برندها

برند لویی ویتون از روستایی محقر تا رتبه اول در صنعت مد


برند لویی ویتون مارک مطرحی است که حتی اگر پیگیر دنیای مد نباشید نیز حتماً اسم آن را شنیده‌اید. سالیان سال است که لویی ویتون به‌عنوان برند بین‌المللی در سطح جهان شناخته می‌شود. شاید بتوان ادعا کرد که این برند پرچم‌دار صنعت مد در تمام دنیا است، ولی هر موفقیتی داستان پر فراز و نشیبی دارد که حاکی از این است که هیچ موفقیتی بدون روزهای سخت به دست نخواهد آمد.

لویی ویتون نیز از جمله برندهایی است که داستان جذاب و شنیدنی دارد؛ داستانی که شاید بتواند آغازگر موفقیت شما باشد. درصورتی‌که شما نیز از آن دسته افرادی هستید که به داستان‌های انگیزشی علاقه دارید، مجله نوت روز را تا پایان همراهی کنید. چرا که در این متن به توضیح کامل مارک لویی ویتون و هر آنچه که بر آن گذشت خواهیم پرداخت.

تاریخچه برند لویی ویتون؛ مؤسس فقیری که جهان مد را متحول کرد

جویی ویتون، بنیان‌گذار لویی ویتون معروف است و در سال 1821 در دهکده کوچکی در شرق فرانسه چشم به جهان گشود. نوزادی که در آینده‌ای نزدیک صنعت مد را متحول کرد. ویتون بزرگ‌زاده یا شاهزاده‌ای نبود که در پر قو بزرگ شده باشد. اجداد او همگی کارگر، پدرش خاویار، کشاورز و مادرش کورن، کارگری بود که روی آسیاب کار می‌کرد.

ویتون در ده‌سالگی با بزرگ‌ترین غم و رنج زندگی‌اش یعنی ازدست‌دادن مادرش مواجه شد. دیری نگذشت که پدر او همسری دیگر برگزید و کودکی او با آزار و اذیت نامادری سپری شد. تمامی این مسائل باعث شد که ویتون در ابتدای نوجوانی تصمیم به مهاجرت بگیرد. او مانند سایر جوانان فرانسه پاریس پایتخت هنر را برای زندگی انتخاب کرد، اما سفر ویتون سیزده‌ساله در حدود سه سال زمان برد، چرا که او تمامی راه را با پای پیاده رفت.

در این سه سال ویتون سخت‌ترین روزهای زندگی‌اش را پشت سر گذاشت. به‌گونه‌ای که تأمین غذا که اولین نیاز بشر است نیز برای او به چالشی بزرگ تبدیل شده بود. ویتون در روزهایی به پاریس رسید که فقر و بیماری‌های واگیردار امان مردم را بریده بود، ولی قهرمان داستان ما تسلیم روزگار نشد و در کارگاه چمدان‌سازی موسیو مارچال کاری برای خود دست‌وپا کرد.

چمدان برند لویی ویتون اولین محصولی بود که توسط این برند طراحی و تولید شد.

تاریخچه برند لویی ویتون؛ آغاز مهم‌ترین نقطه داستان

صنعت ساخت چمدان در قرن نوزدهم اروپا شغلی لوکس و محترم به‌حساب می‌آمد. در کارگاه موسیو مارچال چمدان‌های بزرگ و کوچک بر اساس سفارش مشتری‌ها طراحی و ساخته می‌شدند. لویی ویتون جوان بااستعدادی که داشت پس از گذشت چند سال توانست خود را به‌عنوان سازنده‌ای مطرح در میان قشر اشرافی پاریس معرفی کند.

اما نقطه عطف زندگی ویتون به سال 1851 بر می‌گردد؛ زمانی که ناپلئون بناپارت کودتا کرد. یعنی دقیقاً 16 سال پس از ورود قهرمان کوچک ما به پاریس! ناپلئون یک سال پس از کودتا توانست فرماندهی امپراتوری فرانسه را به دست بگیرد. امپراتوری که آغاز موفقیت ویتون نیز شد.

اوژنیا مونتخیو الهه نجات ویتون و همسر اسپانیایی ناپلئون بود که لویی را با عنوان سازنده چمدان استخدام کرد. ویتون که سرشار از ذوق و استعداد بود در سال‌های خدمت به ملکه توانست چمدان‌هایش را با عنوان محصولی شیک و لوکس معرفی کند.

ویتون در سال 1854 با همسر امیلی پریو آشنا شد و ازدواج کرد. آغاز زندگی متأهلی ویتون این جرئت را به او داد که کارگاه مسیو مارچال را ترک کند. پس از آن ویتون به پشتوانه سال‌های تلاش، تجربه و حمایت‌های همسرش برند خود را تأسیس کرد. فروشگاه ویتون با تابلویی که جلوی آن آویزان بود شناخته می‌شد. تابلویی که نشان‌دهنده این عبارت بود: ایمن‌ترین بسته‌بندی و چمدان برای اشیا شکستنی را از ما بخواهید.

قیمت کیف لویی ویتون اصل بسته به طرح، سایز، جنس و... آن متفاوت است

داستان برند لویی ویتون؛ توسعه و رشد

خلاقیت همیشه آغازگر موفقیتهای بزرگ بوده است. این مسئله در خصوص برند لویی ویتون نیز صدق می‌کند. ویتون در سال 1858 یعنی 4 سال پس از افتتاح برند و کارگاهش چمدانی از جنس کرباس خاکستری را تولید کرد. چمدانی که وزن کمی داشت و درعین‌حال بسیار بادوام بود، اما مهم‌ترین ویژگی چمدان ویتون مقاومت بالای آن در برابر نفوذ رطوبت و آب است.

چمدان‌های رایجی که در پاریس وجود داشتند به‌صورت هلالی طراحی می‌شدند که آب روی آن‌ها جمع نشود، ولی ویتون با انتخاب کرباس توانست چمدان‌هایش را به‌صورت مکعب و مستطیل طراحی کند. طراحی جدید و منحصر‌به‌فرد چمدان ویتون کلید موفقیت او در عرصه مد شد. کم‌کم استقبال مردم از چمدان متفاوت ویتون بیشتر شد و به دنبال این مسئله اشراف و ثروتمندان به کارگاه ویتون روی آوردند. جالب است بدانید که پادشاه مصر نیز به یکی از مشتریان ویتون تبدیل شده بود.

اما شیرینی این موفقیت دوام زیادی نیاورد. در جنگ پروس و فرانسه در سال 1970 ویتون به روستای محل تولد خود بازگشت. او پس از دیدو‌بازدید به پاریس شهر رویایی‌اش آمد، ولی با کارگاه ویران شده و تجهیزات به سرقت رفته مواجه گشت.

بااین‌حال صاحب برند لیویی ویتون که در سن 13 سالگی از محل زندگیاش تا پاریس را پیاده رفته بود، تسلیم نشد. او با تمام قوا سعی کرد تجارت از دست رفته‌اش را بار دیگر بسازد. ویتون این بار به مرکز شهر رفت و برند لوکس خود را دوباره تأسیس نمود. به‌مرور چمدان لویی ویتون به‌عنوان محصولی لوکس در دنیا شناخته شد.

برند لویی ویتون با طراحی و تولید محصولات مختلفی از قبیل پوشاک، کفش و... هیچ کسی را دست خالی از فروشگاه‌ هایش بر نمی‌ گرداند.

مرگ، پایان داستان برند لویی ویتون نیست!

صاحب برند لویی ویتون در سال 1892 زمانی که تنها 70 سال داشت دار فانی را وداع گفت. جورج ویتون که مهم‌ترین دارایی‌اش ژن خوب پدرش بود، این میراث گران‌بها را ادامه داد. دیری نپایید که جورج مارک لویی ویتون را به برندی بین‌المللی تبدیل کرد. لوگوی معروف لویی ویتون در سال 1896 طراحی شد.

در طراحی این لوگو گل چهارپری را می‌بینید که مون نام دارد که در کنار نام اختصاری برند یعنی LV است. جورج ویتون با طراحی لوگو توانست روند کپی‌برداری سایر برندها را مختل کند. برند لویی ویتون به‌سرعت پله‌های ترقی را پشت سر گذاشت. این مارک در سال 1854 با تنها 20 کارگر کار خود را شروع کرد، ولی در سال 1900 و 1914 به ترتیب 100 و 225 کارگر داشت.

جورج ویتون در سال 1913 در خیابان معروف پاریس یعنی شانزه‌لیزه ساختمان برندش را تأسیس کرد. فروشگاه ویتون در آن زمان به بزرگ‌ترین عرضه‌کننده کالاهای مسافرتی در سطح جهان معروف شد. رشد ویتون همچنان ادامه داشت؛ به‌گونه‌ای که شعبه‌های این برند در سایر شهرهای بزرگ جهان از قبیل موارد زیر افتتاح می‌شد:

 • بمبئی
 • واشنگتن
 • لندن
 • اسکندریه
 • بوینس آیرس

در سال 1936 نیز جورج فوت کرد و میراث گرانبهای ویتون به پسر او یعنی گاستون لویی ویتون رسید. در این دوران نیز برند لویی ویتون رشد خوبی را تجربه کرد. در سال 1977 میزان درآمد این برند سالانه 10 میلیون دلار گزارش شد.

داستان برند لویی ویتون؛ وضعیت کنونی آن

امروزه خانه ویتون به بخشی از موزه خصوصی اختصاص‌یافته که حاکی روزهای تلخ‌و‌شیرینی است که بر ویتون گذشت. در حال حاضر این برند به‌عنوان یکی از برترین مارک‌های جهان شناخته می‌شود. البته ذکر این نکته نیز خالی‌ازلطف نیست که متأسفانه نسخه‌های تقلبی محصولات ویتون در بازار بسیار پیدا می‌شود. البته مدیران لویی ویتون درصدد جلوگیری از بروز چنین مشکلی هستند. طراحان برجسته بسیاری در بین طراح‌های لویی ویتون به چشم می‌خورند که تاکاشی موراکامی یکی از آن‌ها به شمار می‌آید.

برند لویی ویتون در سراسر جهان نمایندگی ‌های بسیاری دارد.

فهرست محصولات برند لویی ویتون

درست است که برند لویی ویتون موفقیت خود را مدیون چمدان‌های خلاقانه‌اش بود، ولی امروزه این برند محصولات متفاوت دیگری را نیز عرضه می‌کند. تمامی محصولات این برند در سراسر دنیا به فروش می‌رسند. برخی از محصولات تولیدشده توسط این برند به شرح زیر هستند:

 • محصولات چرمی برند لویی ویتون شامل جاکارتی، کیسه، قلاب گوشی، بند شانه، کیف پول و…
 • وسایل دیجیتال و اکسسوری‌های مرتبط با آن از قبیل هنذفری بی‌سیم، جعبه آن، ایرپاد، قاب آیفون، اسپیکر و…
 • کیف مارک لویی ویتون زنانه و مردانه
 • انواع مختلف چمدان و وسایل مرتبط با آن از جمله کیف مخصوص حمل پت، قلاده، کیف لوازم‌آرایش و…
 • عینک لویی ویتون در انواع مختلف از قبیل طبی، آفتابی و…
 • انواع کتاب و لوازم‌تحریر با کیفیت بالا و طراحی خاص
 • اکسسوری مرتبط با سر و مو از قبیل کلیپس، سنجاق، کش و…
 • عطر و ادکلن لویی ویتون با رایحه‌های مختلف از جمله تند، ملایم و…
 • اسکیت، طناب برای ورزش طناب‌زنی، توپ و حلقه بسکتبال، میز بیلیارد و…
 • مبل و وسایل مرتبط با دکوراسیون داخلی از قبیل انواع مختلف صندلی و میز و…
 • کفش و کتونی لویی ویتون در انواع مختلف کلاسیک، اسپرت، ورزشی و…
 • انواع مختلف ساعت چرم، استیل، هوشمند و… برای زنان و مردان
 • جواهرات و اکسسوری‌های زنانه و مردانه از جمله دستبند، حلقه، گوشواره، گردن‌بند و…
 • اکسسوری‌های روزمره شامل روسری، باندو، شال، کلاه، کمربند، دستکش و…
 • انواع پوشاک زنانه و مردانه از قبیل کت، شلوار، ژاکت، پولوشرت و…
 • وسایل بازی و سرگرمی شامل عروسک‌ها، جعبه موسیقی، آبرنگ و…
 • وسایل ورزشی از قبیل راکت تنیس، پینگ‌پنگ، پوشاک ورزشی و دمبل

کیف ‌های لویی ویتون یکی از جذاب ‌ترین محصولاتش به شمار می‌ آیند.

تبلیغات لویی ویتون

تا زمانی که فروشگاهی نتواند ویترین مناسب و خوبی از محصولاتش داشته باشد، فروش خوبی را نیز تجربه نخواهد کرد. محصولات هر برندی هر چقدر عالی و باکیفیت باشند، تنها زمانی می‌توانند به شهرت برسند که به‌خوبی معرفی شوند. معرفی و ارائه محصولات یا خدمات بیشتر توسط تبلیغات صورت می‌گیرد.

ویتون‌ها نیز به این نکته اشراف کامل داشتند. به همین خاطر برای تبلیغات محصولات خود از قبیل کیف، ادکلن، عینک یا کفش مارک لویی ویتون از سلبریتی‌ها استفاده کردند. آگهی‌های تبلیغاتی این برند توسط افراد مشهوری از قبیل بازیگران، خواننده‌های یا هنرپیشه‌ها در بیلبوردها و مجله‌ها به چشم می‌خورد.

اولین تیزر تبلیغاتی برند لویی ویتون شامل ویدئو 90 ثانیه‌ای بود که به 13 زبان مختلف ترجمه شد. این برند در تولد 100 سالگی خود از 6 طراح معروف دعوت کرد که بخش‌های مختلف چمدان جدیدش را طراحی کنند. نتیجه این دعوت چمدانی منحصربه‌فرد شد که به موفقیت‌های شگفت‌انگیزی رسید.

برند لویی ویتون تبلیغات محصولاتش را با سلبریتی ‌های مطرح انجام می ‌داد.

دلایل موفقیت برند لویی ویتون

درست است که خلاقیت مهم‌ترین دلیل موفقیت این برند محسوب می‌شد، ولی از حق نگذریم تنها دلیل آن نیست. کیف‌های لویی ویتون به دست‌دوز بودن آن معروف هستند. کیفیت کیف‌های این برند به‌قدری بالا است که بیش از 20 سال دوام دارند. البته طراحی ساده آن نیز موجب می‌شود که هیچ‌گاه قدیمی نشوند و چشم را خسته نکنند.

تمامی محصولات لویی ویتون قبل از عرضه پرسه سختی را باید عبور کنند و از لحاظ کیفیت‌سنجی بررسی شوند. پس از گذراندن این مراحل محصولات باکیفیت ویتون می‌توانند وارد بازار شوند.

به‌عنوان‌مثال کیف‌های این برند غیر مشتعل هستند که با وزنه‌های 3.5 کیلوگرمی مقاومت آن‌ها سنجیده می‌شود. آن‌ها از زیر انواع مختلف شعله‌ها عبور می‌کنند که مقاومتشان در برابر رنگ‌رفتگی مورد سنجش قرار گیرد. تمامی زیپ‌های مورد استفاده در کیف بررسی می‌شوند و پس از اطمینان از مقاومتشان مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین خاطر است که قیمت کیف برند لویی ویتون بیشتر از سایر مارک‌ها گزارش می‌شود.

در طی تمامی این سال‌ها برند لویی ویتون از مواد اولیه خلاقانه‌ای برای ساخت محصولاتش استفاده کرده است. موادی که ویژگی‌های خارق‌العاده‌ای دارند و می‌توانند انتظارات مشتریان را به‌خوبی برطرف کنند. از جمله این مواد به شرح زیر هستند:

 • چوب
 • مس
 • روی
 • چرم‌های طبیعی از قبیل فیل، مار، فک دریایی، مارمولک، تمساح، کروکدیل و…

ساعت برند لویی ویتون در انواع مختلفی وجود دارند که پاسخگو نیاز و سلایق مختلف هستند.

کلام آخر

برند لویی ویتون با گذراندن روزهای تلخ‌وشیرین، پایداری، خلاقیت و تلاش توانسته به یکی از برندهای برتر در سطح جهان تبدیل شود. شاید نگاهی به گذشته و فرایند رشد چنین برندهایی بهترین الگو برای پیشرفت هر فردی باشد. بهتر است با خودتان روراست باشید هیچ موفقیتی بدون سختی حاصل نمی‌شود. در متن بالا با معرفی صادقانه تاریخچه و داستان برند لویی ویتون سعی کردیم تصویری درست و حقیقی از موفقیت را به شما نشان دهیم. امیدواریم که در آینده‌ای نزدیک داستان موفقیت شما را منتشر کنیم😊.

خرید از لباست
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید