مد و فشن

چه عینکی مناسب چه صورتی است؟

برای همه ما پیش آمده است که در هنگام خرید عینک آفتابی از همراهمان این سوال را بپرسیم که کدام عینک آفتابی به صورتم میاد. بنابراین در پیش‌فرض ذهن همه ما این واقعیت نقش بسته است که انتخاب عینک متناسب با فرم صورت اهمیت زیادی دارد.

اما آیا می‌دانید که فرم صورت شما چگونه است و چه عینک‌هایی به صورت شما می‌آید؟ اگر تا به امروز به این مسئله دقت نکرده‌اید، زمان آن رسیده که دیگر انتخاب‌های هوشمندانه‌ای داشته باشید. ما در این متن به این دغدغه شما پاسخ خواهیم داد؛ بنابراین متن پیش رو را از دست ندهید.

عینک متناسب با فرم صورت خود را انتخاب کنید

چرا باید از فرم صورت خود آگاه باشیم؟

معمولا افراد بدون هیچ آگاهی از فرم صورت خود به عینک فروشی‌ها مراجعه می‌کنند و در نهایت با امتحان کردن فریم‌های مختلف یکی را انتخاب می‌کنند؛ البته اگر در این میان مدل‌های متنوع آن‌ها را سردرگم نکرده باشد.

این در حالی است که اگر این افراد از فرم صورت خود آگاه باشند، قطعا می‌دانند که چه فریم‌هایی برای صورت آن‌ها متناسب است. در این صورت بدون هیچ فوت وقتی سراغ مدل‌های مورد نظر می‌روند و از میان آن‌ها یکی را انتخاب می‌کنند.

بدون شک این انتخاب یکی از درست‌ترین انتخاب‌ها است که شما را از آنچه خریداری کرده‌اید نیز مطمئن خواهد کرد. بنابراین در اولین قدم باید در مورد تناسب فریم عینک با صورت خود بدانید.

چند نکته در انتخاب عینک متناسب با فرم صورت

همانطور که گفتیم شما پیش از هر چیز باید از فرم صورت خود آگاه باشید؛ سپس در قدم بعدی با توجه به دو نکته فریم مناسب را انتخاب کنید. اولین نکته این است که ابعاد فریم عینک باید هم اندازه با صورت شما باشد. دومین نکته نیز این است که باید فریمی انتخاب کنید که با فرم صورت شما تضاد داشته باشد.

به این ترتیب می‌دانید که بهترین فریم را با توجه به فرم صورت خود انتخاب کرده‌اید. البته درست است که مدل فریم عینک در ظاهر شما و این که چگونه به نظر می‌رسید، اهمیت زیادی دارد، اما این تنها نکته‌ای نیست که باید مد نظر قرار دهید. این مسئله به خصوص در انتخاب عینک‌های طبی دست و پای شما را می‌بندد.

اگر بخواهیم واضح‌تر بگوییم گاهی نمره چشم شما یا عارضه‌هایی که به آن مبتلا هستید، محدودیت‌های زیادی برای شما ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، کسانی که دچار عارضه پیرچشمی می‌شوند، نمی‌توانند هر عینکی را انتخاب کنند.

معمولا برای این افراد لنزهای پروگرسیو تجویز می‌شود که تنها در فریم‌های بزرگ جا می‌گیرد. بنابراین این دسته از افراد تنها می‌توانند از میان عینک‌های با فریم بزرگ یکی را انتخاب کنند.

چند نکته در انتخاب عینک متناسب با فرم صورت

شناخت فرم صورت و انتخاب عینک متناسب با آن

این روزها بسیاری از افراد را مشاهده می‌کنیم که به دنبال جوابی برای این سوال هستند که عینک گرد به چه صورت هایی میاد یا اینکه چه عینکی به صورت کشیده میاد. اگر بخواهیم به این سوال‌ها جواب دهیم، پیش از هر چیز باید بدانید که عینک مناسب صورت گرد یا عینک مناسب صورت کشیده چیست.

اما مسئله اصلی این است که فرم صورت تنها به گرد و کشیده بودن محدود نمی‌شود. ما 7 فرم اصلی صورت داریم که هر کدام از آن‌ها ترکیبی از زاویه‌ها و البته شکل‌های مختلف هستند. به همین دلیل است که فرم‌های صورت به شکل‌های هندسی تشبیه شده‌اند و با این نام نیز شناخته می‌شوند. با ما همراه باشید و فرم صورت خود را بشناسید و عینک متناسب با فرم صورت خود را انتخاب کنید.

فریم عینک برای صورت گرد

صورت‌های گرد طول و عرضشان برابر است. معمولا صورت‌های گرد با پیشانی بلند، چانه گرد و البته گونه‌های پر و برجسته مشخص می‌شود. اگرچه به نظر می‌رسد که اکثر عینک‌ها روی صورت‌های گرد قشنگ باشند، اما واقعیت این است که برای این فرم صورت نیز محدودیت‌هایی وجود دارد.

برای این که تعادل میان اجزای صورت‌های گرد حفظ شود، باید فریم‌هایی را انتخاب کنید که با شکل این صورت‌ها تضاد دارند. درواقع بهتر است بگوییم که فریم‌هایی که این صورت‌ها را گردتر نشان می‌دهند، انتخاب خوبی نیستند؛ به عنوان مثال، فریم‌های دایره‌ای و بیضی.

بنابراین اگر به دنبال عینک برای صورت گرد هستید، سراغ فریم‌هایی با لبه‌های تیز و زاویه‌دار بروید. این فریم‌ها به صورت‌های گرد حالت و زاویه می‌دهد و آن‌ها را زیباتر می‌کند. فریم‌های زیر انتخاب‌های خوبی برای شما هستند:

 • چشم گربه‌ای؛
 • مستطیلی؛
 • چند ضلعی.

عینک برای صورت بیضی

عینک برای صورت بیضی

ابتدا پیش از هر چیز باید فرم صورت بیضی را بشناسیم. در این فرم ارتفاع صورت بیشتر از عرض آن است. اگر کمی دقت کنید؛ در صورت‌های بیضی فاصله پیشانی تا چانه بیشتر از فاصله دو گونه از یکدیگر است. به همین دلیل معمولا این صورت‌ها را کشیده نیز می‌نامند. از دیگر نکاتی که با توجه به آن می‌توانید فرم صورت بیضی را تشخیص دهید، عرض پیشانی بیشتر از چانه است.

همچنین صورت‌های بیضی دارای گونه‌های کشیده و استخوانی، چانه‌های کوچک و فک‌های منحنی هستند. صورت‌های بیضی را ایده‌آل‌ترین فرم صورت می‌دانند؛ تنها دلیلی این امر نیز این است که تمامی اجزای صورت با یکدیگر تناسب دارند.

اما می‌خواهیم بدانیم در انتخاب عینک برای صورت بیضی یا حتی عینک صورت کشیده باید سراغ چه مدل‌هایی برویم. پیش از هر چیز توجه داشته باشید که عینکی متناسب است که تعادل طبیعی در چهره شما را حفظ کند.

تناسب میان اجزای صورت‌های بیضی سبب شده است که اغلب فریم‌ها روی این صورت‌ها زیبا باشند. بنابراین به جرات می‌توان گفت که جز فریم‌های خیلی نازک هیچ محدودیتی در انتخاب عینک متناسب با فرم صورت بیضی وجود ندارد.

با توجه به این نکته افرادی که فرم صورت آن‌ها بیضی است، می‌توانند سراغ فریم‌های عریض بروند. عرض این فریم‌ها می‌تواند به اندازه قسمت پهن چهره یا حتی بیشتر از آن باشد. به این ترتیب عینک‌های مستطیلی انتخاب خوبی برای صورت‌های بیضی خواهد بود. در ادامه به دیگر فریم‌هایی که در انتخاب عینک برای صورت بیضی به شما پیشنهاد می‌شود، اشاره می‌کنیم:

 • خلبانی؛
 • چند ضلعی؛
 • پروانه‌ای؛
 • مستطیل؛
 • کلاب مستر؛
 • ویفری.

عینک متناسب با فرم صورت مربع

از شاخصه‌هایی که تمام صورت‌های مربعی دارند، فک و پیشانی پهن آن‌ها است. طول و عرض صورت‌های مربعی معمولا با یکدیگر برابر هستند. بنابراین بهترین فریمی که افراد با این فرم صورت باید انتخاب کنند، فریم‌هایی است که صورت آن‌ها را کشیده‌تر کند.

با توجه به نکاتی که گفته شد، فریم‌های مربعی و مستطیلی انتخاب خوبی برای این صورت‌ها هستند. همچنین فریم‌های دایره‌ای و بیضی نیز سبب می‌شوند که صورت این افراد کمی گرد به نظر برسد. مدل‌های زیر صورت‌های مربعی را بسیار زیبا می‌کنند:

 • پروانه‌ای؛
 • گربه‌ای؛
 • کلاب مستر؛
 • ویفری.

این دسته از فریم‌ها خطوط و منحنی‌های صورت‌های مربعی شکل را بهتر نشان می‌دهد و ظاهر آن‌ها را بسیار زیبا می‌کند.

بهترین عینک برای صورت مستطیل

عینک مناسب صورت کشیده

افرادی که به دنبال عینک برای صورت کشیده هستند، باید فرم صورت مستطیل را نیز بشناسند. از آن جایی که درازای این صورت‌ها بیشتر از عرض آن است، به صورت عامیانه آن را کشیده نیز می‌گویند. نقطه اشتراک صورت‌های مستطیلی بینی‌های کشیده، گونه‌های برجسته و بلند، فک پهن و استخوانی آن‌ها است.

در انتخاب عینک برای صورت‌های مستطیلی باید سراغ مدل‌هایی بروید که طول صورت آن‌ها را کمتر نشان دهند. بنابراین باید فریم‌هایی را انتخاب کنید که پهنای آن‌ها در مقایسه با ارتفاعشان بیشتر باشد. فریم‌های فانتزی با دسته‌های زینتی و فریم‌های دارای پل کوتاه انتخاب‌های مناسبی به شمار می‌آیند؛ زیرا بینی را کوچک‌تر نشان می‌دهند.

فریم‌های زیر برای صورت‌های مستطیلی شکل ایده‌آل هستند:

 • گرد؛
 • بیضی؛
 • چندضلعی؛
 • ویفری؛
 • کلاب مستر؛
 • پروانه‌ای؛
 • خلبانی؛
 • گربه‌ای.

انتخاب عینک برای صورت‌های لوزی

حتما شما نیز صورت‌هایی را دیده‌اید که پیشانی کوچک و فک باریکی دارند. معمولا در قسمت گونه‌های این دسته از صورت‌ها کمی بیرون رفتگی دیده می‌شود. این فرم صورت را با نام لوزی یا الماسی می‌شناسند.

برای این که صورت‌های الماسی یا لوزی شکل بهتر به نظر برسند، باید فریم‌های چشم گربه‌ای، دایره‌ای یا بیضی روی آن‌ها قرار بگیرد. حتی عینک‌های بدون فریم نیز برای افرادی که فرم صورت آن‌ها لوزی است، انتخاب مناسبی به شمار می‌آید.

عینک متناسب با فرم صورت مثلث رو به بالا

در این فرم صورت‌ها شاهد چانه‌های پهن، زاویه‌دار و پیشانی‌های کوچک هستیم. بنابراین باید به دنبال فریم‌هایی باشیم که تعادل را در میان اجزای این صورت‌ها برقرار کنند. عینک‌هایی که لبه‌های کشیده و تیز دارند، به خوبی می‌توانند این تعادل را به وجود آورند.

فریم‌های زیر بهترین انتخاب برای صورت‌های مثلثی رو به بالا محسوب می‌شود:

 •  فریم‌های مستطیلی؛
 • مربعی؛
 • چشم گربه‌ای.

بهترین عینک برای صورت‌های مثلت رو به پایین

عینک متناسب با فرم صورت قلبی

در این فرم صورت پیشانی پهن‌تر از چانه و البته بیشتر از فاصله دو گونه از یکدیگر است. این فرم صورت را با نام قلبی نیز می‌شناسند. جالب است بدانید که فرم صورت اکثر افراد به این شکل است.

افرادی که فرم صورت قلبی یا مثلث رو به پایین هستند، باید فریم‌هایی را انتخاب کنند که تعادل را در صورت آن‌ها به وجود آورد. اولین نکته در انتخاب فریم برای صورت‌های قلبی این است که سراغ فریم‌های بزرگ نروند. این فریم‌ها قسمت بالایی صورت را پهن‌تر و قسمت پایینی را کوچک‌تر کرده و ظاهر صورت‌های قلبی را زیبا نمی‌کند.

عینک‌های بدون فریم یا عینک‌هایی که فریم نازک دارند، بهترین انتخاب برای این دسته از افراد هستند. در انتخاب شکل فریم‌ها نیز عینک‌های دایره‌ای و چشم گربه‌ای صورت‌های قلبی را زیباتر می‌کنند. همچنین فریم‌های زیر برای این صورت‌ها انتخاب ایده‌آلی هستند:

 • کلاب مستر؛
 • خلبانی؛
 • فریم گربه‌ای؛
 • مستطیل؛
 • چند ضلعی.

چگونه فرم صورت خود را تشخیص دهیم؟

حالا که دیگر انواع فرم صورت‌ها را می‌شناسید، حتما به دنبال این هستید که فرم صورت خود را تشخیص دهید. تنها در این صورت است که می‌توانید عینک متناسب با فرم صورت خود را بخرید. پیش از هر چیز باید بدانید که ممکن است، فرم صورت شما یکی از انواع فرم‌هایی باشد که در بالا معرفی کردیم یا ترکیبی از دو فرم باشد.

گاهی اوقات با توجه به ویژگی‌های صورت خود می‌توانید به راحتی فرم صورتتان را تشخیص دهید، اما گاهی نیز تشخیص فرم صورت به این سادگی‌ها نیز نخواهد بود.

در این صورت برای این که فرم صورت خود را تشخیص دهید، کافی است جلوی آینه بایستید و موهای خود را جمع کنید. حالا با یک ماژیک شکل صورت خود را در آینه بکشید. کار تمام نشده؛ این بار لبخند بزنید و دوباره فرم صورت خود را بکشید.

حالا این دو شکل را مقایسه کنید؛ اگر هر دو تصویر یکی بودند، فرم صورت شما یکی از فرم‌های بالا است. در غیر این صورت فرم صورت شما ترکیبی از فرم‌های بالا است.

عینک مناسب صورت کشیده و لاغر را بشناسید

معمولا صورت‌های مستطیلی یا بیضی را کشیده می‌نامند. بنابراین اگر به اصطلاح صورت کشیده و لاغری دارید، بهتر است که به اجزای صورت خود بیشتر دقت کنید و فرم دقیق آن را تشخیص دهید.

اما به طور کلی در انتخاب عینک برای صورت کشیده یا عینک برای صورت لاغر باید سراغ عینک‌های پهن و بزرگ بروید. عینک صورت کشیده باید به گونه‌ای باشد که کشیدگی صورت را پنهان کنند. عینک‌های پهن این فاکتور را به خوبی برآورده می‌کنند.

همچنین اگر بینی کشیده‌ای دارید، از مدل‌هایی با پل کوتاه استقبال کنید. این دسته از عینک‌ها بینی شما را کوتاه‌تر نشان می‌دهند. در نهایت نیز باید بدانید عینک‌هایی که دسته‌های تزئینی دارند، نیز پهنای صورت را کم کرده و جلوه صورت‌های کشیده را فوق‌العاده و شیک می‌کنند. انتخاب عینک مناسب صورت لاغر و کشیده شاید در ابتدا سخت به نظر برسد، اما با توجه به این نکات ایده‌آل‌ترین مدل را انتخاب خواهید کرد.

انتخاب رنگ فریم

کدام عینک به چه صورتی میاد

اگرچه تشخیص فرم صورت مهمترین گامی است که باید در انتخاب عینک بردارید، اما به هیچ عنوان نمی‌توان رنگ عینک را در این مورد نادیده گرفت. درواقع شما با تشخیص شکل صورت عینک متناسب با فرم صورت خود را انتخاب می‌کنید، اما قدم بعدی انتخاب رنگ فریم و شیشه آن است. برای این که در این مرحله نیز موفق باشید، باید فاکتورهایی را که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم، در نظر داشته باشید.

انتخاب عینک با توجه به رنگ پوست

شاید این موضوع در ابتدا بی اهمیت به نظر برسد، اما واقعیت این است که رنگ عینک باید هماهنگ با رنگ صورت شما باشد. به طور کلی رنگ پوست تمام افراد دنیا به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • رنگ آبی و صورتی یا همان تناژ سرد؛
 • رنگ زرد و هلویی یا همان تناژ گرم.

طبق آمار 60 درصد از مردم جهان پوستی به رنگ سرد دارند. با توجه به این که رنگ پوست شما در کدام تناژ قرار می‌گیرد، باید رنگ فریم عینک خود را انتخاب کنید.

انتخاب رنگ فریم با توجه به رنگ چشم

شاید تعجب کنید، اما اگر فریم عینک شما با رنگ چشمانتان هماهنگی داشته باشد، ظاهر شما فوق‌العاده می‌کند. به این ترتیب باید عینکی را انتخاب کنید که رنگ فریم آن با رنگ چشمان شما تناسب داشته باشد.

به عنوان مثال، فریم‌های بنفش، یاسی، طوسی و آبی برای افرادی که چشمان آبی دارند، بسیار زیبا می‌شوند. از طرفی کسانی که چشم‌های قهوه‌ای دارند با فریم‌های خردلی، قهوه‌ای، عسلی و حتی مشکی زیبا به نظر می‌رسند.

حرف آخر

با اطلاعاتی که در این مقاله در اختیار شما قرار دادیم، دیگر می‌دانید که فرم صورت شما چیست. بنابراین بدون هیچ سردرگمی عینک متناسب با فرم صورت خود را پیدا خواهید کرد. حتی شاید بتوانید دوستان و اطرافیان خود را نیز در انتخاب عینک برای صورت گرد، عینک آفتابی برای صورت کوچک، عینک مناسب صورت کشیده یا حتی عینک برای صورت بیضی نیز راهنمایی کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید