برندها

داستان شکل‌گیری برند گوچی و فراز و فرودهایش


در طول سالیان متمادی برندهای مختلفی توانستند در صنعت مد و فشن، نام و آوازه‌ای برای خود کسب کنند. گوچی، یکی از این برندها است. وقتی اسم گوچی را می‌شنویم اولین چیزهایی که به ذهنمان می‌رسند، لوگو و طرح خاص پارچه لباس‌های این برند هستند. این موضوع، خلاقیت و هنر ماندگاری یک برند لوکس فشن را در این حوزه نشان می‌دهد. قطعاً گوچی از زمان تأسیس خود تابه‌حال افت‌وخیزهایی را تجربه کرده است، اما توانسته در بازار رقابت با همکاران همچنان در اوج بماند.

نزدیک به یک قرن پیش، گوچی فعالیت خود را در ایتالیا آغاز کرد. این برند در ابتدا محصولات چرم تولید می‌کرد و در سال‌های بعد به تنوع محصولاتش افزود. در پس هر برند معروف، داستان جذاب و هیجان‌انگیزی وجود دارد. اگر شما هم کنجکاو هستید که ماجرای پیدایش و مسیر پیشرفت برند گوچی را بدانید، تا انتهای این مقاله همراه نوت روز بمانید.

تولد گوچی در یک خاندان ایتالیایی

گوچیو مرد جوانی بود که برای کار از وطنش، ایتالیا، به لندن سفر کرد. او در هتلی مجلل و ممتاز به‌عنوان باربر مشغول به کار شد. در آنجا بود که متوجه شد جامعه مرفه آن زمان طالب کدام کالاهای لوکس و گران‌قیمت است. وقتی‌که گوچیو گوچی به فلورانس بازگشت، هر آنچه در مورد صنعت چرم بود را آموخت. او درنهایت تصمیم گرفت به آرزوی دیرینه خود جامه عمل بپوشاند. گوچی با استفاده از سرمایه خود و وامی که گرفته بود و همچنین با حمایت همسر و پسرانش، اولین مغازه رسمی خود را در فلورانس ایتالیا افتتاح کرد.

تمرکز اصلی گوچی بر تولید محصولات چرمی بود. در سال‌های اولیه فعالیت که هنوز شاهد حضور گسترده اتومبیل نبودیم، گوچی بیشتر لوازم چرمی مانند زین اسب تولید می‌کرد. از آن به بعد، گوچی تمام تمرکز خود را بر ساخت انواع کیف و لوازم جانبی سفر برای قشر پولدار ایتالیا قرار داد. چیزی از رشد این برند خانوادگی نگذشته بود که ایتالیا تحریم شد. اتفاقی که افتاد باعث شد ماده اولیه اصلی گوچی که چرم بود به‌سختی و با محدودیت زیاد به دستشان برسد. به هر طریقی که بود، این برند توانست باوجود مشکلاتی ازاین‌دست به شهرت خود در دهه 1930 بیفزاید.

در سال 1938 گوچی با افتتاح فروشگاه‌هایی در رم و میلان، قلمرو خود را در ایتالیا گسترش داد. در زمان جنگ جهانی دوم، کمپانی مجدداً با کمبود مواد اولیه مواجه شد، اما با تمرکز بر تولید محصولات باکیفیت و موردپسند مشتریان بین‌المللی توانست به شرایط خوب قبل از جنگ برگردد. این مشکلات همچنان تا بعد از جنگ نیز ادامه داشت. این مسئله گوچی را واداشت که در تولید محصولاتش خلاقیت به خرج دهد. بنابراین گوچی تصمیم گرفت در طراحی و ساخت محصولات جدیدش از کتان و الیاف گیاهی مانند بامبو استفاده کند که سبک و بادوام بودند.

اتفاق مهم دیگری در دهه 1930 برای این برند رقم خورد. در آن دوران بود که برند گوچی برای اولین بار امضای معروف خود را روی کیف‌هایش چاپ کرد؛ یک رشته الماس کوچک و به‌هم‌پیوسته به شکل دو G و به رنگ قهوه‌ای تیره در زمینه‌ برنزی.

گوچیو گوچی خالق برند گوچی می باشد که در ادامه مطلب به این موارد می پردازیم.

دوران اوج برند گوچی

بخش قبل را به معرفی برند گوچی اختصاص دادیم. حالا زمان آن رسیده که به بررسی مسیر پیشرفت این برند معتبر بپردازیم. در دهه 50 میلادی، گوچی قلمرو فعالیتش را به ایالات‌متحده آمریکا گسترش داد. این اتفاق، موفقیت بزرگی برای این خاندان به‌حساب می‌‌آمد. طولی نکشید که این برند در میان افراد طبقه بالای جامعه ازجمله سلبریتی‌ها، به سمبل ثروت تبدیل شد. دلیل اصلی شهرت گوچی، طرح‌های نفیس و فاخر این برند است.

گوچیو گوچی در سال 1953 از دنیا رفت و میراثش را برای سه پسرش آلدو، رودولفو و واسکو باقی گذاشت. کمپانی گوچی در سال 1955 کفش لوفر معروفش را معرفی کرد. روی قسمت ومپ این کفش کالج، دو حلقه تعبیه شده که از شکل دهان‌بند اسب در مواقع سوارکاری الهام گرفته شده است. گوچی همچنین کیفی با این شمایل را در انواع رنگ و سایز به بازار معرفی کرد. وجه تشبیه این محصولات برند گوچی، خطوط سبز و قرمز و دو حلقه Dشکل است.

اتفاق جالبی که در سال 1961 افتاد، دیده شدن ژاکلین کندی بود ،درحالی‌که کیف برند گوچی را در دست داشت. همین دلیل باعث شد که این کمپانی بعداً نام کیف را به “جکی” تغییر دهد. تأثیر افراد مشهور همواره یکی از دلایل اساسی موفقیت این برند بوده است.

در همین دوره زمانی بود که فروشگاه‌های گوچی در لندن شروع به کار کردند. لوگوی برند گوچی به دو G بزرگ تغییر یافته بود که در اصل به‌عنوان چفتی برای بستن کیف‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. اولین فروشگاه گوچی در پاریس در سال 1963 افتتاح شد. همان‌طور که گفتیم، بخشی از شهرت گوچی به خاطر سلبریتی‌ها بود. در همین راستا، این برند روسری معروف خود با نام فلورا (Flora) در سال 1966 برای شاهدخت موناکو، گرِیس کِلی، طراحی و تولید کرد.

در دهه 70 میلادی شاهد گسترش قلمرو این برند در سراسر دنیا ازجمله توکیو و هنگ کنگ بودیم. گوچی یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌هایش در نیویورک را تماماً به لباس اختصاص داد و طرح‌های ویژه‌اش را به فروش رساند.

اتفاق جالبی که در این سال ها اتفاق افتاد، دیده شدن ژاکلین کندی بود ،درحالی‌که کیف برند گوچی را در دست داشت.

برند گوچی در ابتدای سرازیری

داستان برند گوچی حول محور اعضای خانواده و ارتباطاتشان می‌چرخد. برای دانستن فراز و فرودهای این برند باید از اتفاقاتی که در خانواده رخ می‌دهد باخبر شوید. برند گوچی تا دهه 70 پیشرفت چشمگیری داشت، اما به دلیل برخی موضوعات،قدم در سراشیبی نهاد.

مائوریتزیو، پسر رودولفو، در دهه 70 با پاتریتزیا رجیانی ازدواج کرد. هم‌زمان با حضور نوه‌های پسری در کسب‌و‌کار خانوادگی و مخصوصاً ورود عضو جدید، درگیری‌هایی در خانواده شکل گرفت. این نزاع در طول دو دهه 70 و 80 ادامه یافت. در سال 1983 رودولفو درگذشت و سهام خود از کمپانی را به پسرش مائوریتزیو واگذار کرد. او در آن زمان مدیریت کسب‌و‌کار را بر عهده گرفت. با رشد و گسترش کمپانی، هر عضو خانواده خواهان جایگاه بالاتر و بهتری شد.

مائوریتزیو عمویش آلدو را به‌طور کامل از کمپانی خارج کرد. رتبه‌بندی قدرت در خاندان تغییر یافت و مائوریتزیو به‌عنوان رئیس بخش فروشگاه‌های گوچی در آمریکا شناخته شد و پسران آلدو در جایگاه نائب‌رئیس قرار گرفتند.

تغییر جدید که در مدیریت کمپانی صورت گرفت، پایان خوشی برای گوچی نداشت. به دلیل اختلافات خانوادگی و فرارهای مالیاتی، نیمی از برند توسط Investcorp تصاحب شد.

در سال 1990 آلدو گوچی فوت کرد و کمپانی را به دست نوه‌های گوچی بزرگ سپرد. در همان سال بود که تام فورد به‌عنوان مدیر بخش لباس زنانه در گوچی مشغول به کار شد. تام فورد اولین فرد خارج از خانواده بود که به‌عنوان طراح در سال 1994 به گوچی راه یافت. نخستین کلکسیون پاییزه فورد در سال 1995 توانست گوچی را به صدر برساند. وی توانست نام، اعتبار و ثروت گوچی را مجدد احیا کند. این کلکسیون جان تازه‌ای به گوچی بخشید و به خاطر طراحی‌های مینیمال و درعین‌حال جذابش بسیار موردپسند سلبریتی‌ها مانند جنیفر لوپز و مدونا واقع شد.

در سال 1995 ماجرای عجیبی در خاندان گوچی اتفاق افتاد. مائوریتزیو در میلان به قتل رسید. سه سال بعد، پاتریتزیا، همسر سابق او، به جرم برنامه‌ریزی و همکاری در قتل به 29 سال حبس محکوم شد. این موضوع جنجال بزرگی در خاندان به پا کرد.

بعد از تام فورد چند طراح دیگر ازجمله فریدا جیانینی نیز با برند گوچی همکاری کردند که موفق‌ترین آن‌ها، الِساندرو میشله بود. طرح‌های میشله طرفداران بسیار زیادی را در بین قشر جوان جامعه به خود اختصاص داد. در سال 2017 گوچی تحت مدریت میشله توانست رکورد فروش را جا‌به‌جا کند.
در حال حاضر گوچی تحت مالکیت گروهی فرانسوی به نام Kering قرار دارد که هم‌زمان مالک چند برند دیگر مانند Balenciaga نیز هست.

 

طرح‌های میشله طرفدارهای زیادی داشت که برند گوچی را نیز می توان به کارهای ایشان نسبت داد که طرح های بسیار جذاب و لاکچری بود.

برخی نکات جالب در مورد برند گوچی

تا این بخش از مقاله به معرفی برند گوچی پرداختیم. برخی موارد جالب و جذاب در مورد این برند وجود دارد که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست.

لوگوی برند گوچی

در دنیای برندهای لوکس، لوگوی کمپانی گوچی یکی از آشناترین لوگوها به شمار می‌رود. آلدو گوچی کسی بود که این لوگو را به احترام پدرش طراحی کرد. به کار بردن دو G در اصل به گوچیو گوچی اشاره دارد. آلدو با این کار توانست به روشی هنرمندانه و به‌یادماندنی، اهمیت جایگاه پدرش به‌عنوان پایه‌گذار این برند را نشان دهد و به او ادای احترام کند. لوگوی معروف گوچی همچنین تعهد برند به کیفیت، هنر و استایل بدون تاریخ انقضا را نشان می‌دهد.

محصولات برند گوچی

سبک طراحی محصولات کمپانی گوچی به خاطر ترکیب جسورانه مواد اولیه، طرح‌ها و رنگ‌ها به این اندازه شهرت یافته است. گوچی مدل‌های مختلف محصولاتش را با تأکید بر خلاقیت و سلیقه فردی تولید می‌کند.

گوچی علاوه بر محصولات چرمی مانند کیف و کفش، محصولات دیگری مانند انواع لوازم جانبی را تولید کرده و به فروش می‌رساند. عطر، عینک آفتابی، ساعت و جواهرات برخی از این اکسسوری‌ها هستند. جالب است بدانید که اولین عطر گوچی با نام No.1 در سال 1975 تولید شد. امروزه گوچی یکی از برندهای معتبر در حوزه تولید و فروش عطر به شمار می‌رود.

موزه برند گوچی

مدیر کمپانی گوچی، الساندرو میشله تصمیم گرفت یک بنای قدیمی متعلق به قرن چهارده میلادی را به‌عنوان موزه این برند اختصاص دهد. نام این موزه، باغ گوچی (Gucci Garden) است و در فلورانس قرار دارد. این موزه درواقع تاریخچه برند گوچی را به همراه معروف‌ترین و به‌یاد‌ماندنی‌ترین مدل‌های لباس، کیف، کفش، جواهرات و وسایل تزئینی به نمایش گذاشته است. در طبقات مختلف این موزه، رستوران-گالری گوچی اوستریا و همچنین چند غرفه فروش محصولات ویژه این برند قرار دارند.

شعب برند گوچی

گوچی در طی سال‌های فعالیتش شعب خود را در بیشتر نقاط دنیا مانند آمریکا، انگلستان و ژاپن گسترش داده است. امروزه در کنار برند گوچی کفش و برند گوچی لباس، شاهد برند گوچی عینک نیز هستیم. کشور ایران به دلیل تحریم‌های اقتصادی نتوانسته با این برند معروف همکاری مستقیم داشته باشد و به همین خاطر، هیچ شعبه‌ای از این برند در ایران وجود ندارد.

 

محصولات برند گوچی بسیار متنوع می باشد. از جمله کیف، عینک، ساعت، اکسسوری ها و ... که طرفداران بسیاری را در سرتاسر دنیا جذب کرده است.

کلام آخر

گوچی یکی از برندهای مشهور و معتبر در صنعت مد و فشن بوده که محصولاتی باکیفیت و لوکس به بازار عرضه می‌کند. یکی از دلایل شهرت این برند در بین مردم، لوگوی جذاب و معروف آن است. خاستگاه هر برند ازجمله گوچی، اطلاعات مفیدی در مورد آن به ما می‌دهد. در پاسخ به سؤال “برند گوچی برای کدام کشور است” باید بگوییم ایتالیا. این برند فعالیت خود را از سال 1921 آغاز کرد و در سال‌های آینده قلمرو خود را به اقصی نقاط جهان گسترش داد. ما در این مقاله به‌مرور تاریخچه برند معروف گوچی از گذشته تاکنون پرداختیم و به سؤالاتی نظیر “برند گوچی چیست” یا “لوگوی گوچی چه معنایی دارد” پاسخ دادیم.

خرید از لباست
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید