برندهامد و فشن

برند هرمس و داستان تولد ستاره‌ای در دنیای مد


برند هرمس یکی از برندهای مطرح در تولید کالاهای لوکس به شمار می‌آید که امروزه آوازه آن به گوش تمامی جهانیان رسیده است؛ اما سوال اصلی این است که  این برند چگونه موفقیت امروزی‌اش را به دست آورده است؟ اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که به داستان برندها علاقه دارند، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید که به طور کامل با تاریخچه برند هرمس و رموز موفقیت آن آشنا شوید.

معرفی برند هرمس

هرمس، هرمیس یا ارمس برندی فرانسوی محسوب می‌شود که در تولید محصولات لوکس پیشتاز است. تلفظ برند هرمس Hermès بوده که به صورت تخصصی محصولات لوکس چرمی و اکسسوری‌هایی از قبیل موارد زیر را تولید می‌کند:

 • جواهرات
 • ساعت
 • روسری
 • عطر
 • کیف
 • اسباب منزل

در سال 2021 ارزش این برند در حدود 2.2 میلیار دلار گزارش شد. در سال 2019 نیز این برند توانست جایگاه سی و سوم ارزشمندترین برندهای جهان را به خود اختصاص دهد. در ادامه قصد داریم به طور کامل به معرفی این برند و تاریخچه جذاب آن بپردازیم.

تاریخچه برند هرمس؛ داستان تولد ستاره‌ای در دنیای مد

تیه‌ری در سال 1837 کارگاه ساخت، تعمیر و نمایشگاه مهار اسب را در شهر پاریس فرانسه تاسیس کرد و نام این کارگاه را هرمس گذاشت. هرمس نام خانوادگی تیه‌ری بود که از قضا نام خدا تجارت و پیام‌رسان یونان نیز است.

محصولات این کارگاه شامل مهار اسب و افسار برای تجارت کالسکه بود. البته تنها اشراف و تاجرهای فرانسه توانایی خرید محصولات برند هرمس را داشتند. نخستین تولیدی هرمس در خیابان Basse-du-Rempart تاسیس شد و جالب است بدانید که این کارگاه هنوز هم پس از گذشت 177 سال در این خیابان وجود دارد.

در واقع هرمس یک برند خانوادگی محسوب می‌شود که از آن زمان تا کنون توسط اعضای خانواده تیه‌ری اداره می‌شود. مدیر و سرپرست هنری کنونی این برند پی‌یر الکسیس دوما است که ششمین نسل از این خانواده محسوب می‌شود.

مهارهای اسبی که توسط هرمس تولید می‌شد، کیفیت بسیار خوبی داشتند. به همین خاطر این کارگاه تا پایان انقلاب صنعتی از فروش خوبی داشت. هرمس تا آن زمان موفق شد جایزه‌های بسیاری را به خاطر کیفیت بالایش از آن خود کند. در سال 1867 تیه‌ری اولین جایزه به نام World’s Fair را دریافت کرد.

طراحی علامت و نماد برند هرمس

لوگوی هرمس از زمان تاسیس آن تاکنون با تغییرات بسیاری همراه شده است. اما اکنون لوگوی آن شامل درشکه دوک، اسب و مردی مقابل درشکه بوده که نام برند در زیر آن حک شده است. از آنجایی که هرمس کار خود را با تولید محصولات اسب سواری شروع کرده است به همین خاطر در لوگوی آن اسب و کالسکه وجود دارد.

لوگوی این برند به رنگ نارنجی است؛ در طراحی و ساخت جعبه‌ها و کیف‌ های برند هرمس نیز از رنگ نارنجی استفاده شده است. در واقع رنگ نارنجی امضای این برند محسوب می‌شود. از نظر روانشناسی نیز رنگ نارنجی تداعی‌گر ماجراجویی است و نوعی اشتیاق را نشان می‌دهد. این رنگ گرم بیشتر از سایر رنگ‌ها می‌تواند نظر مخاطبان را به خود جلب کند.

البته جالب است بدانید که در گذشته محصولات برند هرمس در جعبه‌هایی به رنگ کرم قرار می‌گرفت که لبه‌‌های طلاکاری شده داشتند. پس از آن محصولات در جعبه‌هایی به رنگ خردلی با لبه‌های قهوه‌ای قرار می‌گرفتند. پس از جنگ جهانی دوم برند هرمس به دلیل کمبود مواد اولیه محصولات خود را در جعبه‌های نارنجی عرضه کرد.

اما همین محدودیت بود که منجر به طراحی بسته‌بندی‌های خلاقانه هرمس شد. در سال 1994 این برند توانست جایزه نوبل طراحی بسته‌بندی را دریافت کند. در هر حال جعبه‌های پر ماجرای هرمس در 188 اندازه با شکل‌های مختلف برای محصولات متنوع آن طراحی و تولید می‌شوند.

لوگو برند هرمس

تاریخچه شرکت هرمس و تولید محصولاتی جدید

در سال 1937 اولین روسری برند هرمس تولید شد. این روسری در بازه زمانی کوتاهی در فرهنگ فرانسه نفوذ کرد و عضو جداناپذیر آن شد. در سال 1938 نیز برند هرمس دستبندی زیبا را به بازار عرضه کرد. این دستبند Chaîne d’ancre نام گرفت. پس از آن ژاکت و لباس‌های سوارکاری در سبد محصولات هرمس قرار گرفتند. در سال 1949 اولین عطر و کراوات‌های هرمس تولید و عرضه شدند. در سال 1997 نیز هرمس صندل بسیار زیبایی طراحی کرد که در لیست معروف‌ترین محصولات این برند قرار گرفت. این صندل اوران (Oran ) نام دارد که توسط پیر هاردی طراحی شده است. حرف H مشهور هرمس در این صندل به چشم می‌خورد.

شال و روسری هرمس

 

تاریخچه تولید و طراحی محصولات برند هرمس

هرمس از همان ابتدای کار خود تاکنون موفق به قرار دادن محصولات بسیاری در خط تولیدش شده است. در سال 1887 تیه‌ری به همراه چارلز امیل و فرزندان او زین اسب را برای نخستین بار طراحی و تولید کردند. کیفیت بالای این زین‌ها موجب شد که برترین سوارکاران اروپا، آمریکا شمالی، روسیه و آسیا محصولات هرمس را انتخاب کنند. در سال 1900 هرمس کیفی مخصوص برای حمل زین اسب را عرضه کرد.

پس از آن که امیلی بازنشسته شد، فرزندان او مدیریت شرکت را به عهده گرفتند. آن‌ها نام هرمس را به برادران هرمس تغییر دادند و زین‌هایی مخصوص به اسب‌های تزارهای روسیه را تولید کردند. آن‌ها در سال 1914 سازنده‌های بسیاری را برای تولید زین اسب استخدام کردند. مدتی بعد هرمس موفق شد حق انحصاری استفاده از زیپ را در لباس‌های چرمی و سایر کالاها از آن خود کند.

در واقع امیلی در سفری که به کانادا داشت با زیپ آشنا شد. زمانی که امیلی به فرانسه برگشت الگوی استفاده از زیپ را به نام خود ثبت کرد. هرمس اولین برندی در فرانسه بود که در محصولات خود از زیپ استفاده می‌کرد.

تاریخچه کیف هرمس

امیل در سال 1920 لباس‌ها و کلکسیونی از وسایل روزمره را در خط تولید هرمس قرار داد. نخسین کیف این برند در سال 1922 تولید و عرضه شد. جالب است بدانید که امیل این کیف را برای همسرش طراحی کرد؛ چرا که در آن زمان همسر امیل نمی‌توانست محصول مورد نظرش را در بازار پیدا کند. ازاین‌رو امیل تصمیم گرفت که خودش دست به کار شود و کیف مورد علاقه همسرش را طراحی و تولید کند.

البته صنعت کیف‌سازی هرمس به این جا ختم نشد و کیف‌های معروف دیگری هم تولید کرد. کیف‌های ساک یا SAC از جمله این محصولات به شمار می‌آیند. این کیف در سال 1935 معرفی شد که بعدها به کیف‌های گریس کلی تغییر نام پیدا کردند. دلیل این تغییر نام تبلیغاتی بود که در سال 1965 انجام شد. تصویری از گریس کلی شاهزاده موناکویی با کیف هرمس در مجله لایف انتشار پیدا کرد. همین مسئله موجب محبوبیت بیشتر این کیف و تغییر نامش شد.

در سال 1959 نیز کیف کنستانس پا به جهان مد گذاشت. این کیف توسط کاترین شاله طراح خلاق هرمس طراحی شد که در مدت زمان کوتاهی به محبوبیت بالایی رسید.

کیف هرمس

 

ساعت‌های برند هرمس

در دهه سی هرمس تولید مجموعه اکسسوری‌های خود را افزایش داد. مدیران هرمس بدین منظور ساعت‌سازی فرانسوی را استخدام کردند که به کمک آن ساعت‌هایی منحصر‌به‌فرد را تولید نمایند. این شرکت خط تولید انواع ساعت‌ها از قبیل موارد زیر را راه‌اندازی کرد:

 • ساعت‌های مچی آرت دکو استیل
 • ساعت‌های مچی با طلا 18 عیار
 • ساعت‌های مچی از جنس پلاتینیوم

ساعت‌های زنانه و مردانه برند هرمس به همراه نمادهای هرمس یا هرمس یونیورسال در شهر ژنو(Geneva  ) عرضه می‌شوند. همکاری میان یونیورسال و هرمس تا دهه 50 میلادی ادامه داشت.

ساعت برند هرمس

 

تاریخچه عطر هرمس

هرمس تا اواخر دهه 50 کیف‌هایی با طرح‌های متنوع و منحصر‌به‌فردی را طراحی و تولید کرد. این برند توانست در این زمینه به موفقیت چشم‌گیری برسد. در سال 1961 برند هرمس وارد صنعت عطر و ادکلن شد. او عطرهایی خاص و خوشبو تولید کرد که اولین کالکشن آن کالیشه نام داشت. نام این کلکسیون از کالکسه‌ای سرپوشیده برداشته شده که تا دهه 50 لوگوی این برند نیز بود. موفقیت‌های هرمس در زمینه تولید عطر و ادکلن روزبه‌روز بیشتر می‌شد. در سال 2004 این برند تولید عطر و ادکلن را به صورت جدی‌تری گسترش داد.

عطر برند هرمس

فلسفه برند هرمس

فلسفه برند هرمس بر پایه کیفیت و مهارت است. این برند از ابتدا تاکنون به اصولی پایبند بوده که آن را از تولید انبوه باز می‌دارد. هرمس معتقد است که تمامی محصولات او باید نمایان‌گر پروسه دشواری باشد که پشت سر گذاشته است. علاوه‌برآن باید گویای دقتی باشد که طراحان و تولیدکنندگان برای آن محصول خرج کرده‌اند. جالب است بدانید که تمامی محصولات این برند توسط پیر الکسیس دوما مدیر بخش خلاقیت امضا می‌شوند و سپس روانه بازار خواهند شد.

برند هرمس متعلق به کشور فرانسه بوده و تمامی محصولات آن در فرانسه تولید می‌شوند و کیفیت آن‌ها با دقت بررسی خواهند شد. هر یک از محصولات به صورت دستی و تنها توسط یک فرد تولید می‌شوند. همین موضوع دلالت بر دست‌ساز بودن محصولات این برند دارد.

مشهورترین طراحانی که با برند هرمس کار کرده‌اند

شرکت هرمس مفتخر است اعلام کند که در طی این دو صده با طراحان بسیاری همکاری داشته است. در واقع کیفیت تنها عامل موفقیت این برند به شمار نمی‌آید، بلکه طراحی‌های فوق‌العاده و خلاقانه طراحان هرمس نیز به موفقیت آن بسیار کمک کننده بوده‌ است. از جمله طراحان مشهور این برند که از ابتدا تا کنون با هرمس همکاری داشته‌اند به شرح زیر هستند:

 • مارتین مارجیلا
 • ژانل‌پل گوتیه
 • کریستف لمر
 • لولا پروساک
 • کلود بروئه
 • ماریو چین
 • برنارد سانز
 • ورونیک نیچانیان

7 2

ورود برند هرمس به بازارهای بین‌المللی

برند هرمس به مرور به بازارهای بین‌المللی ورود کرد و به موفقیت‌های بسیاری در این عرصه رسید. در واقع تا دهه 70 هرمس موفق شد فروشگاه‌های بسیاری را در سرتاسر دنیا افتتاح کند. البته شرکت هرمس در مقایسه با سایر رقبایش کمی افت داشت. مهم‌ترین دلیلی که موجب عقب ماندن هرمس از سایر رقبایش شده بود، اصرار مدیران آن در استفاده از مواد طبیعی و زیستی در محصولات بود.

پس از چندین سال هرمس به طور جدی وارد بازارهای بین‌المللی شد. در سال 1990 برند هرمس محصولات متنوعی را عرضه کرد. طوری ‌که می‌توان ادعا کرد که محصولات این شرکت شامل 30 هزار آیتم متنوع می‌شود. با گذر زمان هرمس محصولات خانگی از قبیل انواع بلور و سفال را نیز به خط تولیدش اضافه کرد.

فروشگاه و نمایندگی برند هرمس در ایران

کمپانی هرمس فروشگاه و نمایندگی رسمی در کشور ایران ندارد، ولی فروشگاه‌های بسیاری در شهرهای بزرگ کشور یافت می‌شوند که محصولات این برند را به فروش می‌رسانند. علاوه‌بر این امکان خرید محصولات این شرکت در کشورهای همسایه ایران مانند دبی یا ترکیه وجود دارد. شاید این سفر کمی با هزینه همراه باشد، ولی خیال شما را از بابت اصل بودن محصولات راحت می‌کند.

برای اطلاع از آدرس نمایندگی‌های رسمی این برند در هر جای دنیا بهتر است به سایت برند هرمس مراجعه کنید. در این سایت آدرس و تمامی اطلاعات مورد نیاز در خصوص نمایندگی‌ها در اختیار شما قرار خواهند گرفت. همچنین فروشگاه‌های در بستر شبکه‌های اجتماعی وجود دارند که محصولات این برند را عرضه می‌کنند.

فروشگاه برند هرمس

کلام آخر

برند هرمس یکی از برندهای به نام و معتبر است که محصولات لوکس و باکیفیتی را تولید می‌کند. این برند در طول دو صده فعالیتش ثابت کرده که همیشه بر اصل تولید محصولات باکیفیت ثابت قدم بوده است. شاید بتوان کیفیت بالا در محصولات، مدیریت بی‌نظیر و طراحانی خبره را مهم‌ترین عوامل موفقیت این برند عنوان کرد. در هر حال در این مقاله سعی کردیم به طور کامل به تاریخچه و رموز موفقیت این برند و محصولات معروف هرمس را بپردازیم. امیدواریم که مطالب فوق مورد استفاده شما قرار گرفته باشند.

خرید از لباست
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید