راهنمای خریدراهنمای خرید پوشاک

راهنمای خرید لباس فرم؛ نکاتی که باید بدانید


انتخاب لباس فرم برای نیروهای مجموعه یا اداره ترفندی است که منجر به ایجاد همبستگی، حس مسئولیت‌پذیری و اتحاد می‌شود، اما انتخاب و خرید لباس فرم کار چندان آسانی نخواهد بود. لباس‌های فرم در مدل‌های مختلفی از جهت رنگ، پارچه، مدل و . … وجود دارند که هر یک از آن‌ها برای شغل، مکان، فصل و جنسیتی مناسب است. برای این‌که بتوانید بهترین فرم را برای کارکنان خود انتخاب کنید، لازم است نکاتی را قبل از ثبت سفارش به یاد داشته باشید. در این متن قصد داریم به معرفی کامل این نکات بپردازیم. از شما دعوت می‌کنیم که مجله نوت روز را تا پایان همراهی نمایید.

چرا خرید لباس اداری زنانه و مردانه مهم است؟

انتخاب لباس اداری ترفندی ساده، ولی کارآمد برای مدیریت هر چه‌بهتر نیروهای کار است. با انتخاب و خرید این لباس از مزایای بسیاری بهره‌مند می‌شوید. برخی از این مزایا به شرح زیر هستند:

 • قابلیت تشخیص پرسنل اداری از مراجعه‌کنندگان و ارباب‌رجوع‌ها
 • بهبود استایل کارکنان مطابق با اصول تبلیغاتی شرکت
 • کاهش هزینه‌ خرید لباس کارکنان
 • قابلیت ست‌کردن لباس کارکنان با المان‌های مرتبط با زمینه کاری و برند مجموعه
 • افزایش راحتی و ایمنی کارکنان

4 نکته که حین خرید لباس فرم اداری باید رعایت کنید

قبل از این‌که لباس اداری برای کارمندانتان سفارش دهید یا پولتان را خرج کنید، پیشنهاد می‌دهیم که 4 متن زیر را بخوانید. مطمئن باشید که به کمک این 4 نکته خریدی مطمئن و به‌یادماندنی را تجربه خواهید کرد؛ چراکه این نکات بر اساس تمامی نیازها و انتظارات شما نوشته شده است.

مدل کت و شلوار اداری زنانه بر اساس نوع شغل، زمینه کاری و ... انتخاب می‌شود.

خرید لباس فرم اداری و صنعتی؛ انتخاب بهترین پارچه

سفارش لباس اداری معمولاً به سری‌دوزها و تولیدی‌ها داده می‌شود. برخی از طراحان لباس شما را در انتخاب و طراحی لباس اداری کمک می‌کنند. بااین‌حال بهتر است که اطلاعات اولیه‌ای از مناسب‌ترین پارچه داشته باشید. به طبع پارچه و رنگ لباس اداری مهدکودک با مجموعه صنعتی متفاوت است. ازاین‌رو در ادامه انواع پارچه‌های مناسب لباس اداری و مشخصات هر یک از آن‌ها معرفی کرده‌ایم. برای آشنایی با این پارچه‌ها از شما دعوت می‌کنیم که بخش بعدی را به‌طور کامل مطالعه نمایید.

پارچه ترگال ساده

پارچه ترگال ساده ازلحاظ اقتصادی گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه است. این پارچه اغلب 150 سانتی‌متر عرض دارد. پارچه ترگال ساده برای محیط‌های مختلفی مناسب است. ازجمله این محیط‌ها عبارت هستند از:
• شرکت‌ها
• رستوران‌ها
• فروشگاه‌های کوچک و بزرگ
• اداره‌ها
• مدارس
• مهدکودک‌ها
قبل از خرید لباس اداری با پارچه ترگال به این نکته توجه داشته باشید که این پارچه در رنگ‌های مختلفی ارائه می‌شود. البته رنگ پارچه در قیمت آن تأثیر می‌گذارد. درواقع پارچه‌هایی با رنگ روشن قیمت پایین‌تری نسبت به پارچه‌هایی با رنگ تیره‌تر دارند.

پارچه کجراه پلی‌استر ویسکوز

این پارچه ازجمله پرمصرف‌ترین پارچه‌های موجود در تهیه و تولید لباس کار است. به همین خاطر بسیاری از بازاریان آن را با عنوان پارچه لباس کار می‌شناسند. این پارچه 280 گرم وزن دارد. علاوه بر این ضخامت و مقاومت کششی پارچه کجراه پلی‌استر ویسکوز بیشتر از ترگال ساده است.

امکان خرید لباس فرم با پارچه کجراه پلی‌استر ویکسوز برای مشاغل مختلف وجود دارد، ولی توصیه می‌کنیم که از این پارچه برای دوخت لباس فرم کارکنانی بهره بگیرید که در محیط‌های بدون خطر مشغول به فعالیت هستند. شلوار کارمندان، مانتو پرسنل خانم، پرسنل آشپرخانه‌ها یا مراکز خرید ازجمله این مشاغل محسوب می‌شوند. این پارچه قیمت بالاتری نسبت به پارچه ترگال ساده دارد. بااین‌حال سفارش دوخت لباس فرم یک‌تکه و دوتکه با پارچه کجراه پلی‌استر ویسکوز مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

ست مانتو شلوار اداری را می‌توان با پارچه‌های مختلفی از جمله ترگال ساده، کجراه پلی استر ویسکوز، فاستونی و ... دوخت.

پارچه لباس کار و کجراه 30-70

این پارچه در دو نوع زیر وجود دارد. هر دو این مدل‌ها با عنوان سی هفتاد شناخته می‌شوند:

 •  پارچه کجراه سی درصد پنبه و هفتاد درصد پلی‌استر
 • پارچه کجراه هفتاد درصد پنبه و سی درصد پلی‌استر

همان‌طور که خود مطلع هستید هر چه میزان پنبه پارچه‌ای بیشتر باشد، تبادل حرارتی بین فضا و بدن بهتر خواهد شد. درنتیجه میزان تعریق کمتر می‌شود. علاوه بر این پارچه کجراه پنبه‌ای جرقه را از خود دور می‌کند. ازاین‌رو احتمال سوراخ‌شدن این پارچه بسیار کم است. به همین خاطر خرید لباس فرم با پارچه کج‌راه پنبه‌ای را برای مشاغل زیر توصیه می‌کنیم:

 • مجموعه‌های نفتی
 • جوشکاری
 • سنگ‌برها
 • پالایشگاه‌ها
 • سایت‌های گازی

پارچه کجراه 100 درصد پنبه

پارچه کج‌راه صددرصد پنبه به‌عنوان پارچه پاکویی نیز در بازار شناخته می‌شود. البته برخی از بازاریان آن را به‌اشتباه پارچه نسوز می‌دانند. این پارچه بهترین گزینه برای مشاغلی است که در محیط‌های بسیار گرم مشغول به فعالیت هستند. در حین خرید لباس فرم مردانه و زنانه به امکان یا عدم امکان آبرفت پارچه دقت داشته باشید. درصورتی‌که پارچه آبرفت دارد، الگو لباس فرم اداری خانم‌ها و آقایان را حداقل 5 سانتی‌متر بزرگ‌تر در نظر بگیرید.

پارچه لباس کار لی پنبه‌ای

این پارچه ازجمله پارچه‌های محبوب مشاغلی همچون کار در معدن، اداره برق یا گاز است. پارچه لی پنبه‌ای مقاومت بسیاری بالایی در برابر پارگی دارد. در هنگام خرید لباس فرم مردانه با پارچه لی پنبه‌ای از سنگ‌شور شدن یا نشدن آن اطلاع حاصل نمایید.

پارچه پرشیا

پارچه پرشیا پارچه‌ای ضد چروک است که آن را با عنوان پارچه مکانیک نیز می‌شناسند. رنگ این پارچه طی شستشو تغییر نمی‌کند. پارچه پرشیا بدن‌نما نیست. به همین خاطر خرید مانتو شلوار اداری با پارچه پرشیا را برای کارکنان خانم توصیه می‌کنیم. درواقع پرشیا پارچه مناسب مانتو شلوار اداری است که کارکنان خانم را از اتو کردن مداوم لباس فرم معاف می‌کند.

پارچه لباس کار فاستونی

فاستونی پارچه‌ای شیک و خاص است که برای لباس فرم کارمندان اداره‌ها، شهرداری، بانک و شرکت‌های مناسب خواهد بود. البته در حین خرید کت‌وشلوار اداری زنانه و مردانه با پارچه فاستونی به میزان پنبه آن باید دقت داشته باشید. ارگان‌ها معمولاً اقدام به خرید کت ‌و شلوار اداری مردانه‌ با پارچه فاستونی می‌کنند که مقدار کمی پنبه دارد.

با پارچه فاستونی مانتو اداری شیک و زیبایی خواهید داشت.

پارچه تترون برای لباس کار

پارچه‌های تترون در 5 عرض متفاوت طراحی و تولید می‌شوند که هر یک از این پارچه‌ها برای الگوی دوختی خاص مناسب است. این پارچه در رنگ‌های متفاوتی یافت می‌شود. پارچه تترون کاربردهای بسیاری دارد. درواقع از این پارچه برای دوخت مقنعه، پیراهن کارمندهای مرد و … استفاده می‌کنند.

پارچه‌های تریکو

پارچه‌های تریکو انواع مختلفی دارند که بیشتر در دوخت تیشرت کارگران فست فوت، لباس فرم ورزشکاران باشگاه‌ها و … از آن استفاده می‌کنند. علاوه بر این تیشرت‌های تبلیغاتی یا شورت و لباس‌های ورزشی را با پارچه تریکو می‌دوزند.

خرید لباس فرم زنانه و مردانه؛ انتخاب مناسب‌ترین رنگ

رنگ دومین نکته‌ای است که حین خرید لباس فرم زنانه و مردانه باید در نظر داشته باشید. به‌طورمعمول رنگ لباس را باید باتوجه‌به شغل و موقعیت کارکنان انتخاب کرد. در ادامه چند نمونه از مشاغل مختلف و مناسب‌ترین رنگ لباس فرم اداری مردانه و زنانه هر یک از آن‌ها را توضیح خواهیم داد. این مشاغل به شرح زیر هستند:

 • کادر اداری: عموماً لباس فرم مشاغل مرتبط با پزشکی و درمان سفید یا رنگ‌های روشنی مانند صورتی و لیمویی است.
 • دبیر و معلم‌ها: دبیران، معلم‌ها، کادر مدرسه و مهدکودک بهتر است باتوجه‌به پایه تحصیلی‌شان از رنگ‌های روشن یا نود استفاده کنند.
 • آژانس هواپیمایی: مشاغل مرتبط با آژانس هواپیمایی می‌توانند از رنگ‌های آبی، سورمه‌ای یا رنگ‌های مرتبط با المان برندشان بهره ببرند.
 • کارکنان بانک‌ها و سازمان‌ها: رنگ‌های مات و تیره بهترین رنگ برای کارکنان بانک‌ها و سازمان‌ها هستند.

علاوه بر این شرکت‌های مختلف می‌توانند اقدام به خرید لباس فرمی کنند که رنگ‌هایی از المان برندشان را دارد. به‌عنوان‌مثال شرکت مک دونالد رنگ آبی قرمز را برای کارکنانش انتخاب کرده است. بدین‌صورت کارکنان او در هر مکان و موقعیتی که باشند، یادآور برند مک دونالد خواهند بود. علاوه‌برآن می‌توانید کت شلوار اداری زنانه و مردانه را تنها در یک یا چند رنگ تهیه کنید.
درنهایت این نکته را به یاد داشته باشید که رنگی را انتخاب کنید که به‌مرورزمان چشم را خسته نکند. رنگ‌های ماتی مانند کرم، طوسی، سورمه‌ای، مشکی و … ازجمله این رنگ‌ها هستند.

تولیدی لباس فرم اداری امکان تهیه و دوخت تعداد بالایی از لباس‌های فرم را دارد. به همین خاطر بهترین گزینه خرید لباس اداری است.

خرید لباس فرم؛ انتخاب مناسب‌ترین سایز

سایز لباس سومین نکته‌ای است که حین خرید باید در نظر داشته باشید. نوع و فرم لباس در برخی از مشاغل اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. تصور بیشتر افراد این است که لباس‌های اسلیم فیت ظاهری خوبی دارند، ولی علاوه بر ظاهر باید به‌راحتی آن نیز دقت کنید؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که سایز لباس را به‌گونه‌ای انتخاب نمایید که تنگ و چسبان نباشد و حرکت کارکنان را محدود نکند. البته لباس اداری گشاد و اور سایز نیز نباید باشد.

قیمت لباس فرم اداری زنانه و مردانه

عوامل مختلفی وجود دارند که بر قیمت لباس اداری تأثیر می‌گذارند. ازجمله این عوامل به شرح زیر هستند:

 • قیمت پارچه
 • هزینه طراحی
 • هزینه دوخت
 • قیمت یراق آلات

به طبع قیمت مانتو شلوار اداری با پارچه فاستونی با قیمت پارچه مانتو شلوار اداری ترگال ساده یکسان نیست. همچنین نوع طراحی و مهارت خیاط‌ها در قیمت نهایی لباس اداری تأثیر می‌گذارند. این فاکتورها عامل تنوع قیمت کت و شلوار اداری نیز هستند. درهرحال برای خرید لباس فرم اداری می‌توانید به تولید‌ی‌هایی مراجعه کنید که به‌طور تخصصی در این زمینه فعالیت دارند.

چگونه مدل مانتو شلوار اداری شیک را انتخاب کنیم؟

انتخاب مدل مانتو شلوار اداری جدید برای کارکنانی مهم‌تر است که به‌طور مستقیم با ارباب‌رجوع در تماس هستند. در این حالت با خرید لباس فرم یکدستی که حاوی المان‌هایی از برند و لوگوی کسب‌وکارتان است، می‌توانید حرفه و کار خود را تبلیغ کنید. همان‌طور که در متن بالا توضیح دادیم بسیاری از برندهای مطرح دنیا از این ترفند برای نمادین‌کردن لوگوی خود استفاده می‌کنند.

بااین‌حال در خصوص مشاغل دیگر انتخاب لباس فرم راحت‌تر خواهد بود. مدل لباس فرم اداری جدید بیشتر به سمت سادگی سوق پیدا کرده است. درواقع چنین لباس‌هایی بیشتر مبتنی بر المان‌های موردنظر شرکت طراحی می‌شوند. با انتخاب لباس فرم ساده، ولی شیک می‌توانید محیط کار مجموعه خود را زیبا و جذاب‌تر کنید. البته در طراحی لباس فرم باید به قوانین و اصول کار خود نیز پایبند باشید.

برخی از مشاغل با محدودیت‌هایی همراه هستند. این محدودیت‌ها می‌تواند برگرفته از نوع پوشش کارکنان یا ایمنی محیط کار باشد. درهرصورت توصیه می‌کنیم که باتوجه‌به نوع حرفه و شغل خود تمامی این محدودیت‌ها را به طراح لباس بگویید. درنهایت از او بخواهید که باتوجه‌به این موارد لباسی شیک را طراحی نماید.

زمانی بهترین خرید لباس فرم را تجربه خواهید کرد که 4 نکته مهم و کلیدی را در هنگام سفارش در نظر داشته باشید.

 

کلام آخر

خرید لباس فرم برای مشاغل مختلف اهمیت بسیاری دارد؛ چراکه لباس‌های فرم پتانسیل بسیار بالایی در مدیریت هر چه‌بهتر مجموعه، یکدست کردن آن و حتی تبلیغ برند و لوگو کسب‌وکار خواهند داشت. البته شما زمانی به‌تمامی این مزیت‌ها و ویژگی‌ها دست خواهید یافت که نکاتی را حین خرید رعایت کنید. در متن بالا با معرفی 4 نکته مهم و کلیدی سعی کردیم که نکات خرید بهترین لباس اداری را برای شما ممکن نماییم. اگر شما هم به نکاتی در باب خرید انواع لباس احتیاج دارید، با ما در مجله نوت روز همراه باشید.

خرید از لباست
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید