به سختی کلمه‌ای می‌گوید ارتباط برقرار کند و با آن همدلی کند؟! خب، WALL-E با چشمان درشت، مهربان و احساسات لطیف و انسانیش یکی از بزرگ‌ترین شگفتی‌های پیکسار را بر پرده سینماها به نمایش درآورد.

سفر خطرناک او در فضای بیرونی برای همبازیش (رباتی با صدای زن) که دوستش دارد، چیزی جز یک ابرقهرمان و مایه ستایش ما آدمیان نیست. می‌توانیم انتظار داشته باشیم که این فیلم هم در گذر زمان همچون کمدی‌های صامت عالی چارلی چاپلین و باستر کیتون، ماندگار و کلاسیک شود.

وال ای یکی از بهترین انیمیشن های جهان است.

10- پاندای کونگ‌فو کار (2008)

پاندای کونگ‌‎فو کار اسم انیمیشنی کمدی که در سبک هنرهای رزمی چین طراحی و تولیدشده است. قبل از آن‌که کار تولید این انیمیشن شروع شود قرار بود سبک طراحی کاراکترها و روند داستان تقلیدی از فیلم‌های هنرهای رزمی باشد، اما کارگردان تصمیم گرفت در عوض انیمیشنی کمدی تولید کند. طبق نظر اکثر منتقدان در زمان تولید این انیمیشن تعهد کافی به مضامین، فرهنگ و سنت‌های چینی انجام‌شده که لذت دیدن آن را دوچندان می‌کند.

جالب است بدانید این انیمیشن زیبا جایگاه سومین فیلم‌های پرفروش سال 2008 را به خود اختصاص داد. علاوه بر آن در همان سال نامزد دریافت جایزه اسکار و گلدن گلوب بهترین انیمیشن بلند سال نیز شد. با تمام این اوصاف زمان آن فرارسیده که شما هم داستان “پو” پاندای دست پا چلفتی که در کنار پدرخوانده‌اش آقای پینگ در رستوران نودل فروشی زندگی می‌کند را ببینید.

کنگ فو پاندا یکی از بهترین انیمیشن های تاریخ جهان است.

9- بالا (2009) 

دومین فیلم انیمیشنی که در تاریخ سینما توانست بعد از “دیو و دلبر” نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم شود، انیمیشن Up است. پیکسار در هنگام خلق این اثر به واقع در اوج قدرت خود است و تعهدش به خلق رویدادهای سینمایی هوشمندانه برای مخاطبان پیر و جوان به تولید یک اثر ناب سینمایی منجر می‌شود.

جادوی تصویر و زبان سینما را می‌توان به زیبایی در 5 دقیقه اول فیلم و یک روایت کمدی-تراژدی از سال‌های زندگی یک زوج تماشا کرد. جایی که قلب و روح ما را با آرزوهای دست نیافته آن‌ها و به نوعی خودمان همراه می‌کند و با پرواز یک خانه همیشه در دل خاک به اوج آسمان، راه را برای دوباره برخاستن و آرزو کردن باز می‌کند.

بالا از بهترین انیمیشن‌های جهان که اسکار دارد

8- شاهزاده و قورباغه (2009)

این انیمیشن نهمین پویانمایی بلند والت دیزنی که از داستانی عامیانه و آلمانی الهام گرفته است. شاهزاده و قورباغه در سبک موزیکال و کمدی طراحی‌شده که داستان پیشخدمتی سخت‌کوش و پرتلاش با نام تیانا را بیان می‌کند. تیانا آرزو دارد رستوران خود را افتتاح کند و برای اینکه به این آرزو برسد از هیچ تلاشی دست نمی‌کشد. در ابتدای انیمیشن مخاطب به‌راحتی با روند داستان پیش می‌رود که ناگهان تیانا قورباغه‌ای مرموز می‌بیند که باعث ایجاد چالش‌های هیجان‌انگیز در داستان می‌شود.

از بهترین انیمیشن های جهان میتوان به شاهزاده و قورباغه اشاره کرد.

7- چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم (2010)

چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم نام انیمیشنی است که در سال 2010 توسط DreamWorks Animation تولید شد. اگر شما هم به دنبال انیمیشنی هستید که سیل از جوایز را دریافت کرده این پویانمایی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم جوایز بهترین انیمیشن سال از چینی‌جا (آکادمی فیلم بریتانیا)، انجمن منتقدان فیلم شیکاگو، جنسیس، گلدن گلوب، انجمن منتقدان فیلم تورنتو و جشنواره فیلم ونیز را از آن خود کرده است. این انیمیشن حتی نامزد دریافت اسکار نیز بود، اما درنهایت به داستان اسباب‌بازی این جایزه را واگذار کرد.

شروع داستان دهکده‌ای زیبا را نشان می‌دهد که مختص وایکینگ‌های برک است. این جزیره افراد تنومندی دارد که تحت هر شرایطی از دهکده محافظت می‌کنند حتی اگر اژدهایی خطرناک به دهکده حمله کند! داستان زمانی جالب می‌شود که پسر بی‌دست‌وپا رئیس دهکده سعی می‌کند خودش را در مصاف این مشکلات قرار دهد. این رویارویی با خطرات داستان‌ها و اتفاقات جالبی را رقم میزند که با دیدن آن لحظات جالبی را می‌گذرانید.

چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم نام انیمیشنی جذاب برای کودکان است.

6- رنگو (2011)

داستان از آنجایی شروع می‌شود که آفتاب‌پرست خانگی ما در اثر یکی تصادف از آکواریوم خود بیرون می‌افتد و مجبور است بدون وابستگی به انسان‌ها زندگی خود را ادامه دهد. این انیمیشن کمدی شما را به صورتی در خود غرق می‌کند که اصلاً متوجه گذر زمان نمی‌شوید. رنگو آفتاب‌پرست ما به دهکده‌ای می‌رسد که به‌شدت به کلانتر نیاز دارد و چالش‌های رنگو از همین‌جا شروع می‌شود.

این انیمیشن به‌صورت استادانه‌ای مفاهیم عمیق زندگی این روزهای انسان‌ها که تأثیرپذیری بسیاری از سرمایه‌داری و سیاست‌های غلطی که برای طبیعت گرفته می‌شود را بیان می‌کند. شاید درزمانی که در حال تماشای این انیمیشن هستید لحظات لذت‌بخش و سرشار از خنده را تجربه کنید، اما بعد از اتمام آن قطعاً به فکر فرومی‌روید. بی شک رنگو یکی از بهترین انیمیشن های جهان است که ارزش چندبار دیدن را دارد.

رنگو یکی از کمدی ترین و پرمفهوم ترین انیمیشن های تاریخ است.

5-Wreck-It Ralph (2012) و Ralph Breaks the Internet (2018)

مجموعه فیلم‌های Wreck-It-Ralph واقعا عالی هستند. هر دو اثر به مضامین غیرمعمول و بسیار اساسی برای مخاطبان تمام سنین می‌پردازند. در اولین اثر به این موضوع پرداخت که ویژگی‌های غیرمعمول و نامتعارف ما هستند که در درازمدت به کمک ما خواهند آمد.

اثر دوم، “رالف اینترنت را شکست می‌دهد”، داستانی شیرین و ظریف درباره چیزهایی است که برای حفظ دوستی‌های پایدار و ماندگار لازم است و باید قبول کنیم که همیشه آسان نیستند. این فیلم در نود و یکمین دوره جوایز اسکار نامزد بهترین انیمیشن بلند شد. گال گدوت فوق‌العاده به همراه ستاره‌های صداپیشگی، جان سی رایلی و سارا سیلورمن، در این اثر حضور داشتند.

مجموعه فیلم‌های Wreck-It-Ralph از بهترین انیمیشن‌های دیزنی

4-Inside Out (2015)

پس از اینکه پیکسار با انیمیشن‌هایی همچون “شجاع”، “ماشین‌ها” و “دانشگاه هیولاها” که نسبتا پرهزینه و در مقایسه با دیگر آثارشان ناموفق بودند، از جایگاه قبلی و انتظارات طرفدارانشان دور می‌شد، با Inside Out به جایگاه عالی و قدرتمند خود بازگشت.

این انیمیشن کاوشی عمیق، شگرف و هوشمندانه در احساسات و عواطف انسانی است که به نوعی هم خنده‌دار و هم غم‌انگیز محسوب می‌شود. فیلمنامه‌ای که پیت داکتر، مگ لوفاو و جاش کولی برای آن نامزد جایزه اسکار شده‌اند. این انیمیشن به گونه‌ای به پیچیدگی‌های درون انسان می‌پردازد، که شاید در کمتر فیلمی دیده شده باشد.

Inside Out از بهترین‌های پیکسار

 3-Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018)

برنامه ساخت انیمیشن مرد عنکبوتی توسط فیل لرد و کریستوفر میلر در سال 2014 فاش شد و در آوریل 2015 به صورت رسمی اعلام شد. کارگردانان این انیمیشن، پرسیچتی، رمزی و روتمن طی دو سال بعدی به تیم پیوستند. لرد و میلر سبکی منحصربه‌فرد می‌خواستند و تمایل داشتند انیمیشن‌ رایانه‌ای با تکنیک‌های کمیک سنتی طراحی شده با دست ترکیب شود. این سبک با الهام از کار سارا پیچلی، خالق مایلز مورالس بود.

این فیلم به 140 انیماتور نیاز داشت، بزرگترین گروهی که توسط Sony Pictures Animation در یک فیلم بلند استفاده شده بود. این انیمیشن به احترام و یادبود سازندگان مرد عنکبوتی، یعنی استن لی و استیو دیتکو که هر دو در سال 2018 درگذشتند، به ایشان تقدیم شد.

Spider-Man: Into the Spider-Verse یکی از بهترین انیمیشن های جهان است.

2-روح (2020)

به زبان ساده، پیکسار دوباره با این اثر شگفت در صدر ایستاده است؛ مراقبه‌ای از زندگی، مرگ، ماوراءالطبیعه و جاز. Soul در هر مرحله از مسیری که پیکسار تا به امروز پیموده، در اوج ایستاده است. سول، برنده اسکار بهترین انیمیشن بلند با موسیقی مبتکرانه ترنت رزنور، آتیکوس راس و جان باتیست لحظاتی ناب برایمان رقم می‌زند.

روح یکی از بهترین انیمیشن های تاریخ پویانمایی جهان است.

1- افسون (2021)

یکی دیگر از بهترین انیمیشن‌های جهان افسون (Encanto) است. داستان این انیمیشن هول محور خانواده‌ای پرجمعیت کلمبیایی تعریف می‌شود که مادربزرگ خانواده آن را به نحو احسن اداره می‌کند. هرکدام از اعضای خانواده قدرت جادویی دارد که با استفاده از آن به اعضای دهکده خود یاری می‌دهد. مشکل از آنجایی شروع می‌شود که میرابل نوه خانواده قدرت ماورایی دریافت نمی‌کند و همه به چشم ترحم به او نگاه می‌کنند، اما ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود.

این انیمیشن در سال 2021 اسکار بهترین انیمیشن سال را به خود اختصاص داد و طبق نظر منتقدان قهرمان این انیمیشن تمایز زیادی با دیگر قهرمانان انیمیشن‌های دیزنی دارد. به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً افسون یکی از بهترین انیمیشن‌های تاریخ را تماشا کنید و لحظات لذت بخشی را به خانواده خود هدیه دهید.

افسون یکی از بهترین و متفاوت ترین انیمیشن های جهان است.

حرف آخر

چقدر سخن گفتن و شنیدن از سینما، آثار درخشان و داستان‌های شگفت‌انگیزش جذاب و تمام نشدنی است و این بی شک تنها یک دلیل دارد: سینما خود زندگی است. در این متن لیست بهترین انیمیشن‌های تاریخ سینما را معرفی کردیم.

شاید شما آثار دیگری را شایسته حضور در این لیست بدانید، شاید برخی از این انمیشن‌های معرفی شده را جزو بهترین‌های تاریخ به شمار نیاورید. پس از شما دعوت می‌کنیم در پایان این متن و در بخش کامنت‌ها نظر خود را با ما و سایر علاقه‌مندان به اشتراک بگذارید و شما هم لیست بهترین انیمیشن‌های تاریخ سینما را از نگاه خود معرفی کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید