سبک زندگیپزشکی

آیا عمل لیزیک چشم ضرر دارد؟

اگرچه این روزها عمل لیزیک چشم بسیار همه‌گیر شده است، اما همچنان بسیاری از افراد در انجام آن تردید دارند. عدم آگاهی از مزایا و معایب لیزیک چشم نیز یکی از مهمترین دلایلی است که این تردید را چند برابر می‌کند.
اگر می‌خواهید بدون مزاحمت تصمیمی درست بگیرید، با ما در این متن همراه باشید. ما به شما نه تنها مزایای لیزیک چشم، بلکه معایب آن را نیز خواهیم گفت.

مزایا و معایب لیزیک چشم

چرا باید مزایا و معایب لیزیک چشم را بدانیم؟

درست است که انواع عمل‌های جراحی چشم از جمله لیزیک میزان موفقیت بسیار بالایی دارند، اما این بدان معنا نیست که روی معایب عمل لیزیک چشم ببندید. این عمل‌ها نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم را درمان می‌کنند؛ به گونه‌ای که دیگر نیازی به استفاده از عینک نباشد.
اما آگاهی به این اندازه برای انجام عمل جراحی کافی نیست. برای این که انتخاب درست‌تری داشته باشید، باید علاوه بر مزایای لیزیک چشم از معایب و عوارض این عمل نیز آگاه باشید. ما شما مرا در مورد این عمل به صورت کامل آگاه می‌کنیم.

آیا در عمل لیزیک چشم خطری سلامت ما را تهدید می‌کند؟

اگر نگاهی به آمار و ارقام بیندازیم، متوجه می‌شویم که این روزها میلیون‌ها نفر در سراسر جهان این عمل جراحی را انجام می‌دهند. تنها هدف آن‌ها نیز درمان وضعیت نامطلوب چشم‌هایشان است. اما همچنان افرادی وجود دارند که به دنبال مزایا و معایب لیزیک چشم و البته جوابی قانع کننده برای انجام این عمل هستند.
برای پاسخ به این سوال جراحان لیزیک دسته به کار شدند و نتیجه تحقیق آن‌ها نشان می‌دهد که این عمل جراحی کمتر از 1 درصد عوارض دارد. اما آنچه که بیشتر داوطلبان این عمل جراحی را نگران می‌کند این است که یکی از این 1 درصدها باشند. پس چه بهتر است بدانید که اکثر این مشکلات با جراحی مجدد برطرف خواهند شد.
البته منظور از این مشکلات ناراحتی‌های چند روز اول پس از انجام عمل جراحی لیزیک نیست. هر فردی پس از انجام این عمل سوزشی خفیف را در چشمان خود احساس می‌کند. حتی حساسیت به نور نیز در این افراد بسیار طبیعی و عادی است.
اما این موارد تنها عوارض موقتی نیستند که پس از عمل لیزیک با آن‌ها روبه‌رو خواهید بود. بیایید با یکدیگر نگاهی به ناراحتی‌های موقت پس از عمل لیزیک بیندازیم:

 • هاله‌بینی؛
 • تابش نور خیره‌کننده در محیط‌های کم نور؛
 • خشکی چشم؛
 • تاری دید؛
 • کاهش شدت بینایی.

درست است که تمامی این اختلالات بینایی در اکثر افراد مشاهده می‌شود، اما باید بدانید که این ناراحتی‌ها و اختلالات موقت هستند. به همین دلیل است که پزشکان به شما این اطمینان را می‌دهند که در عرض سه الی شش ماه این ناراحتی‌ها به طور کامل برطرف شوند.

خطرات احتمالی لیزیک چشم

نگاهی به مزایای لیزیک چشم

بدون شک اگر این جراحی مزایای بسیاری برای داوطلبان خود به همراه نداشت، میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا به دنبال انجام آن نبودند. اما قصد داریم مزایای عمل لیزیک را برای داوطلبانی که به دنبال مزایا و معایب لیزیک چشم هستند، بیان کنیم.
قدمت انجام این جراحی چشم به 25 سال پیش بازمی‌گردد. درست است که از ابتدا تا به امروز تغییرات زیادی در انجام این عمل جراحی رخ داده است، اما واقعیت این است که حدود 96 درصد از این جراحی‌ها نتیجه رضایت‌بخشی داشته است. اما اگر همچنان به دنبال چرایی انجام عمل لیزیک هستید، با ما همراه باشید.

کنار گذاشتن عینک

اولین و مهمترین عاملی که داوطلبان را به سوی انجام این عمل می‌کشاند، عینک است. گذاشتن عینک روی صورت سنگینی و دردسرهای خود را دارد.
بدون شک پس از مدتی به عینک مانند جزئی از خودتان نگاه خواهید کرد، اما همچنان گاهی این موجود اضافی شما را کلافه خواهد کرد؛ به خصوص در روزهای زمستانی و بارانی که مدام بخار شیشه‌های آن و جلوی دید شما را می‌گیرند. با انجام این عمل اکثر بیماران دیگر نیازی به گذاشتن عینک ندارند.

نتیجه رضایت‌بخش با درد کم

نکته قابل توجه در لیزیک این است که داوطلبان در حین انجام آن هیچ احساس دردی ندارند. در روند انجام این عمل از قطره‌های بی‌حس کننده استفاده می‌شود؛ از این رو فرد هیچ دردی را احساس نمی‌کند. در نهایت نیز پس از مدت کوتاهی بینایی بیمار تصحیح خواهد شد و دیگر نیازی به عینک نخواهد داشت.
شاید تعجب کنید، اما بیمارانی که عمل لیزیک را انجام می‌دهند، با گذشت 48 ساعت تفاوت را در وضوح بینایی خود مشاهده می‌کنند.

سریع

اگر در مورد جراحی لیزیک چیزی ندانید، حتما فکر می‌کنید که این عمل باید بسیار سخت باشد. اما باید به شما بگوییم که این عمل در حدود 20 دقیقه طول خواهد کشید؛ بنابراین، می‌توان آن را جز عمل‌های جراحی سرپایی دسته‌بندی کرد.
همانطور که گفتیم پیش از انجام این عمل پزشک ناحیه جراحی را بی حس می‌کند، بنابراین؛ هیچ خبری از بی‌هوشی در لیزیک نخواهد بود.

ایمن

شاید در مورد حرکت ناگهانی چشمان خود در هنگام عمل نگران باشید، اما باید بدانید که در این عمل همه چیز تحت کنترل پزشک است. دستگاه‌های لیزر به گونه‌ای طراحی شده‌اند که امکان ردیابی و تعقیب حرکات چشم شما را به پزشک می‌دهند.
جالب است بدانید که دستگاه‌های لیزر در صورت بروز حرکات تند به صورت اتوماتیک قطع می‌شوند. به این ترتیب اگر حرکات ناخواسته تندی داشته باشید، هیچ اختلالی در روند عمل شما ایجاد نخواهد شد.

عدم نیاز به پانسمان

یکی از مواردی که عمل جراحی را در ذهن بسیاری از افراد بزرگ می‌کند، تعویض پانسمان است. اما باید بدانید که در این عمل جراحی هیچ خبری از بخیه نیست. بنابراین؛ می‌توان ادعا کرد که این عمل جراحی نسبت به سایر جراحی‌ها آسان‌تر است.

مزایای لیزیک چشم

امکان اعمال تغییرات

هیچ تضمینی نیست که بینایی شما در طول زمان تغییر نکند؛ اما اطمینان داشته باشید که می‌توانید حتی سال‌ها پس از انجام عمل لیزیک تغییراتی را در قرنیه خود اعمال کنید. بنابراین در صورتی که بینایی فرد داوطلب به هر دلیلی در طول زمان تغییر کند، می‌توان مجددا تغییراتی در قرنیه ایجاد کرد و بازسازی قرنیه را انجام داد.

معایب لیزیک چشم

در کنار مزایای لیزیک چشم، معایب این عمل جراحی نیز اهمیت پیدا می‌کند. اگرچه این جراحی پرطرفدار نکات مثبت زیادی دارد، اما متاسفانه گاهی همه چیز آنطور که انتظار داریم، پیش نمی‌رود. در برخی از مواقع برخلاف آن چه انتظار داریم، نتیجه این جراحی بینایی مطلوب نخواهد بود.
منظور ما از بینایی مطلوب بالاترین درجه بینایی است که دیگر بیمار به عینک یا لنزهای تماسی نیاز نخواهد داشت. اما در برخی از موارد پس از انجام این عمل جراحی شاهد بروز مشکلاتی هستیم که می‌توان آن را تنها عیب این عمل دانست.
هر کدام از این مشکلات با علائم یا اختلالات بینایی خاصی همراه هستند. گاهی این مشکلات با درمان‌های ساده حل می‌شوند و گاهی تنها راه برای خلاص شدن از شر آن‌ها عمل لیزیک مجدد است. البته احتمال بروز این مشکلات بسیار پایین است، اما نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

چه عواملی نتیجه مطلوب لیزیک را تضمین می‌کند؟

طبیعی است که پیش از انجام لیزیک از کسانی که تجربه این عمل جراحی را دارند، سوال بپرسید. اما باید بدانید که هر کسی تجربه خود را به شما انتقال می‌دهد و صرفا تجربه هر فردی مزایا و معایب لیزیک را برای شما آشکار نمی‌کند.
نتیجه لیزیک با توجه به فاکتورهای بسیاری سنجیده می‌شود؛ به عنوان مثال، تکنولوژی استفاده شده و مهارت جراح. بدون شک هر چه مهارت پزشک شما بیشتر باشد، احتمال بروز معایب لیزیک چشم نیز کاهش می‌یابد. این در حالی است که تکنولوژی استفاده شده توسط پزشک نیز در نتیجه عمل نیز تاثیر زیادی خواهد داشت.
البته بسیاری از افراد این فاکتور را نادیده می‌گیرند، اما واقعیت این است که استفاده از تکنولوژی‌های قدیمی معایب عمل لیزیک را تا حد زیادی افزایش می‌دهند. حالا که این فاکتورها را می‌شناسید، پیش از انجام این عمل می‌توانید تا حدود زیادی نتیجه آن را حدس بزنید.

عوامل خطرساز در جراحی لیزیک و تعیین مزایا و معایب لیزیک چشم

حال شما با این عمل جراحی بیشتر آشنا شده‌اید، اما باید بدانید که چه عواملی منجر به این معایب خواهند شد.
بگذارید ساده‌تر به شما بگوییم؛ در واقع تمامی افراد واجد شرایط انجام عمل جراحی لیزیک نیستند. گاهی همین شرایط خاص است که منجر به بروز معایب این عمل خواهد شد. درواقع می‌توان گفت که عوامل خاص آناتومیکی می‌توانند نتیجه نامطلوب در این عمل جراحی را تا حد زیادی افزایش دهند.

عوامل خطرساز در تعیین مزایا و معایب لیزیک چشم
به عنوان مثال وجود هر کدام از عیوب انکساری شدید در چشم می‌تواند نتیجه را رضایت‌بخش نکند. از دیگر عواملی که در نتیجه این عمل جراحی تاثیر می‌گذارد، موارد زیر است:

 • مردمک بزرگ؛
 • نوسان در بینایی؛
 • خشکی چشم؛
 • قرنیه‌های بیش از حد نازک؛
 • قرنیه‌های نامنظم.

اما ماجرا به همین موارد ختم نمی‌شود؛ سن و شرایط سلامت جسمانی بیمار نیز در نتیجه این عمل جراحی تاثیر دارد. اگر بیمار باردار یا دارای اختلالات خودایمنی فعال باشد، نیز با معایب لیزیک چشم بیشتر آشنا خواهد بود.

با مشکلات احتمالی پس از عمل لیزیک آشنا شوید

حالا می‌دانید که با احتمال 1 درصد امکان بروز مشکلاتی پس از عمل لیزیک وجود دارد. اما سوال اصلی این است که این مشکلات احتمالی چیست؟ شناخت این مشکلات به شما کمک می‌کند که بیشتر در مورد مزایا و معایب لیزیک چشم بدانید و بهتر بتوانید در مورد انجام این عمل تصمیم بگیرید.
عمل لیزیک نیز مانند سایر عمل‌های جراحی با خطرات و عوارضی همراه است که در ادامه آن‌ها را با شما در میان می‌گذاریم.

اختلالات بینایی

همانطور که گفتیم گاهی بیماران پس از انجام عمل لیزیک بینایی کامل خود را به دست نمی‌آورند. در این صورت احتمالا بیماران با مشکلات بینایی همچون موارد زیر مواجه می‌شوند:

 • انعکاس نور؛
 • دوبینی؛
 • هاله‌بینی؛
 • از دست دادن وضوح بینایی.

البته باید بدانید که اکثر بیماران این علائم را تجربه نمی‌کنند، اما آن‌هایی که با این مشکلات مواجه هستند، به یکی از عارضه‌های زیر دچار هستند:

 • ترمیم ضعیف بینایی؛
 • تاری دید.

این اختلال گاهی با تجویز قطره چشم توسط چشم پزشک درمان می‌شود. البته گاهی نیز باید با انجام مجدد لیزیک به دنبال درمان آن باشید که احتمال کمی برای این درمان وجود دارد. معمولا نیز این عارضه برای کسانی که شماره چشم آن‌ها زیاد است، اتفاق می‌افتد.

تصحیح بینایی ناکامل

به این عارضه به اصطلاح آستیگماتیسم باقی مانده یا رگرسیون نیز گفته می‌شود. اگر بیمار پس از انجام عمل لیزیک و گذراندن دوران نقاهت خود همچنان بینایی او کمتر از حد کامل باشد، به این عارضه دچار شده است. در این صورت فرد باید همچنان از عینک یا لنز برای بینایی کامل خود استفاده کند.
البته باید توجه داشته باشید که این عارضه توسط چشم پزشک باید تشخیص داده شود. همچنین در صورت نیاز فرد می‌تواند مجددا با انجام عمل دوباره لیزیک این عارضه را درمان کند.

معایب عمل لیزیک

مردمک بیش از حد بزرگ

از دیگر معایب لیزیک چشم بزرگ شدن مردمک چشم است. در حالت طبیعی اندازه مردمک چشم با توجه به شدت نوری که در محیط قرار دارد، تغییر می‌کند. هر چه شدت نور محیط کمتر باشد، قطر مردمک چشم برای جذب نور بیشتر بزرگ می‌شود.
اما گاهی اندازه مردمک چشم بی دلیل بزرگ می‌شود و جالب اینجا است که در همان حالت نیز باقی می‌ماند. در این صورت با عارضه مردمک بیش از حد بزرگ مواجه هستیم. این عارضه همراه با روشنایی‌هایی زننده و البته خیره‌کننده همراه است.
به این ترتیب فرد بیمار پس از عمل جراحی نقاط ستاره‌ای مشاهده می‌کند و حتی در مواردی نیز دچار دوبینی می‌شود. این علائم گاهی به اندازه‌ای زیاد می‌شوند که انجام فعالیت‌های روزانه مانند رانندگی را نیز دشوار می‌کنند. این عارضه نیز با مصرف قطره چشم یا انجام مجدد لیزیک چشم درمان می‌شود.

خشکی چشم

یکی از رایج‌ترین عارضه‌ها در لیست مزایا و معایب لیزیک چشم خشکی آن است. این عارضه با علائم زیر خود را نشان می‌دهد:

 • خارش؛
 • سوزش؛
 • قرمزی.

معمولا فرد در صورت بروز این عارضه احساس می‌کند که جسم خارجی در چشم او وجود دارد. نقطه بد ماجرا اینجاست که گاهی این عارضه با درد نیز همراه است.
معمولا برای درمان خشکی چشم مصرف اشک مصنوعی یا روغن کتان تجویز می‌شود. اما گاهی درمانی جز انسداد مجاری اشک در بیمار وجود ندارد. با این عمل لایه اشک در چشمان بیمار حفظ می‌شود و این بیماری تا حد زیادی درمان خواهد شد.

التهاب چشم

التهاب چشم که آن را با نام کراتیت لایه‌ای نیز می‌شناسند، از دیگر عارضه‌های احتمالی پس از لیزیک است. این عارضه با اختلالات بینایی خود را نشان می‌دهد. بیمار در صورت تشخیص کراتیت لایه‌ای توسط پزشک باید قطره چشم مصرف کند. در صورتی که علائم این عارضه نیز شدید باشد، جراحی سلول‌ها الزامی است.

اپیتلیال در حال رشد

اپیتلیوم همان بافت پوششی است که از سلول‌های چند ضلعی تشکیل شده است. این پوشش سلولی در چشم می‌تواند موجب اختلالات بینایی شود و بیمار را در وضعیت بدی قرار دهد. تنها راه درمان این عارضه نیز حذف اپیتلیوم با انجام جراحی است.

عفونت

یکی از عارضه‌های محتمل پس از بسیاری از عمل‌های جراحی عفونت است. این عارضه با قرمزی و خارش چشم خود را نشان می‌دهد. اما اگر به موقع درمان نشود، درد نیز به علائم این عارضه اضافه خواهد شد. معمولا عفونت را با قطره چشم و مصرف داروهای خوراکی کنترل و درمان می‌کنند.

اصلاح بیش از حد

یکی از عجیب‌ترین عوارضی که گریبان برخی از داوطلبان عمل لیزیک را می‌گیرد، اصلاح بیش از حد چشم آن‌ها است. به همان اندازه‌ای که اصلاح کمتر از میزان مورد نظر نتیجه عمل را نامطلوب می‌کند، اصلاح بیش از اندازه نیز مشکلات جدی به دنبال خواهد داشت.
شاید شما بتوانید اصلاح چشم کمتر از میزان مورد نظر را درمان کنید، اما متاسفانه برداشت بافت بیشتر توسط لیزر جای جبران کمی برای پزشک می‌گذارد. درواقع می‌‌توان گفت که درمان این عارضه بسیار دشوار است.
در اینجا تنها موردی که مطرح می‌شود، خطای پزشک است. بنابراین شما می‌توانید با تحقیق در مورد سابقه پزشک از بروز این عارضه جلوگیری کنید.

مشکلات ناشی از فلپ

در عمل لیزیک فلپی در سطح جلوی قرنیه با استفاده از لولای نازک ایجاد می‌شود. در نهایت این فلپ با لیزر فمتوسکند یا میکروکراتوم برداشته شده و فلپ به محل اولیه خود بازمی‌گردد. مسئله اصلی اینجاست که اگر فلپ لیزر به خوبی انجام نشود، به خوبی به سطح چشم نمی‌چسبد.
در این صورت چین و چروک‌های میکروسکوپی نیز در فلپ به خوبی ایجاد نمی‌شود. این موارد سبب انحراف نور و کاهش بینایی در بیمار خواهد شد. البته عوارض فلپ معمولا در روند جراحی درمان می‌شوند.
زمانی که حرف از مزایا و معایب لیزیک چشم به میان می‌آید، بسیاری از افراد به مشکلات ناشی از فلپ اشاره می‌کنند. این مشکل بسیاری از افراد را می‌ترساند و آن‌ها را از انجام این عمل منصرف می‌کند. اما باید بدانید که با انتخاب درست پزشک احتمال بروز این مشکل برای شما به حداقل خواهد رسید.

مشکلات ناشی از فلپ از معایب لیزیک چشم

با مراقبت‌های پیش از لیزیک، عمل موفقی داشته باشید

اگر پس از آگاهی از مزایا و معایب چشم همچنان به دنبال انجام عمل لیزیک هستید، بهتر است که چند نکته را بدانید. توجه به این نکات قبل و بعد از انجام لیزیک سبب می‌شود که از مزایای لیزیک بیشتر لذت ببرید.

 • یک هفته پیش از عمل جراحی در روز سه بار اطراف چشمان و پلک خود را با شامپو بچه بشویید؛
 • در مصرف قطره چشم تجویز شده توسط پزشک پس از عمل لیزیک سهل‌انگاری نکنید؛
 • در صورت خارج شدن لنز تماسی تجویز شده از سوی پزشک، به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید.

حرف آخر

در این مقاله به طور کامل و جامع در مورد مزایا و معایب لیزیک چشم صحبت کردیم. حالا شما با اطلاعاتی که در اختیار دارید، حتما می‌دانید که مزایای لیزیک چشم از معایب آن بیشتر است. بنابراین اگر بگوییم که این عمل جراحی ضرری ندارد، ادعای بی‌اساسی نکرده‌ایم. البته این انتخاب شما است که میزان موفقیت این عمل جراحی را تعیین می‌کند. بنابراین در انتخاب پزشک به هزینه عمل لیزیک فکر نکنید و تنها مهارت دکتر را بسنجید.

با مزایا و معایب لیزیک چشم آشنا شوید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید