مد و فشن

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی برای تجربه خریدی بهتر


انتخاب محصولی ساخته شده از چرم طبیعی یا مصنوعی شاید در وهله اول به میزان بودجه شما بستگی داشته باشد، اما در قدم بعدی گزینه‌های بسیاری در انتخاب شما دخیل خواهند بود. شناخت نادرست ویژگی‌های چرم و تفاوت‌های چرم طبیعی و مصنوعی ممکن است شما را در انتخاب محصول مورد نظرتان گمراه کند. به همین خاطر در این متن قصد داریم به بررسی تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی بپردازیم. بی‌شک شناخت چنین تفاوت‌هایی به انتخاب بهتر شما کمک خواهد کرد. ازاین‌رو از شما دعوت می‌کنیم که ما را تا پایان این متن همراهی نمایید.

چرم طبیعی و چرم مصنوعی چیست؟

قبل از مطرح کردن تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی و بهتر است در خصوص چیستی هر یک از این ها صحبت کنیم. چرم طبیعی به طور مستقیم از پوست خام حیوانات تهیه می‌شود. در واقع پوست حیوانات مختلفی مانند گاو، گوسفند، کانگورو، تمساح، مار، کروکودیل و … دباغی شده و به ماده‌ای مقاوم و بادوام تبدیل خواهند شد. چرم مصنوعی بر خلاف چرم طبیعی از مواد صنعتی مانند پلاستیک و پلی اورتان تشکیل می‌شوند. این چرم ظاهری مشابه به چرم طبیعی دارد، ولی در بسیاری از خصوصیات از آن متفاوت است. با شناخت تفاوت‌هایی که در ادامه ذکر می‌کنیم به راحتی قادر به تشخیص اصل بودن چرم خواهید

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی چیست؟

با اطلاع از تفاوت‌ها و مقایسه چرم طبیعی و مصنوعی قادر خواهید بود که به راحتی محصولات این دو نوع چرم را از یکدیگر تشخیص دهید. در این حالت می‌توانید محصولات چرم طبیعی اصل را با خیال راحت تهیه کنید. به طور کلی این دو چرم در 9 مورد با یکدیگر تفاوت دارند که به شرح زیر هستند:

تفاوت چرم طبیعی و چرم مصنوعی در قیمت

شاید اولین تفاوتی که در خصوص این دو چرم به چشم بیاید قیمت آن باشد. قیمت چرم طبیعی نسبت به چرم مصنوعی بالاتر است؛ چرا که ساخت و تولید آن سخت‌تر است. علاوه بر این پوست‌ حیوانات محدودتر و به مراتب با ارزش‌تر از مواد تشکیل‌دهنده چرم مصنوعی است.

1

مقایسه جذب آب توسط چرم طبیعی و مصنوعی

چرم طبیعی آب را به خوبی جذب می‌کند. تنها کافی است مقداری آب را روی چرم طبیعی بریزید که متوجه جذب آن تنها در چند ثانیه شوید. این در حالی است که آب توسط چرم مصنوعی به‌هیچ‌وجه جذب نمی‌شود. بلکه آب روی چرم مصنوعی می‌لغزد. این خصوصیت چرم مصنوعی به خاطر ماهیت پلاستیک آن است. در واقع پلاستیک آب را جذب نمی‌کند؛ بنابراین جذب آب توسط چرم مصنوعی را نیز شاهد نخواهید بود. البته به این نکته نیز باید توجه داشته باشید که چرم طبیعی ظرفیت بالایی برای جذب آب ندارد. به همین خاطر اگر چرم طبیعی و محصولات تهیه شده از آن برای مدت زیادی در تماس با آب نگه‌دارید، ممکن است دچار آسیب شوند.

تفاوت ظاهر چرم طبیعی و چرم مصنوعی

حقیقت این است که در سال‌های اخیر فناوری ساخت و تولید چرم مصنوعی بسیار پیشرفت کرده است. از این رو ظاهر آن‌ها روز‌به‌روز به چرم طبیعی شبیه‌تر می‌شوند. ازاین‌رو تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی در نگاه اول کمی سخت یا حتی غیرممکن خواهد بود. با این حال اگر کمی در ظاهر چرم‌ها دقت کنید، منافذی را در سرتاسر چرم مشاهده خواهید کرد که به صورت ناهمواری هستند. علاوه‌براین وجود خط‌وخش و ایراداتی که سطح چرم را ناهموار می‌کنند، نشانه‌ای از طبیعی بودن چرم هستند. این در حالی است که چرم مصنوعی ظاهری یکسان، صاف و هموار دارد. روی چرم طبیعی لکه‌هایی نیز وجود دارد که ناشی از اسکار، نیش حشرات، بریدگی، علائم کشش، لکه‌ها و … هستند. علاوه بر این قسمت پایین پوست حیوانات کمی معیوب‌تر و نرم‌تر است.

تفاوت ظاهری چرم طبیعی و مصنوعی

دوام و ماندگاری چرم طبیعی و مصنوعی

مراقبت و نگهداری از چرم طبیعی نکته بسیار مهمی است که در دوام و ماندگاری آن تاثیر می‌گذارد. بدیهی است استفاده درست و اصولی از محصولات چرم طبیعی افزایش طول عمر و ماندگاری آن را تضمین می‌کند. این در حالی است که چرم طبیعی مدت زمان کوتاهی دوام می‌آورد و پس از مدت زمانی با پوسته‌پوسته شدن و ظاهر چروک آن مواجه خواهید شد.
عدم قابلیت تنفس مهمترین دلیلی است که موجب بروز این مشکل در چرم مصنوعی می‌شود. علاوه بر این چرم مصنوعی در برابر حرارت مقاومت بسیار کمی دارد؛ به همین خاطر به سرعت خراب می‌شود، اما چرم طبیعی در برابر حرارت مقاومت بسیار خوبی دارد و حتی با قرار دادن آن روی شعله، تنها شاهد تیره شدن آن خواهید بود و هیچ اشتعالی رخ نمی‌دهد، ولی چرم مصنوعی در برابر آتش مشتعل می‌شود.

مقایسه روش‌های تمیز کردن چرم طبیعی با چرم مصنوعی

شاید تمیز کردن چرم مصنوعی با محلول‌های تمیز‌کننده موجب آسیب‌ رسیدن به آن نشود، ولی قطعا این روش آسیب جدی به چرم طبیعی گرانبها شما خواهد زد. با وجود این‌که چرم مصنوعی عمر کوتاهی دارد، ولی به راحتی با بسیاری از محلول‌های تمیزکننده، پاک خواهد شد. اما در مقابل برای تمیزکردن چرم طبیعی بهتر است از محلول‌هایی استفاده نمایید که فاقد الکل هستند. اگر چرم طبیعی و محصولات مشتق شده از آن برای مدتی طولانی در تماس با الکل باشد، رطوبت طبیعی و روغنش را از دست می‌دهد. به همین خاطر پس از مدت زمانی چرم سفت و شکننده می‌شود. ازاین‌رو توصیه می‌کنیم که محصولات چرم طبیعی را تنها با محلول‌هایی تمیز کنید که مخصوص آن‌ها فرموله شده‌اند.

مقایسه تهویه در چرم طبیعی و مصنوعی

همان‌طور که در ابتدای متن توضیح دادیم چرم طبیعی از پوست حیوانات تهیه می‌شود، به همین خاطر منافذی روی آن وجود دارند که امکان عبورومرور هوا را فراهم می‌کند، اما در چرم مصنوعی چنین ویژگی وجود ندارد. چرم طبیعی بر خلاف چرم مصنوعی قابلیت تنفس دارد، ازاین‌رو می‌توانید محصولات چرم طبیعی را برای ساعت‌ها بپوشید، بدون این‌که لباس مرطوب شود و بو بگیرد.

روش‌های تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی در انبساط و انقباض

چرم طبیعی و مصنوعی در برابر انقباض و انبساط رفتارهای متفاوتی از خود نشان می‌دهند. چرم طبیعی به خاطر منشایی که دارد به صورت طبیعی در معرض انقباض و انبساط قرار می‌گیرد. در حالی که چرم مصنوعی چنین قابلیتی ندارد و در صورت فشار به طور کامل از بین می‌رود. با این وجود چرم طبیعی کشسانی بسیار خوبی دارد. الاستین موجود در پوست حیوانات عامل اصلی چنین خاصیتی در چرم طبیعی است. ازاین‌رو چرم طبیعی دوام و ماندگاری بالایی دارد و در مقابل عمر چرم مصنوعی بسیار پایین است.

مقایسه بوی چرم طبیعی و مصنوعی

درست است که چرم مصنوعی از لحاظ ظاهری به چرم طبیعی شباهت دارد، ولی به هیچ وجه بوی چرم طبیعی را در آن استشمام نخواهید کرد. چرم طبیعی رایحه‌ای جذاب و مخصوص به خود دارد که با یک بار استشمام متوجه آن خواهید شد. درحالی‌که چرم مصنوعی هیچ بو و رایحه‌ای نداشته و یا در برخی موارد بوی مواد پلاستیکی و شیمیایی می‌دهد.

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی در اشتعال

خاصیت اشتعال یکی از تفاوت‌های عمده چرم طبیعی و مصنوعی است که به عنوان راه تشخیص این دو از یکدیگر نیز به کار برده می‌شود. برای این که به اصل بودن چرمی پی ببرید، کافی است که تکه‌‌ای از آن را در معرض آتش قرار دهید؛ عدم اشتعال چرم بیانگر اصل بودن آن است. در واقع چرم طبیعی در برابر شعله تنها کمی چروکیده و تیره می‌شود. در مقابل اگر چرم مصنوعی را در تماس با شعله قرار دهید، متوجه بوی پلاستیک و سوختن کامل آن خواهید شد. البته لازم به ذکر است که چرم طبیعی توانایی مقاومت در برابر شعله برای مدت زمان طولانی را ندارد، اما همانند چرم مصنوعی به سرعت نمی‌سوزد.

مزایا چرم طبیعی؛ نکاتی که بهتر است قبل از خرید بدانید

حال که با تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی آشنا شدید، وقت آن رسیده که مزایا و معایب آن را نیز بدانید. در این قسمت به طور کامل به معرفی مزایای چرم طبیعی خواهیم پرداخت. در بخش‌های بعدی نیز به طور مفصل مزایا و معایب چرم طبیعی و مصنوعی را توضیح خواهیم داد.

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی در اشتعال

انعطاف‌پذیری بالا

انعطاف‌پذیری بالا مهم‌ترین ویژگی چرم طبیعی به شمار می‌آید که آن را به گزینه‌ای عالی برای تولید پوشاک و کفش تبدیل کرده است. چرم طبیعی در برابر فشار به راحتی تغییر شکل پیدا می‌کند و پس از آن سریعاً به حالت ابتدایی خود برمی‌گردد. به همین خاطر است که چین‌وچروک روی آن بوجود نمی‌آید و پس از استفاده ظاهر خود را از دست نمی‌دهد.

بوی مطبوع

بوی مطبوعی که چرم طبیعی دارد از دیگر ویژگی‌های مهم آن است. زمانی‌که تکه‌ای از چرم طبیعی را بو می‌کنید زنده بودن و شیرینی آن را احساس خواهید کرد. این بوی مطبوع و دلنشین هیچ‌گاه از بین نخواهد رفت، این درحالی است که چر‌م مصنوعی پس از مدتی بوی خود را از دست می‌دهد؛ چرا که این بو حاصل اسانس‌های غیرطبیعی بوده که در آن به کار رفته‌است.

وزن بالا

وزن چرم طبیعی بیش‌تر از چرم مصنوعی است. البته وزن چرم‌های مختلف متفاوت خواهد بود که چرم بز سنگین‌ترین آن به شمار می‌آید. جالب است بدانید که وزن چرم بز حتی از چرم گاو هم سنگین‌تر است. ولی در مقابل چرم مصنوعی وزن بسیار کمی دارد که با همین ویژگی می‌توان این دو را از یکدیگر تشخیص داد.

قابلیت تنفس‌پذیری

همان‌طور که در متن بالا اشاره کردیم چرم طبیعی قابلیت تنفس دارد و به هوا اجازه عبور و مرور می‌دهد. ازاین‌رو پوشاک و کفش تولید شده با چرم طبیعی بو نمی‌گیرند. به طبع پاهای شما نیز دچار تعریق و بوگرفتگی نخواهند شد. بنابراین با استفاده از محصولات چرم همیشه بوی خوشی خواهید داد.

معایب چرم طبیعی که هر کسی نمی‌داند

چرم طبیعی با وجود تمامی مزایا و ویژگی‌هایی که دارد با معایبی نیز همراه است. به طور معمول قیمت چرم طبیعی و محصولات ساخته‌شده از آن بیش‌تر از چرم مصنوعی خواهد بود. البته قیمت بالای چرم در ازای پروسه سخت تولید، طراحی، دوخت و محدود بودن پوست کاملاً منصفانه است. علاوه‌‌براین چرم طبیعی به نگهداری و مراقبت نیاز دارد که عمر طولانی داشته باشد. البته در صورت استفاده از محصولات مراقبتی که برای چرم فرموله‌ شده‌اند، با کمترین هزینه و زمان می‌توانید از آن‌ها به درستی مراقبت کنید. در نهایت محصولات چرم شما تا سالیان سال حتی پایان عمرتان بدون هیچ زدگی و آسیبی سالم خواهند ماند.

معایب چرم طبیعی

3 مزیت چرم مصنوعی که نمی‌دانید

چرم مصنوعی عمر کوتاه‌تری نسبت به چرم طبیعی دارد که صفر تا صد آن ساخته و پرداخته دست بشر است. اما در این میان مزایایی نیز دارد که موجب ادامه تولید و استفاده از آن شده است. در این قسمت قصد داریم به معرفی 3 مزیت چرم مصنوعی بپردازیم که به شرح زیر هستند:

تنوع بالا

چرم مصنوعی تنوع بسیار بالایی دارد که شامل انواع پلی‌اورتان، منفذدار، اکلیلی، طرح‌دار و اشبالت می‌شود. البته تنوع بالا در چرم طبیعی نیز وجود دارد، ولی می‌توان انواع چرم‌ مصنوعی با ویژگی‌های مختلف را به راحتی تولید کرد. هر یک از انواع مختلف چرم مصنوعی همانند چرم طبیعی ویژگی و کاربردهای مختلفی دارند.

قیمت مناسب

شاید مهم‌ترین مزیت چرم مصنوعی قیمت آن باشد. با توجه به این که پروسه ساخت چرم مصنوعی راحت است و برخلاف چرم طبیعی محدودیتی در تولید آن وجود ندارد، قیمت این چرم کم است. به همین خاطر محصولات آن را می‌توانید با قیمت بسیار کم‌تر از چرم طبیعی تهیه نمایید.

سهولت استفاده

چرم مصنوعی برخلاف چرم طبیعی به نگهداری خاصی نیاز ندارد. البته عمر و دوام این چرم به قدری زیاد نیست که کار به مراقبت و نگهداری کشیده شود. علاوه بر این دوخت چرم مصنوعی بسیار راحت‌تر از چرم طبیعی است.

معایب چرم مصنوعی که باید بدانید

حقیقت این است که چرم مصنوعی معایب بسیار بیش‌تری نسبت به فواید آن دارد. شاید قیمت مناسب تنها دلیل استفاده مردم از محصولات چرم مصنوعی باشد. عدم انعطاف‌پذیری، مقاومت، دوام پایین و عمر کوتاه‌مدت از مهم‌ترین معایب چرم مصنوعی به شمار می‌آیند. به طور معمول محصولات چرم مصنوعی در بهترین حالت پس از یک سال استفاده چروک و خراب می‌شوند. این درحالی است که محصولات چرم طبیعی تا سالیان سال بدون هیچ مشکلی باقی می‌مانند، به‌طوری‌که بسیاری از محصولات چرم طبیعی از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها به نوه‌ها و نسل‌های بعدشان به ارث می‌رسند.

مقایسه ماندگاری چرم طبیعی و مصنوعی

چرم طبیعی بهتر است یا مصنوعی؟

حال که با تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی آشنا شدید، وقت آن رسیده که برترین آن را معرفی کنیم. حقیقت این است که انتخاب هر یک از این دو چرم به سلیقه و میزان بودجه شما بستگی دارد، ولی اگر در بودجه‌تان محدودیت نداشته و به دنبال محصولی باکیفیت هستید، چرم طبیعی بهترین گزینه برای شما است. شاید در ظاهر هزینه زیادی را برای محصولات چرم طبیعی پرداخت کنید، ولی دوام بالا، زیبایی و اصالت آن تمامی هزینه شما را جبران خواهد کرد.

کلام آخر

بررسی تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی به شما کمک می‌کند که به راحتی آن‌ها را از یکدیگر تشخیص دهید و در دام کلاه‌برداران نیفتید. علاوه بر این با شناخت ویژگی‌ها و تفاوت هر یک بهترین گزینه را برمی‌گزینید.

خرید از لباست
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید