ورزشوالیبال

محیط و وزن توپ والیبال در مسابقات رسمی چقدر است؟

والیبال یکی از ورزش‌های محبوب و پرطرفدار در کشور ماست. اولین قدم برای شروع این ورزش داشتن توپ والیبال مناسب است. احتمالا بسیاری از علاقه‌مندان به این ورزش از ویژگی‌های استاندارد توپ والیبال، مانند وزن، محیط، رنگ، فشار و غیره در مسابقات رسمی آگاهی لازم را نداشته باشند! اما در پس ذهن تمام آن‌ها سوال‌هایی در مورد توپ والیبال وجود دارد. اینکه محیط و وزن توپ والیبال چقدر است؟ یا این که بهترین توپ والیبال برای مسابقات رسمی چیست؟

اگر شما جز این دسته هستید نگران نباشید! ما در این مطلب سعی کرده‌ایم تمام آن چیزی که در رابطه با توپ والیبال باید بدانید را به شما آموزش دهیم، پس با ما همراه باشید.

تاریخچه توپ والیبال

بازی والیبال توسط ویلیام جی مورگان در سال 1895 ساخته شد. از همان ابتدا نیز محیط و وزن توپ والیبال اهمیت زیادی داشت. در آن زمان، این فاکتور در توپ‌های والیبال مرتب تغییر می‌کرد و توپ‌هایی براساس معیارهای جدید تولید می‌شد. این کار تا زمانی ادامه پیدا کرد که به اندازه‌های مطلوب برای توپ والیبال برسند. در والیبال برای مدیریت بازی به توپی احتیاج داشتند که ویژگی‌های زیر را داشته باشد.

  • در طول بازی باید در هوا نگه داشته شود.
  • وزن توپ والیبال باید سبک و کم باشد که بتوان آن را در هوا نگه داشت.
  • همچنین وزن توپ نباید آنقدر کم باشد که به راحتی توسط باد جابجا شود.

در زمان ابداع والیبال هیچ توپ مناسبی وجود نداشت که بتواند طبق نیاز مورگان، این ویژگی‌ها را به طور کامل در خود داشته باشد. در ابتدا بازیکنان و تیم‌های اصلی از توپ‌هایی استفاده می‌کردند که با پوسته توپ بسکتبال ساخته شده‌ بودند. اما به مرور زمان ثابت شد که پوسته خارجی توپ بسکتبال در هوا بسیار کند است.

تاریخچه توپ والیبال و محیط و وزن توپ والیبال در گذر زمان

در نتیجه مورگان از کمپانی A.G.Spalding درخواست کرد که توپی مناسب برای مسابقات رسمی طراحی کند. در آن زمان کمپانی اسپالدینگ نام بزرگی در دنیای بیسبال داشت. اجزای این کمپانی تخصص لازم جهت طراحی توپ جدید برای والیبال را مطابق با نیازهای این بازی داشتند.

طرح اولیه توپ والیبال، از سه لایه ساخته شده بود که اولین لایه توپ والیبال از جنس لاستیک دوچرخه و لایه دوم از جنس پارچه‌ای بود. در سومین لایه که بیرونی‌ترین لایه توپ محسوب می‌شد، از چرم استفاده کرده بودند. این لایه چرمی دور توپ والیبال دوخته شده‌ بود. مسیر تکامل توپ والیبال ادامه داشت و در سال ۲۰۰۸، توپ‌های مدرن‌تری با استانداردهای صحیح تولید شدند. طراحی اصولی این توپ‌ها باعث شد والیبالیست‌ها در تمام مسابقات حرفه‌ای و در تمرینات آموزشی از آن استفاده کنند.

محیط و وزن توپ والیبال در مسابقات رسمی چقدر است؟

محیط و وزن توپ والیبال در مسابقات رسمی

محیط و وزن توپ والیبال استاندارد در مسابقات رسمی از 260 تا 280 گرم و 65 تا 67 سانتی‌متر است. اما جالب است بدانید که این اندازه‌ها به اندازه سالن و نوع والیبال بستگی دارد. از طرفی دیگر نیز باید بدانید که ابعاد و اندازه‌های استاندارد توپ والیبال در رشته‌های مختلف این ورزش متفاوت است. قطعا محیط و وزن توپ والیبال ساحلی با توپ والیبال داخل سالن تفاوت دارد!

ابعاد توپ والیبال ساحلی کمی بیشتر از ابعاد توپ والیبال داخل سالن است. توپ والیبال ساحلی پوسته خارجی نسبتا ضیخیم‌تر و فشار داخلی کمتری دارد. در ادامه این دو فاکتور را در کنار فشار داخلی مورد نیاز در توپ‌های والیبال باکیفیت برای شما در جدول زیر نوشته‌ایم.

نوعمحیط (سانتی متر)وزن (گرم)فشار داخلی (kgf/cm² (psi))
سالن استاندارد65-67260-2800/3 – 0/325 (4/3 – 4/6)
سالن جوانان63-65260-2800/3 (4/3)
ساحلی66-68260-2800/175-0/225 (2/5 - 3/2)

رنگ توپ والیبال در مسابقات رسمی

وزن و رنگ توپ والیبال یکی از ویژگی‌های مهم و البته جذاب این توپ است! با انتخاب بهترین رنگ توپ والیبال می‌توانید به مسابقات شور و هیجان بیشتری بدهید. به طور کلی توپ والیبال در مسابقات رسمی سه رنگ دارد. این رنگ‌ها به صورت رسمی توسط فدراسیون بین‌المللی والیبال (FIVB) تایید شده‌اند که هر کدام دارای یک الگوی رنگی منحصر به فرد است.

  • سبز – قرمز – سفید
  • آبی – زرد – سفید
  • قرمز – آبی – سفید

همچنین رنگ توپ والیبال داخل سالن می‌تواند سفید یکدست یا ترکیبی از رنگ‌های آبی، زرد و سفید باشند.

وزن و رنگ توپ والیبال

ویژگی‌های توپ والیبال باکیفیت

اگر قصد خرید توپ والیبال سالنی یا ساحلی را دارید، باید چند نکته را به خاطر بسپارید که بهترین انتخاب را داشته باشید. چیزی که توپ والیبال باکیفیت را از سایر توپ‌ها متمایز می‌کند، موادی است که در آن به کار می‌رود. با مواد درجه اول توپ‌های والیبال باکیفیتی تولید می‌شود، اما هزینه خرید آن نیز بالا می‌رود.

اگر به توپ‌هایی که توسط FIVB تأیید شده‌اند نگاه کنید، متوجه می‌شوید که آن‌ها به طور کلی سه قسمت مختلف اصلی را در توپ والیبال بررسی می‌کنند. در ادامه این سه قسمت از توپ‌های والیبال را بررسی می‌کنیم.

پوسته بیرونی توپ والیبال

معمولاً جنس پوسته بیرونی توپ والیبال، چرم طبیعی یا مصنوعی است. توپ‌های والیبال سالنی دارای پنل‌های مختلفی هستند که درزهای توپ را صاف‌ و هموار نشان می‌دهد. این پنل‌ها به طور معمول به پوسته داخلی چسبیده‌اند.

درواقع دلیل اصلی وجود این پنل‌ها این است که اگر توپ از سمت درز محکم به زمین برخورد کند، در جهت غیرمنتظره‌ای منحرف نشود. به این ترتیب بازیکن را در موقعیت دشواری قرار نخواهد داد. درنتیجه این هموارسازی برای اطمینان از حرکت توپ لازم است.

اما در مورد توپ‌های سالنی باکیفیت؛ این توپ‌ها دارای پنل‌هایی هستند که روی پوشش داخلی آن‌ها محکم شده‌اند. اگر از نزدیک به توپ نگاه کنید، نخ‌ها، سوراخ‌ها و نحوه نگه داشتن پنل‌ها را مشاهده خواهید کرد.

وزن و رنگ توپ والیبال

هسته داخلی توپ والیبال حرفه‌ای

از آنجایی که وزن توپ والیبال در مسابقات رسمی بسیار اهمیت دارد، لاستیک را برای هسته داخلی توپ والیبال انتخاب کرده‌اند؛ زیرا لاستیک بسیار سبک است. به یاد داشته باشید که توپ والیبال باید وزنی در محدوده 260 الی 280 گرم داشته باشد. به همین دلیل در تولید تیوپ آن نباید از جنسی استفاده کرد که بسیار سبک باشد. از طرفی سنگینی توپ نیز ممکن است باعث آسیب‌‌دیدگی بازیکنان شود.

از این رو وزن استاندارد توپ‌های والیبال دو مزیت زیر را به دنبال دارد:

  • اول اینکه توپ راحت‌تر در هوا پرواز می‌کند؛
  • دوم اینکه بازیکنان بدون اینکه به خود فشار بیاورند، به راحتی با توپ بازی می‌کنند.

پنل توپ والیبال

توپ‌های والیبال قدیمی 18 پنل داشتند. اما امروزه توپ‌های والیبال در مسابقات المپیک و سایر لیگ‌های حرفه‌ای، سه رنگ هستند و 8 پنل دارند. آنچه در ساخت توپ والیبال اهمیت دارد، استحکام این توپ‌ها است. پنل‌ها به توپ کمک می‌کنند که در ضربات و برخوردهای شدید، توپ از هم باز نشود و محکم‌تر باشد.

خرید بهترین توپ والیبال مناسب سالن

همه‌ علاقه‌مندان به ورزش والیبال دوست دارند توپی باکیفیت داشته باشند که هنگام بازی لذت کامل را ببرند. در ادامه سه مورد از بهترین برندهای توپ والیبال داخل سالن را به همراه تاریخچه آن‌ها به شما معرفی می‌کنیم.

توپ والیبال تاچیکارا (Tachikara SW5WSC)

کمپانی تاچیکارا یک شرکت ژاپنی است که در سال 1915 تأسیس شد. این کمپانی به طورکلی در تجهیزات ورزشی تخصص و علاقه زیادی به تولید توپ‌های والیبال دارد. حتی می‌توان گفت که اغلب تاچیکارا را به عنوان تولید کننده تولید توپ والیبال می‌شناسند. شرکت تاچیکارا تولید کننده توپ والیبال رسمی زنان NAIA و والیبال رسمی چین، اقیانوسیه، آفریقا، کانادا و اروپا است.

وزن توپ والیبال در مسابقات رسمی

توپ والیبال مولتن (Molten FLISTATEC 5000)

شرکت مولتن، مانند تاچیکارا در تولید تجهیزات ورزشی پیشرو است. مولتن علاوه بر توپ والیبال، توپ‌های بسکتبال، فوتبال و هندبال را نیز تولید می‌کند. محیط و وزن توپ والیبال این برند مطابق با استانداردها است. از این رو توپ‌های والیبال مولتن به ترتیب در سال 1997 و 2001 توپ‌های رسمی تیم‌های ملی ایالات متحده و تیم‌های جوانان بودند.

توپ‌های این کمپانی کیفیت خوبی دارند. ساختار این توپ‌ها به گونه‌ای است که در هنگام پرواز پایداری بالایی دارند و همچنین سبب افزایش دید والیبالیست‌ها می‌شوند.

توپ والیبال میکاسا (Mikasa MVA200)

میکاسا از دیگر شرکت‌های فعال در حوزه تولید تجهیزات ورزشی باکیفیت به شمار می‌آید. کیفیت بالای توپ‌های میکاسا این برند را به یکی از گزینه‌های اصلی مسابقات جهانی تبدیل کرده‌اند. به گونه‌ای که FIVB توپ‌های رسمی برای مسابقات جهانی را از این برند انتخاب می‌کند. جالب است بدانید که تجهیزات رسمی المپیک در سال‌های 2012 و 2016 لندن نیز برعهده این برند بود.

محیط و وزن توپ والیبال در مسابقات رسمی بسیار مهم است. اگر طراحی توپ‌ها مطابق با استانداردها باشد، ثبات توپ بالا می‌رود و ورزشکاران کنترل بالایی رو توپ خواهند داشت. درنتیجه کیفیت بازی نیز افزایش می‌یابد.

برند Mikasa با تمرکز بر ارتقا بازی به سطوح بالاتر، یکی از بهترین توپ‌های والیبال به نام Mikasa MVA200 با پوشش انحصاری میکروفیبر را طراحی کرده است. پوشش میکرفیبر جنس نرمی دارد. همچنین در مرکز این توپ نیز از نایلون استفاده کرده‌اند.

در طراحی Mikasa MVA200 8 پنل مشاهده می‌شود که فرورفتگی‌های آیرودینامیکی خاصی در اطراف پوسته بیرونی آن وجود دارد.این فرورفتگی‌ها کار با توپ را بسیار آسان می‌کند. توپ والیبال میکاسا یکی از بهترین توپ‌های موجود در فضای سرپوشیده سالن به شمار می‌آید. اگر با این توپ بازی کرده باشید، متوجه تفاوتش با سایر توپ‌ها خواهید شد.

بهترین توپ والیبال ساحلی

طراحی توپ‌های ساحلی با توپ‌های والیبال داخل سالن با یکدیگر تفاوت دارند. توپ‌های والیبال در فضای باز به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با محیط بیرون سازگار باشند. در ادامه دو مورد از بهترین توپ‌‌های والیبال ساحلی موجود در بازار را به شما معرفی می‌کنیم.

محیط و وزن توپ والیبال استاندارد

توپ والیبال ساحلی میکاسا VLS300

میکاسا VLS300، یکی از بهترین توپ‌های والیبال ساحلی است. توپ والیبال میکاسا پوشش کامپوزیت نرمی دارد و در بازی‌های رسمی FIVB از آن استفاده می‌شود. ویژگی که این توپ را بسیار منحصربه‌فرد می‌کند، طراحی 10 لایه‌ای و مقاومت آن در برابر آب است. به طورکلی تمرکز این کمپانی در بالا بردن ویژگی‌هایی است که منجر به کنترل بهتر توپ می‌شود. تمام این ویژگی‌ها را می‌توانید در توپ ساحلی میکاسا VLS300 پیدا کنید.

توپ والیبال ساحلی Wilson AVP

بهترین توپ والیبال ساحلی

Wilson AVP به طور خاص برای ساحل و چمن ساخته شده است. این توپ پوشش بیرونی باکیفیتی از جنس چرم با ساختار کامپوزیت میکروفیبر ویلسون دارد. این پوشش در برابر رطوبت و گل مقاوم است. روکش 18 پنلی این توپ جهت افزایش دقت و بهبود جزئیات با دست دوخته می‌شود. برند AVP از تمام استانداردها در مورد محیط و وزن توپ والیبال پیروی می‌کند؛ از این رو یکی از بهترین گزینه‌ها برای بازی‌های فضای باز محسوب می‌شود.

سخن آخر

همانطور که می‌دانید ورزش والیبال در کشور ما محبوبیت زیادی، هم از لحاظ سرگرمی و هم از لحاظ حرفه‌ای دارد. ما در این مطلب سعی کرده‌ایم آگاهی شما را در مورد تاریخچه توپ والیبال، محیط و وزن توپ والیبال در مسابقات رسمی، رنگ توپ والیبال و بهترین توپ‌های والیبالی که در مسابقات رسمی استفاده می‌شود، بالا ببریم.

در نگارش این مطلب کوشیدیم که بهترین توپ والیبال داخل سالن و والیبال ساحلی را به شما معرفی کنیم. امیدواریم اگر قصد خرید توپ والیبال را دارید، این مطلب به شما کمک شایانی کند. چنانچه در این مورد اطلاعات بیشتری دارید، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. در صورتی که این مطلب برای شما مفید بود، آن را برای دوستان و افرادی که به والیبال علاقه‌مند هستند، ارسال کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید