جهان گردیطبیعت و گردشگری

راهنمای سفر به ترکیه برای گردشی به‌یادماندنی و دوست‌داشتنی


گربه‌های دوست‌داشتنی و ملوس، سواحل به‌یادماندنی، فروشگاه‌های لاکچری ، مساجد و کلیساهای قدیمی، باقلوای لذیذ، محله‌های رنگارنگ و … تنها جز کوچکی از ترکیه هستند. باور کنید که اگر قرار باشد از جذابیت‌های کشور همسایه‌مان بگوییم، باید تا صبح برایتان صحبت کنیم. اما به‌قول‌معروف شنیدن کی بود؛ مانند دیدن؟
باید باروبندیل را در چمدانی جمع کنید و راهی سفر ترکیه شوید که به جذابیت‌های آن پی ببرید. با این وجود زمانی می‌توانید از تمامی جذابیت‌های این کشور دوست‌داشتنی لذت ببرید که راهنمای سفر به ترکیه را به طور کامل مطالعه نمایید. این راهنما تمامی آن چه که باید در خصوص ترکیه بدانید را ارائه می‌دهد. به کمک این راهنما جذاب‌ترین سفر عمرتان را تجربه خواهید کرد. پس با مجله نوت روز تا پایان این متن همراه باشید.

فهرست مطالب

نکات سفر به ترکیه برای گردشگری به‌یادماندنی

سفرکردن جدا از این که تفریحی جذاب و دوست‌داشتنی است، موجب آشنایی با فرهنگ‌ها و ملت‌های مختلف می‌شود. با سفرکردن به نقاط مختلف دنیا دیدی بهتر نسبت به این جهان هستی خواهید داشت. گزینه‌های متعددی برای سفر وجود دارند. اگر به دنبال کشوری هستید که علاوه بر فرهنگ و تمدن قدیمی و غنی سرشار از تفریح‌های جذاب باشد، سفر به ترکیه را به شما پیشنهاد می‌دهیم.
اما قبل از این که چمدانتان را ببندید، بهتر است متن زیر را با ما همراه باشید. در این متن تور مجازی کوچکی به این کشور زیبا و ساحلی به همراه راهنمای سفر به ترکیه خواهید داشت.

ترکیه کجای این جهان هستی قرار دارد؟

همان‌طور که خودتان مطلع هستید ترکیه از سمت شمال غربی با کشور عزیزمان ایران همسایه است. این کشور به عنوان پلی بین دو قاره اروپا و آسیا شناخته می‌شود. در واقع کشور ترکیه در شمال غربی آسیا و جنوب شرقی اروپا واقع شده است. به همین دلیل در این کشور اقلیم اروپایی و فرهنگ آسیایی را مشاهده خواهید کرد. این کشور 6 همسایه آسیایی و 2 همسایه اروپایی دارد. دریای سیاه، اژه، مرمر و مدیترانه از سه جهت شمال، غرب و جنوب ترکیه را احاطه کرده‌اند. ترکیه تنها 1.5 ساعت از تهران عقب‌تر است.

با راهنمای سفر به ترکیه سفری بی‌خطر و ایمن را تجربه خواهید کرد.

صنعت گردشگری ترکیه چه اوضاع و احوالی دارد؟

بخش اعظمی از اقتصاد ترکیه به صنعت گردشگری آن وابسته است. شاید با سفر به کشور ترکیه بیشتر از ایران شاهد فارسی صحبت‌کردن مردم باشید، ولی این کشور زیبا تنها برای ما ایرانی‌ها جذاب نیست. در سال‌های اخیر کشور ترکیه به کمک رسانه‌های اجتماعی موفق شد که نقاط قوت گردشگری‌اش را بیش از قبل به جهانیان معرفی کند. رستوران‌های لوکس، فرهنگ و تاریخ غنی، شهرهای متعدد توریستی، سواحل تفریحی، غذاهای خوشمزه و طبیعت بی‌نظیر همه‌وهمه به کمک بلاگرهای خارجی به نمایش گذاشته می‌شوند.

زبان، دین و واحد پول ترکیه چیست؟

پس از سفر به ترکیه با چه زبانی باید با مردم بومی آن ارتباط گرفت؟ این یکی از دیگر موارد راهنمای سفر به ترکیه است که باید بدانید. دین عمده مردم آن چیست و با چه واحد پولی باید با آن‌ها حساب کتاب کرد؟ در پاسخ به‌تمامی این سؤال‌ها باید توضیح دهیم که زبان رسمی مردم این کشور ترکی استانبولی است. البته ترکیه استانبولی کمی با نوع صحبت کردن ترک‌زبان‌های عزیز ایران فرق دارد. دین رسمی مردم ترکیه اسلام است. لیر نیز واحد پول آن‌ها بوده که برای اطلاع از به‌روزترین قیمت آن کافی است سری به گوگل بزنید.

آب‌وهوا و اقلیم ترکیه چگونه است؟

همسایگی ترکیه با دریاهای مختلف باعث شده که این کشور آب‌وهوای مرطوبی داشته باشد. بااین‌حال اقلیم این کشور ترکیبی از گرمسیری، مدیترانه‌ای و اقیانوسی است. ترکیه نیز همانند ایران هر 4 فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان را دارد، اما بهترین زمان برای سفر به ترکیه چه فصلی است؟ در ادامه به طور کامل به این سؤال پرتکرار پاسخ داده‌ایم.

راهنمای سفر به ترکیه؛ کارهایی که پیش از سفر باید انجام دهید

دوستان عزیز کمربندهای ایمنی‌تان را باز کنید، سفر مجازی ما به پایان رسید. حالا برای این که به‌صورت حقیقی به کشور زیبای ترکیه سفر کنید، نیاز است که متن زیر را بخوانید. در ادامه به طور کامل به سؤال‌های شما در خصوص هزینه سفر ترکیه، راه کارهای کاهش هزینه، بهترین شهرهای آن و … توضیحاتی ارائه داده‌ایم.

با راهنمای سفر به ترکیه بهترین سواحل زیبای این کشور را بشناسید.

گذرنامه یا پاسپورت

اولین قدم برای خروج از مرزهای کشور گرفتن پاسپورت است. پاسپورت به‌نوعی مدرک شناسایی شما محسوب می‌شود که هویتتان را در کشور مقصد معرفی می‌کند. برای گرفتن پاسپورت به مراکز پلیس 10+ مراجعه نمایید. مدارک مورد نیازی که برای اخذ پاسپورت باید با خود به همراه داشته باشید به شرح زیر هستند:

 • کپی و اصل کارت ملی
 • کپی و اصل شناسنامه
 • کپی و اصل کارت پایان خدمت برای آقایان
 • اجازه محضری برای بانوان

عکس موردنیاز پاسپورت در مرکز پلیس +10 گرفته می‌شود. به همین خاطر پیشنهاد می‌دهیم که با ظاهری مناسب برای گرفتن پاسپورت اقدام کنید. به طور معمول تا دو هفته پس از درخواست، پاسپورت به آدرس مورد نظر شما ارسال خواهد شد. داشتن پاسپورت یکی از شرایط سفر به ترکیه محسوب می‌شود. علاوه بر این سفر به ترکیه با پاسپورت ایرانی نیز امکان‌پذیر است. پس به خاطر داشته باشید اگر خواستید طبق راهنمای سفر به ترکیه چک لیستی تهیه کنید، حتما پاسپورت را مد نظر قرار دهید.

ویزای ترکیه

ویزا توسط کشور مقصد صادر می‌شود. دردست‌داشتن ویزا به این معنا است که کشور مقصد با ورود شما به‌عنوان اتباع خارجی موافقت می‌کند. با این حال نکته جالب این است که کشور ترکیه ویزایی از اتباع خارجی تقاضا نمی‌کند. در حقیقت‌داشتن ویزا از جمله شرایط سفر به ترکیه به‌حساب نمی‌آید. پس بدون ویزا و تنها با پاسپورت می‌توانید به این کشور سفر کنید.
کشور ایران با ترکیه قراردادی بسته که بنا بر این قرارداد ورود ایرانیان به ترکیه بدون ویزا امکان‌پذیر است. درصورتی‌که سفر شما بیش از 90 روز طول می‌کشد، به سفارت ترکیه مراجعه نمایید. سپس برای گرفتن ویزا اقدام کنید.

راهنمای سفر به ترکیه؛ معرفی بهترین وسیله حمل و نقل

سفر با هواپیما، قطار، اتوبوس و ماشین شخصی به ترکیه امکان‌پذیر است. مشخصاً سفر با هواپیما به معنای سفری کوتاه‌مدت و راحت خواهد بود. بااین‌حال اگر از سفر هوایی هراس دارید یا می‌خواهید مدت‌زمان طولانی در جاده‌های سبز باشید، از وسایل حمل‌ونقل زمینی استفاده کنید. البته هر یک از این روش‌ها فوت‌وفنی خاصی دارد که در ادامه به معرفی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

مسافرت به ترکیه با هواپیما

برای تهیه بلیط ایران به ترکیه به سایت‌های متعددی می‌توانید مراجعه نمایید. به طور معمول در بیشتر ساعات پروازهایی از ایران به سمت ترکیه وجود دارند. در این حالت علاوه بر بلیط رفت می‌توانید بلیط برگشت خود را نیز رزرو کنید. مدت‌زمان پرواز تهران استانبول وابسته به فاکتورهای مختلفی از قبیل شرایط جوی است. بااین‌حال به طور تقریبی این سفر 3 ساعت و سی دقیقه زمان می‌برد.

با راهنمای سفر به ترکیه ارزان‌ترین روش تهیه غذا در این کشور را بدانید.

سفر زمینی از ترکیه به ایران با قطار

از دیگر نکاتی که در راهنمای سفر به ترکیه باید به آن اشاره کنیم این است که سفر به ترکیه از ایران با قطار نیز امکان‌پذیر خواهد بود. این سفر زمان بیشتری می‌برد، ولی هزینه کمتری خواهد داشت. در این روش می‌توانید از تهران به شهر وان بروید. پس از آن با خط‌های داخلی ترکیه به شهر مورد نظرتان سفر کنید. قطار داخلی از وان به آنکارا وجود دارد. از آنکارا نیز به‌راحتی می‌توانید به استانبول بروید.

سفر با ماشین شخصی از ترکیه به ایران

سفر جاده‌ای به ترکیه جذاب‌ترین روشی است که می‌توانید تجربه کنید. برای سفر جاده‌ای علاوه بر ماشین شخصی می‌توانید از اتوبوس استفاده کنید. مطمئناً با ماشین شخصی آسایش بیشتری خواهید داشت، ولی دردسرهای آن را باید به جان بخرید. از جمله مدارکی که برای سفر با ماشین شخصی نیاز دارید به شرح زیر هستند:

 • گواهی نامه بین‌المللی
 • بیمه آکسا
 • پلاک ترانزیت

پس از تهیه موارد فوق از یکی از سه مرز سرو، رازی و بازرگان می‌توانید به کشور ترکیه بروید. فاصله هر یک از مرزهای گفته شده با شهرهای تبریز، ارومیه و خوی به ترتیب 290، 60 و 70 کیلومتر است. درصورتی‌که توانایی مالی یا اعصاب و وقت تهیه مدارک فوق را ندارید، می‌توانید به کمک اتوبوس به ترکیه بروید. اتوبوس‌هایی در تهران و تبریز برای استانبول وجود دارند.

رزرو هتل در ترکیه

هتل‌های متعددی در شهرهای مختلف کشور ترکیه یافت می‌شوند که هر یک از این هتل قیمت، امکانات و … متفاوتی دارند. در قدم اول از راهنمای سفر به ترکیه لازم است که میزان بودجه خود را برای رزرو هتل مشخص کنید. به‌عنوان‌مثال به دنبال رزرو هتل‌های ارزان در استانبول هستید یا محدودیت هزینه ای ندارید.
در وهله دوم به مکان هتل دقت کنید. شهرهای پرطرف‌دار و توریستی مثل استانبول ترافیک زیادی دارند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که هتلی رزرو نمایید که نزدیک مقصد مورد نظرتان است. در این حالت نیمی از پول و زمانتان را صرف هزینه تاکسی یا ترافیک‌های سنگین نمی‌کنید. به‌عنوان‌مثال اگر قصد دارید به محله‌های قدیمی استانبول بروید، هتلی نزدیک به ساحل رزرو نکنید. در وهله سوم نیز امکانات هتل را مورد بررسی قرار دهید.

با راهنمای سفر به ترکیه فوت‌وفن رزرو هتل را یاد بگیرید.

راهنمای سفر به ترکیه با تور

برای سفر به ترکیه دو گزینه سفر با تور یا سفر بدون تور پیش روی شما قرار دارد. هر یک از این دو روش ویژگی و خصوصیات مشخصی دارد. برای سفر به ترکیه با تور دیگر نیازی به رزرو هتل، بلیط قطار یا هواپیما، رستوران و … ندارید. برنامه از پیش تعیین شده‌ای برای شما وجود دارد. سفر با تور بهترین گزینه برای کسانی است که برای اولین‌بار به ترکیه مسافرت می‌کنند.
اما در حالتی سفر با تور تجربه‌ای خوب و به‌یادماندنی خواهد شد که بهترین تور را انتخاب کنید. البته ویژگی‌های بهترین تور برای هرکسی متفاوت است. توصیه می‌کنیم که در قدم اول اولویت‌های گردشگری‌تان را انتخاب نمایید. به‌عنوان‌مثال اگر تمایل دارید به کنسرت‌های متعدد بروید و سواحل زیبای ترکیه را برگردید، تور با چنین برنامه‌هایی را انتخاب کنید. همچنین اگر دوست دارید به مکان‌های تاریخی ترکیه سر بزنید، توری را انتخاب کنید که بیشتر روی جنبه تاریخی ترکیه تمرکز دارد.

راهنمای سفر به ترکیه بدون تور

هیچ‌کس منکر مزایای منحصربه‌فرد سفر با تور نیست. ولی اگر به دنبال هیجان هستید، نیاز به راهنمای سفر به استانبول بدون تور دارید. چرا که هیجان تنها در سفر بدون تور یافت می‌شود. در این حالت می‌توانید به همراه دوستان یا خانواده خود به هر یک از شهرهای ترکیه سفر کنید. ولی در این حالت لازم است که محل اقامت را رزرو کرده و به‌حساب و کتاب قیمت‌های آن را بپردازید. در ادامه 8 ترفند برای کاهش قیمت سفر به ترکیه را به شما آموزش می‌دهیم.

راهنمای سفر به ترکیه؛ 8 ترفند برای کاهش هزینه‌ها

از قدیم گفته‌اند که بسیار سفر باید تا پخته شود خامی، ولی هیچ‌وقت حرفی از این زده نشده که هزینه‌های بالای سفر را چگونه باید پرداخت کرد!؟ بله هزینه‌های سرسام آور مهم‌ترین مشکلی است که مانع بسیار از سفرهای ما می‌شوند. بااین‌حال با رعایت 8 نکته مطرح شده در متن زیر می‌توانید هزینه‌های سفر به ترکیه را کاهش دهید. علاوه‌برآن به کمک این نکات متوجه خواهید شد که برای سفر به ترکیه چقدر پول لازم است.

8 ترفند کاهش هزینه را در راهنمای سفر به ترکیه بخوانید.

نکته اول: برای سفر به ترکیه به دلار نیاز است یا لیر؟

اولین نکته که می‌تواند هزینه‌های سفر به ترکیه را کاهش بدهد، این است که دلار در ترکیه به‌صرفه‌تر خواهد بود یا لیر؟ این سؤال علاوه بر ترکیه در خصوص سفر به سایر کشورهای عربی مطرح می‌شود. بهترین پاسخ به این سؤال ترکیب دلار و لیر است. چرا که دلار همیشه رو به رشد بوده و تبدیل آن به لیر به‌صرفه‌تر است. از طرفی لیر واحد پولی کشور ترکیه محسوب می‌شود. برای پرداخت هزینه‌های تاکسی، کافه، رستوران و … به لیر نیاز خواهید داشت. بااین‌حال در ترکیه امکان تبدیل دلار به لیر وجود دارد.
در این کشور نیز برای تبدیل پول باید به صرافی‌ها مراجعه کنید. البته به‌خاطر داشته باشید که ترک‌های عزیز به صرافی Döviz می‌گویند. تابلوهای صرافی در سطح شهر و حتی فرودگاه‌ها دیده می‌شوند. بانک‌ها نیز دلار را به لیر تبدیل می‌کنند. ترک‌ها نیز به بانک همان بانک می‌گویند. بانک‌های ترکیه در تمامی روزهای هفته به جز شنبه و یکشنبه باز هستند. برای تبدیل پول ساعات 8 تا 12 و 13 تا 17 می‌توانید به بانک‌ها مراجعه نمایید. این نکته در راهنمای سفر به ترکیه را به‌خاطر داشته باشید که بانک‌ها برای تبدیل دلار به لیر کارمزد می‌گیرند.

نکته دوم: خرید بلیط در بهترین زمان ممکن

اگر قصد دارید با کمترین هزینه به ترکیه مسافرت کنید، باید در دوران غیرپیک اقدام نمایید. به طور معمول هزینه‌های سفر به ترکیه در عید نوروز، عید کریسمس، تابستان و بهار بیشتر از بقیه سال خواهد بود. اگر از سرما فراری نیستید، در بازه زمانی آذر تا اسفند به این کشور زیبا و رنگارنگ مسافرت کنید. در این فصل به‌خاطر باز بودن مدارس، دانشگاه‌ها و البته سرما مسافرت به ترکیه کم می‌شود؛ بنابراین هزینه‌های تور، بلیط، رستوران، هتل و … کمتر خواهد شد.
یکی دیگر از راه‌هایی که به کاهش قیمت مسافرت کمک می‌کند، خرید بلیط لحظه آخری است. البته در این حالت باید تمامی وسایل خود را جمع کرده باشید. پس از یافتن بلیط لحظه آخری استانبول، آنتالیا، وان و … راهی فرودگاه و سپس ترکیه شوید. قیمت این بلیط‌ها در لحظات نزدیک به پرواز شکسته می‌شوند.

با راهنمای سفر به ترکیه با حمل‌و‌نقل عمومی این کشور آشنا خواهید شد.

نکته سوم: رزرو هتل ارزان قیمت در استانبول، آنتالیا و سایر شهرهای ترکیه

با بررسی راهنمای سفر به ترکیه متوجه خواهید شد که هزینه سفر با تور بسیار کمتر از بدون تور است. در صورتی هزینه سفر به استانبول بدون تور کمتر می‌شود که آشنایی کاملی با این کشور و هزینه‌های آن داشته باشید. درهرحال بهتر است برای کاهش هزینه‌های سفر به سراغ هتل‌های سه ستاره یا کمتر از آن بروید. البته این نکته را نیز بدانید که هتل‌های سه ستاره ترکیه امکانات کمتری نسبت به هتل‌های سه ستاره ایرانی دارند. بااین‌وجود اگر سخت‌گیر نیستید با رزرو چنین هتل‌هایی یا حتی هاستل‌ها هزینه‌های سفرتان را کم کنید.

نکته چهارم: نقش کلیدی حمل‌ونقل در هزینه سفر به ترکیه

حمل‌ونقل نقش بسیار مهمی در هزینه‌ها دارد. به همین خاطر راهنمای سفر به ترکیه باید شامل این بخش نیز باشد. برای گشت‌وگذار در ترکیه می‌توانید از وسایل نقلیه زیر استفاده کنید:

گشت‌وگذار جاهای دیدنی ترکیه با تاکسی

شهرهای بزرگ ترکیه مثل استانبول و آنکارا کرایه تاکسی بالایی دارند. باتوجه‌به این که تورم و هزینه‌ها در ترکیه روزبه‌روز بالاتر می‌رود، از بیان میزان دقیق کرایه تاکسی معذور هستیم. بااین‌حال توصیه می‌کنیم که برای کاهش هزینه‌های سفر خود از تاکسی استفاده نکنید. گزینه به‌صرفه‌تر استفاده از ون‌های زردی است که با عنوان دلموش در ترکیه شناخته می‌شوند.

مترو راحترین گزینه برای توریست‌های ترکیه

مترو در بیشتر شهرهای ترکیه وجود دارد. به‌عنوان‌مثال مترو استانبول شامل 6 خط متفاوت می‌شود. هر یک از این خط‌ها ایستگاه‌های متعددی دارند و بیشتر شهر را پوشش می‌دهند. هزینه سفر و گشت‌وگذار با مترو در شهرهای مختلف ترکیه بسیار به‌صرفه خواهد بود.

تماشای مکان‌های دیدنی ترکیه با کشتی

کشتی سواری از جمله جذاب‌ترین تفریحاتی است که در ترکیه تجربه خواهید کرد، ولی به کمک این وسیله نقلیه نمی‌توانید تمامی ترکیه را ببینید. در واقع گشت‌وگذار با کشتی مکان‌های محدودتری را شامل می‌شود. با این حال اگر برای تماشای مکانی می‌توانید از کشتی هم استفاده کنید، این تجربه شگفت‌انگیز را از دست ندهید.
قیمت بلیط کشتی باتوجه‌به نوع، امکانات آن و طول سفر متفاوت خواهد بود. البته تورم‌ها و نوسان‌های اقتصادی ترکیه نیز بر قیمت بلیط بی‌تأثیر نیستند. کشتی‌های اسکله کادیکوی، مالتپه، کارتال، بوستاچی و اسکله کاتاباش مسافران را به جزیره رویای بیوک آدا می‌برند. ازاین‌رو اگر قصد سفر به این جزیره زیبا را دارید، کشتی‌های زیبا ترکیه را از دست ندهید.

با راهنمای سفر به ترکیه استانبول را بهتر از همیشه ببینید.

مکان‌های تفریحی استانبول را با اتوبوس بگردید

همانند سایر شهرهای دنیا، اتوبوس حرف اول را در حمل‌ونقل عمومی استانبول می‌زند. شاید مدت‌زمان زیادی در راه باشید یا این که مجبور شوید مسافتی را بایستید، ولی در نهایت با هزینه بسیار کمتری مسافرت خود را به پایان خواهید رساند. شهرهای مختلف ترکیه از جمله استانبول، وان، آنتالیا و … نیز اتوبوس‌های عمومی دارند. این اتوبوس‌ها برای مسافرین و گردشگران نیز به‌راحتی قابل‌استفاده است.

دیدنی‌های استانبول و آنکارا با تراموا دلنشین‌تر می‌شوند

تراموا محبوب‌ترین و جذاب‌ترین وسیله نقلیه ترکیه است. تراموا واگن‌های برقی هستند که روی ریل‌هایی عبور می‌کنند. از وسیله نقلیه محبوب را در خیابان‌های ترکیه نیز می‌توانید ببینید. تراموا در ترکیه به رنگ قرمز وجود دارد. در واقع با سوارشدن بر تراموا علاوه بر این که به مقصد مورد نظرتان می‌رسید، از منظره‌های خیابان می‌توانید لذت ببرید.
مهم‌تر از همه در طول مسیر می‌توانید عکس‌های به‌یادماندنی از سفر خود به ترکیه تهیه کنید. شاید جالب باشد بدانید که بسیاری از عروس و دامادهای ایرانی تنها برای عکاسی در تراموا به ترکیه سفر می‌کنند. مطمئناً واگن‌های قدیمی کلاسیک قرمز تراموا به عکس‌های عاشقانه شما رنگ و جلایی ویژه خواهد داد. پس حتی اگر به دنبال سفری لاکچری هستید، تراموا سواری را در برنامه خود قرار دهید.

نکات سفر به ترکیه؛ کلید حمل‌ونقل ارزان

حال که با حمل‌ونقل عمومی ترکیه آشنا شدید، وقت آن رسیده که نکته کلیدی کاهش هزینه استفاده از حمل‌ونقل را معرفی کنیم. اگر مقصد اولیه‌تان شهر زیبای استانبول است، پیشنهاد می‌دهیم که در بدو ورود استانبول کارت را تهیه نمایید.
در حال حاضر این کارت به قیمت 10 لیر فروخته می‌شود، ولی ممکن است در آینده قیمت استانبول کارت مانند سایر اقلام با افزایش مواجه شود. به‌هرحال به کمک این کارت تا پایان سفرتان می‌توانید از کشتی، تله‌کابین، اتوبوس، مترو، تراموا و سایر خدمات شهری استفاده کنید.

کلید حمل‌ونقل‌ ارزان را در راهنمای سفر به ترکیه بخوانید.

نکته پنجم: خرید سیم‌کارت در ترکیه

استفاده از سرویس رومینگ اپراتورهای داخلی در کشور ترکیه نیز امکان‌پذیر است. همراه اول، ایرانسل و رایتل هر سه چنین خدماتی را در ترکیه ارائه می‌دهند. ولی ما قصد داریم فوت‌وفن کاهش هزینه سفر به ترکیه را به شما آموزش دهیم. پس لازم است در راهنمای سفر به ترکیه ارزان‌ترین روش راه ارتباطی را نیز معرفی کنیم.
همان‌طور که خودتان مطلع هستید هزینه رومینگ بسیار بالا است. نمی‌دانیم برای شما تابه‌حال اتفاق افتاده است یا نه؟ ولی تنها کافی است یکبار در نزدیکی‌های مرز رومینگ خود را روشن کنید که متوجه هزینه بالای آن شوید. خرید سیم‌کارت اعتباری در ترکیه بهترین راه کاری است که هزینه‌های تماس شما را کاهش می‌دهد. ترکیه نیز همانند ایران اپراتورهای مختلفی دارد، ولی معروف‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • ترکسل
 • ودافون
 • ترک تلکام

تهیه سیم کارت در فرودگاه‌های ترکیه نیز امکان‌پذیر است. برای این که بتوانید سیم‌کارت ترکیه‌ای تهیه کنید، تنها به ارائه پاسپورت و تکمیل فرم نیاز دارید.

نکته ششم: خوردوخوراک تعیین‌کننده هزینه سفر به ترکیه

فرهنگ و سبک زندگی مردم ترکیه شباهت بسیار بالایی به ما دارد. این نکته در خصوص ذائقه غذایی کشور همسایه‌مان نیز صدق می‌کند. به همین خاطر با اطمینان خاطر می‌گوییم که در صورت مراجعه به رستوران‌های باکیفیت این کشور شیفته غذاهای ترک خواهید شد. رستوران‌های لوکس و لاکچری بسیاری در کشور ترکیه وجود دارند. البته هزینه این رستوران‌ها همانند امکاناتشان شما را شگفت‌زده خواهند کرد.
به همین خاطر پیشنهاد می‌دهیم که برای کاهش هزینه‌های خود به سراغ دکه‌ها یا رستوران‌های زنجیره‌ای بروید. مطمئن باشید که غذای این رستوران‌ها هم دلپذیر و خوشمزه است. فقط زرق‌وبرق رستوران‌های لاکچری را در چنین جاهایی مشاهده نخواهید کرد. بنابراین قبل از این که از شدت گرسنگی مجبور شوید به سراغ اولین رستوران بروید. فکری برای آن کنید و با برنامه‌ریزی دقیق هزینه سفر به ترکیه را کاهش دهید.

با راهنمای سفر به ترکیه هزینه‌های خوردو‌خوراک سفرتان را مشخص کنید.

نکته هفتم: هزینه ورودی مکان‌های توریستی ترکیه

آخر شب تفریحات فردا را به‌دقت یادداشت کنید. با این کار برنامه دقیق‌تری خواهید داشت و بهترین بهره‌برداری را از سفرتان خواهید کرد. علاوه بر این یادداشت برنامه فردا به شما کمک می‌کند که هزینه‌های سفر خود را کاهش دهید. قبل از این که به مکان تفریحی بروید، هزینه ورودی آن را چک کنید. درصورتی‌که احساس کردید هزینه ورودی بسیار بالا است، آن را از لیست برنامه‌های خود پاک کنید. این نکته را به‌خاطر داشته باشید که داشتن سفری بی‌نقص در ترکیه تنها با پرداخت هزینه‌های بالا محقق نمی‌شود.
باور کنید که بهترین سفر تنها در رفتن به رستوران‌ها و هتل‌های لاکچری یا خرید محصولات مارک حاصل نمی‌شود. تنها با قدم در کوچه و خیابان‌ها و آشنایی با فرهنگ غنی ترکیه‌ می‌توانید سفری به‌یادماندنی را برای خود رقم بزنید. البته دراین‌بین خوردن چای و باقلوا در اسکله را فراموش نکنید. محله‌های رنگارنگ، سواحل، جزیره‌ها و آثار طبیعی ترکیه نیز بسیار خارق‌العاده هستند. علاوه بر این جاذبه‌های توریستی زیر نیز ورودی ندارند و کاملاً رایگان هستند:

 • مسجد زیرک
 • مسجد اورتاکوی
 • کلیسای سنت آنتونی (استقلال)
 • مسجد سلیمانیه استانبول
 • مسجد سلطان احمد استانبول
 • کلیسای اورتادوکس (بالات)
 • کلیسای مریم (اورتاکوی)
 • موزه نقاشی و مجسمه
 • پارک گولهانه
 • تپه چاملیجا
 • قلعه یوروی
 •  آب‌انبار شرقیه
 • پارک ییلدیز
 • پارک امیرگان
 • پل بسفروس
 • کاپالی چارشی و میسیر چارشی (بازار قدیم)

مکان‌های تفریحی دیگری نیز در سایر شهرهای ترکیه وجود دارند که می‌توانید به‌صورت کاملاً رایگان از آن‌ها بازدید کنید.

نکته هشتم: راهنمای سفر به ترکیه؛ خرید سوغاتی و لباس

مغازه‌های لاکچری و متنوع ترکیه زبانزد همه است. باور کنید که همچنین تنوعی را با این قیمت در هیچ جای دنیا حتی در کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز نخواهید یافت. بااین‌حال اگر بودجه محدودی دارید، توصیه می‌کنیم که دیدن جاذبه‌های توریستی ترکیه را در اولویت قرار دهید. در این مدت کمتر به مال‌های لاکچری ترکیه بروید که خدایی نکرده وسوسه خرید به جانتان نیفتد. البته بازارهای سنتی و اوت‌لت‌ها نیز جایگزین مناسبی به‌جای فروشگاه‌های لوکس هستند.
قبل از هر چیزی پیشنهاد می‌دهیم که بیشتر زمان خود را صرف گشت‌وگذار از جاذبه‌های گردشگری ترکیه کنید. خرید سوغاتی در سفر ضروری و مهم نیست. بااین‌حال اگر تمایل دارید برای خود یا دوستان و آشنایانتان خریدی کنید، می‌توانید لباس، ظروف مسی، دست‌بافت‌ها، قهوه‌ترک، باسلق، باقلوا و … بخرید. البته پیشنهاد می‌دهیم به سراغ گزینه‌هایی بروید که در ایران وجود ندارند.

بهترین و ارزان‌ترین مراکز خرید را در راهنمای خرید سفر به ترکیه بشناسید.

راهنمای سفر به ترکیه؛ بهترین فصل برای گشت‌وگذار

خب حالا که فوت‌وفن رفتن به ترکیه را یاد گرفتید، بهتر است مناسب‌ترین فصل سفر به این کشور زیبا را نیز بدانید. بیشتر افراد قبل از سفر به دنبال هزینه‌های آن هستند. غافل از این که اگر زمان نامناسبی را برای مسافرت انتخاب کنند، تمام هزینه‌هایشان بر باد می‌رود. اگر به دنبال خلق خاطره‌ای به یاد ماندنی هستید، بهترین زمان را برای مسافرت انتخاب کنید.
انتخاب بهترین فصل به سلیقه شما بستگی دارد. برخی از افراد عاشق سرمای زمستان یا برگ‌های رنگارنگ پاییز هستند. برخی دیگر نیز به شکوفه‌های بهار یا گرمای تابستان علاقه دارند. بااین‌حال آب‌وهوا و خصوصیات هر یک از 4 فصل را توضیح می‌دهیم. در نهایت این شما هستید که باتوجه‌به روحیه و سلیقه‌تان می‌توانید بهترین فصل برای مسافرت را انتخاب کنید.
بهار: بهار شاه فصل تمامی فصل‌ها است. در این فصل از عطر زیبای گل‌ها، هوای باطراوت و طبیعت فوق‌العاده ترکیه می‌توانید لذت ببرید.
تابستان: اگر شلوغی و گرما مکدرتان می‌کند، دور سفر به ترکیه در تابستان را خط بکشید، اما این نکته را به‌خاطر داشته باشید که اوج تفریحات آبی در این فصل است.
پاییز: خلوتی، زیبایی طبیعت، باران‌های گاه‌وبی‌گاه، هزینه پایین هتل و بلیط همه‌وهمه را در این فصل خواهید یافت.
زمستان: تعداد توریست‌ها، قیمت‌های هتل و رستوران در این فصل کم است، اما هوا به‌شدت سرد بوده و بارش برف‌وباران بسیار زیاد است.

راهنمای سفر به ترکیه؛ آشنایی بافرهنگ و رفتار مردم

آشنایی بافرهنگ و رفتار مردم ترکیه خالی‌ازلطف نیست. با وجود این که بخشی از ترکیه در اروپا واقع شده، ولی فرهنگ و سنن آن شبیه به ما ایرانیان است. البته بخش زیادی از این شباهت به‌خاطر وجود سنت‌های اسلامی خواهد بود. ترک‌ها همانند ما ایرانیان بسیار مهمان‌نواز هستند. در حین خرید در شهرهای مختلف ترکیه چانه‌زدن آزاد است؛ چرا که چانه‌زدن برای همسایگان ترکمان غریب نیست. آن‌ها همانند ما به بزرگ‌ترها احترام می‌گذارند و به اصول خانواده بسیار پایبند هستند. بااین‌حال ممکن است در این کشور همانند تمامی نقاط دنیا کمی بدرفتاری و بی‌مهری نیز ببینید. ولی به شما پیشنهاد می‌دهیم که این رفتارهای زننده را به‌پای تمامی مردم ترکیه نگذارید.

راهنمای سفر به ترکیه را بخوانید که با فرهنگ و رفتار مردم این کشور آشنا شوید.

ترکیه کجا بریم؟ معرفی زیباترین شهرها

بالاخره به بخش هیجان‌انگیز متن؛ یعنی معرفی زیباترین شهرها و جاذبه‌های گردشگری ترکیه رسیدیم. باور کنید که تمامی شهرهای ترکیه از زیبایی خاصی بهره‌مند هستند، ولی مطمئناً محدودیت زمان و بودجه امکان بازدید تمامی این شهرها را فراهم نمی‌کند. تماشای مراکز و مکان‌های دیدنی استانبول هدف تمامی توریست‌ها است. بااین‌حال اگر تمایل دارید شهرهای بیشتر و متنوع‌تری از ترکیه را ببینید، ادامه متن را نیز همراه ما باشید. در ادامه قصد داریم به معرفی 8 شهر زیبا ترکیه بپردازیم.

راهنمای سفر به استانبول

با جستجویی در ویکی پیدا متوجه خواهید شد که استانبول بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر استانبول است. شهری که درگذشته آن را با نام قسطنطنیه می‌شناختند. همان نامی که در دوران ابتدایی عامل اصلی کم‌شدن نمره املای همه ایرانیان بود. علاوه بر این متوجه خواهید شد که استانبول تنها شهری است که در دو قاره وجود دارد.
دانستن این اطلاعات شاید جالب باشد، ولی راهنمای سفر به استانبول باید موارد کامل‌تری را شامل شود. استانبول گردی شامل جاذبه‌های تاریخی، طبیعی، بازارگردی و … است. اگر به تاریخ و تماشای بناهای قدیمی علاقه دارید، حتماً مکان‌های زیر را در برنامه خود بگنجانید:

 • مسجد آبی
 • موزه‌های جذاب
 • مسجد ایاصوفیه

اگر دوست دارید با فرهنگ مردم ترکیه آشنا شوید و جاذبه‌های شهری استانبول را ببینید، به میدان تقسیم و خیابان استقلال بروید. مطمئناً کافه‌های دنج و محله‌های رنگارنگ آن، شما را به وجد می‌آورد. درصورتی‌که قصد خرید دارید، به مراکز خرید جذاب و لوکس یا بازارهای قدیمی و سنتی استانبول بروید. برندهای متنوع را به‌راحتی در استانبول خواهید یافت. علاوه‌برآن حراج‌های هیجان‌انگیزی در جمعه سیاه وجود دارد.
شاید از خودتان بپرسید که شب استانبول کجا بریم؟ پاسخ این سؤال نیز با توجه به راهنمای سفر به ترکیه و به میزان بودجه شما بستگی دارد. اگر برای ماه عسل به ترکیه می‌روید و قصد دارید حسابی پول خرج کنید، می‌توانید به هتل‌های لاکچری استانبول بروید. بااین‌حال هتل‌های کم ستاره‌ای نیز در این شهر یافت می‌شوند که هزینه کمتری دارند.

راهنمای سفر به آنتالیا ترکیه

سفر به آنتالیا مقصد بیشتر مسافران ایرانی است؛ چرا که سواحل معرکه‌ای دارد. از جمله این سواحل عبارت هستند از:

 • لارا
 • کتی آلتی
 • پاتارا
 • بلک
 • کمر

تفریحات فوق‌العاده آنتالیا آن را به جذاب‌ترین شهر توریستی ترکیه تبدیل کرده است. در این شهر می‌توانید از انواع تفریحات آبی، غواصی، هتل‌های لاکچری، رستوران‌های لوکس، جت اسکی و … لذت ببرید. پوشش‌های طبیعی خارق‌العاده نیز از دیگری مواردی است که در راهنمای سفر به آنتالیا ترکیه به چشم می‌خورد.

راهنمای سفر به ترکیه اسباب گردشی به‌یادماندنی را برای شما فراهم می‌کند.

راهنمای سفر به ترکیه؛ آنکارا شهری مدرن و باستانی

مطمئناً بازدید و تماشای پایتخت ترکیه خالی‌ازلطف نخواهد بود. مهم‌ترین عامل جذابیت آنکارا مدرن بودن آن در کنار قدمت بالایش است. البته بیشتر افرادی که به آنکارا سفر می‌کنند، به‌قصد کار، بیزینس یا ادامه تحصیل می‌روند. بااین‌حال نمی‌توان از جاذبه‌های توریستی این شهر گذشت. از جمله جاذبه‌های تاریخی شهر آنکارا به شرح زیر هستند:

 • مسجد کوجاتپه
 • مقبره آتاتورک
 • معبد آگوستوس
 • تئاتر رومی

انواع موزه، مراکز خرید لاکچری، گالری‌های هنری و … نیز از دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهر به شمار می‌آیند. سفر ایران انکارا خود را با شرکت در فستیوال‌های مختلف از قبیل جشنواره فیلم (20 تا 30 آوریل) یا جشنواره موسیقی (اواسط فروردین) و … جذاب‌تر و هنری‌تر کنید.

تجربه بالون سواری با سفر به کاپادوکیا

با سفر به کاپادوکیا رؤیای شیرین بالون سواری را به واقعیت تبدیل خواهید کرد. این شهر توریستی را با عنوان شهر بالون‌ها نیز می‌شناسند. خانه‌های صخره‌ای، تپه‌های رؤیایی و بالون‌های رنگارنگ این شهر را بیشتر به انیمیشن‌های دوران کودکی‌مان تبدیل کرده است. جاذبه‌های تاریخی، قلعه‌های زیبا، دره عشق و قرمز، هتل و امکانات رفاهی و شهر زیرزمینی از دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهر به شمار می‌آیند.

راهنمای سفر به ترکیه؛ مارماریس شهری کوهستانی

این بزرگ‌ترین خیانتی خواهد بود که به گردشگران ترکیه شهر مارماریس را معرفی نمی‌کنند. تنها کافی است که یکبار به این شهر زیبا بروید. پس از آن مقصد تمام سفرهایتان به ترکیه مارماریس خواهد شد. اگر ادعا کنیم مارماریس تکه‌ای از بهشت است، بیراه نگفته‌ایم.
مارماریس در مجاورت دریا مدیترانه قرار دارد. این شهر بندری واقع در جنوب غربی ترکیه است. آب‌وهوای فوق‌العاده خوب، سواحل زیبا، دریای فیروزه‌ای مدیترانه، قدمت تاریخی، هتل‌های لاکچری، رستوران‌های لوکس، مراکز خرید رنگارنگ، آثار باستانی و تفریحات دریایی از دیگر ویژگی‌های این شهر به شمار می‌آیند.

بدروم شهری با قدمت

دیوارهای سفید، سنگ‌فرش و گل‌های درختی صورتی تصویری از روستایی در بدروم است. این شهر ساحلی در جنوب ترکیه قرار دارد. روستاهای زیبا، بازارهای محلی، سواحل و طبیعت فوق‌العاده از مهم‌ترین جاذبه‌های این شهر به شمار می‌آیند. از دیگر مواردی که در راهنمای سفر به ترکیه باید به آن اشاره کنیم این است که اگر به شهر بدروم سفر کردید، بازدید از این مناطق را نیز در برنامه خود قرار دهید:

 • قلعه سنت پیتر و کوچه‌های اطراف آن
 • تور کشتی بدروم
 • روستای گومبت
 • دهکده بیتز
 • دروازه میندوس
 • آرامگاه هالیکارناسوس
 • آمفی تئاتر هالیکارناسوس
 • قلعه بدروم
 • موزه باستان‌شناسی زیر آب

با راهنمای سفر به ترکیه شهرهای جذاب و دیدنی این کشور را بشناسید.

قونیه شهر شعر و مولانا

مگر می‌شود ایرانی به ترکیه سفر کند و قونیه شعر ادب پارسی را نبیند. آرامگاه دو شاعر بزرگ ایرانی مولانا و شمس تبریزی در این شهر وجود دارد. علاوه‌برآن با مراجعه به موزه می‌توانید اشیا به‌جامانده این شاعر بزرگ پارسی را مشاهده کنید. 17 دسامبر سالگرد مولانا است. ازاین‌رو پیشنهاد می‌دهیم که در این روز به قونیه مسافرت کنید. مراسم‌های جالبی از قبیل رقص سماع دراویش در روز مولانا در قونیه برگزار می‌شود. شرکت در این مراسم‌ها خالی‌ازلطف نخواهد بود. پس این مورد نیز در چک لیست راهنمای سفر به ترکیه مد نظر قرار دهید.

راهنمای سفر به وان ترکیه

شهر وان از جمله نزدیک‌ترین شهرهای ترکیه به ایران است. به همین خاطر با هزینه کم و از طریق مرزهای زمینی نیز می‌توانید به آن سفر کنید. شهر وان آب‌وهوای کوهستانی دارد. به همین خاطر بیشتر گردشگران از اوایل بهار تا اوایل پاییز به این شهر مسافرت می‌کنند. این شهر با قدمتی ۵۰۰۰ساله جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد. از جمله جاذبه‌های گردشگری وان به شرح زیر است:

 • دریاچه وان
 • جزیره آکدامار
 • شهر احلات وان
 • کلیسای آکدامار
 • کتیبه خشایار شاه
 • پارک کورتولوش
 • قلعه وان
 • موزه وان
 • آبشار مرادیه
 • پارک آبی چاقاداش وان

پاموک‌کاله؛ قصر پنبه ای ترکیه

در بخش دیگر راهنمای سفر به ترکیه اگر به طبیعت و شاهکارهای خلقت علاقه بسیاری دارید، پاموک‌کاله را از دست ندهید. این شهر زیبا را با عنوان قصر پنبه‌ای نیز می‌شناسند. مهم‌ترین علت معروفیت این شهر وجود چشمه‌های آبگرم طبقه‌ای است. این چشمه‌ها صحنه‌ای زیبا و خارق‌العاده‌ای به وجود آورده‌اند که بهترین مکان برای عکاسی است. در شهر پاموک‌کاله نیز غاری وجود دارد. البته این غار سرشار از گاز سمی کربن‌دی‌اکسید است. بااین‌حال اگر امکان بازدید از شهر پاموک‌کاله برای شما وجود نداشت، می‌توانید به نسخه ایرانی آن سر بزنید. باداب سورت چشمه پلکانی و تراورتنی بی‌نظیر بوده که در شهرستان ساری واقع شده است. البته چشمه پلکانی آب گرم ایرانی با نسخه ترکی‌اش تفاوتی دارد. چشمه باداب سورت بر خلاف چشمه پاموک‌کاله ایوان‌های مطبقی به رنگ نارنجی و قرمز دارد.

جاذبه‌های طبیعی، فرهنگی، گردشگری، تاریخی و ... ترکیه را در راهنمای سفر به ترکیه بشناسید.

راهنمای سفر به ترکیه؛ کوش آداسی جزیره پرندگان مهاجر

کوش آداسی از جمله جزیره‌های زیبا و جذاب ترکیه است که کمتر کسی آن را می‌شناسند. در سال‌های اخیر توریست‌های بسیاری به جذب مناطق طبیعی این شهر شده‌اند. به همین خاطر امکانات رفاهی این شهر نسبت به قبل بسیار بیشتر شده است. این منطقه را با عنوان جزیره پرندگان مهاجر می‌شناسند. پارک آبی کوش آداسی از جمله معروف‌ترین و جذاب‌ترین امکانات تفریحی آن به شمار می‌آید، اما علاوه بر پارک آبی می‌توانید از امکانات زیره بهر ببرید و جاذبه‌های توریستی زیر را ببینید:

 • رستوران‌های ساحلی
 • غواصی در کنار ماهی‌های رنگارنگ و مرجان‌های زیبا
 • بازار و مراکز خرید مختلف
 • سواحل درخشان و ساحل مخصوص بانوان
 • حمام ترکی
 • غار زئوس

راهنمای سفر به ترکیه؛ نکاتی که هر گردشگری باید بداند

حال که با تمامی فوت و فن‌های مسافرت و گردشگری ترکیه آشنا شدید، بد نیست که موارد و نکات زیر را نیز فراگیرید:

 • شماره‌های ضروری ترکیه شامل شماره پلیس 155، اورژانس 112، آتش‌نشانی 110 است.
 • برای بهره‌برداری از امکانات پشتیبانی مهاجرین و اتباع خارجی با شماره 157 تماس بگیرید. این مرکز به‌صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کند و زبان فارسی هم دارد.
 • شماره راهنمای فارسی‌زبان در کشور ترکیه 11882 است.
 • ترکیه امنیت خوبی برای توریست‌های فراهم می‌کند. بااین‌حال با استفاده از کوله‌پشتی‌های بزرگ یا دوربین دور گردن نشان ندهید که توریست هستید.
 • اگر در فصل بهار یا تابستان به ترکیه رفتید، پماد دفع حشرات همراه خود ببرید.
 • پول نقد همراه خود داشته باشید.
 • اپلیکیشن‌های Uber، BiTaksi و iTaksi را برای گرفتن تاکسی روی گوشی خود نصب کنید.

کلام آخر

باور کنید اگر امکانش بود تا صبح برایتان از زیبایی‌های خارق‌العاده ترکیه می‌نوشتیم. از دکه‌های خوراکی فروشی، بلوط‌های کبابی، صدف‌های دریایی، خانه و آپارتمان‌های رنگی‌رنگی، گربه‌های بازیگوش استانبول، سواحل زیبا و … بیشتر می‌گفتیم. بااین‌حال تمامی سعیمان را کردیم که در قالب راهنمای سفر به ترکیه تمامی مواردی که باید بدانید را مطرح کنیم. پول‌هایتان را جمع کرده و با دوستان، خانواده یا هرکسی که دوست دارید به این کشور زیبا سفر کنید. جای ما را نیز خالی نمایید و ما در خوشی‌هایتان یاد کنید.

خرید از لباست
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید