خانواده و سلامتمادر و کودک

آیا بارداری بدون علامت وجود دارد؟


حالت تهوع شایع‌ترین علامت بارداری به شمار می‌آید که سوژه بیشتر فیلم‌های ایرانی است. به طبع بارداری با علائم بیشتری خودش را نشان می‌دهد. درد در سینه، بی‌حالی، درد پریودی و … ازجمله علائم بارداری به شمار می‌آیند که مهم‌ترین علامت آن عدم پریودی مادر در زمان مقررش است. بااین‌وجود بارداری در زن‌های مختلف به شکل‌های متفاوتی بروز پیدا می‌کند. حتی برخی از مادران بارداری بدون علامت را تجربه می‌کنند، ولی آیا این نوع بارداری نشان‌دهنده بیماری خاصی است؟ چه زنانی چنین بارداری خواهند داشت؟ در این متن برای آشنایی و آگاه‌سازی شما عزیزان قصد داریم به‌طور کامل به بارداری بدون علائم بپردازیم. از شما دعوت می‌کنیم که مجله نوت روز را تا پایان همراهی نمایید.

آیا بارداری بدون هیچ علامتی امکان‌پذیر است؟

علائم دوران بارداری برای زنان مختلف متفاوت است. برخی از زنان تمامی علائم ذکرشده بارداری را تجربه می‌کنند. این در حالی است که برخی دیگر بدون هیچ علامتی این دوران را به‌خوبی و خوشی پشت سر می‌گذارند. این مسئله به سه صورت پیش می‌آید که در ادامه به‌طور کامل به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

هفته پنجم بارداری بدون علائم اتفاقی عادی است که بیشتر بانوان با آن مواجه می‌شوند.

1. حاملگی بدون علامت باوجود جواب مثبت تست!

برخی مواقع جواب آزمایش بارداری مثبت می‌شود، ولی مادر هیچ‌یک از علائم شایع حاملگی را ندارد. در این‌ خصوص باید توضیح دهیم که این امر کاملاً طبیعی است و هیچ مشکلی برای شما یا جنینتان پیش نخواهد آمد. بارداری هیچ‌یک از زنان به یکدیگر شبیه نیست. پس به‌هیچ‌وجه نگران نباشید. بسیاری از زنان تا هفته هفتم بارداری هیچ علامتی را احساس نمی‌کنند و پس‌ازآن باحالت تهوع، افزایش اشتها یا … مواجه می‌شوند. جنین 6 تا 12 روز پس از تخمک‌گذاری در رحم تشکیل می‌شود. در این مدت بیشتر بانوان از تغییراتی که در حال وقوع است، اطلاعی ندارند.

2. بارداری بدون علامت باوجود جواب مثبت بی‌بی چک!

بی‌بی چک ازجمله تست‌هایی است که برای پی بردن به بارداری مورداستفاده قرار می‌گیرد. دو هفته پس از تأخیر در قاعدگی بهترین زمان استفاده از بی‌بی چک به شمار می‌‌‌آید. بااین‌حال ممکن است جواب این تست مثبت شود، ولی مادر هنوز هیچ‌یک از علائم بارداری را تجربه نکرده باشد.
نوارهای تشخیص بارداری بی‌بی چک سطح HCG ادرار را برای تعیین حاملگی اندازه می‌گیرند. سطح هورمون HCG در روزهای اولیه بارداری بسیار پایین است. به همین خاطر احتمال بروز اشتباه در این روش وجود دارد. ازاین‌رو به شما پیشنهاد می‌دهیم درصورتی‌که مردد هستید، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید و با انجام آزمایش خون و ادرار از بارداری خود اطمینان حاصل نمایید.

علائم بارداری قبل از عقب افتادن پریود شامل حالت تهوع و درد در ناحیه شکم می‌شود.

3. تأیید بارداری توسط پزشک با هیچ علائمی!

حتی اگر متخصص زنان بارداری شما را تأیید کند، ممکن است هیچ‌یک از علامت‌های آن را مشاهده نکنید. در این صورت خوشحال باشید؛ چراکه بارداری کم دردسری را در پیش دارید. البته ممکن است برخی از علائم سطحی و جزئی مانند افزایش اشتها یا خستگی را تجربه نمایید. توصیه می‌کنیم که باوجود عدم بروز علائم بارداری به‌صورت مرتب به پزشک مراجعه کرده و سلامتی خود و جنین را بررسی کنید. همچنین اگر احساس درد یا گرفتگی شدید و غیرعادی داشتید، فوراً به مراکز درمانی مراجعه کنید.

آیا بارداری بدون علامت در زنان مبتلا به PCOS شایع است؟

سندروم تخمدان پلی‌کیستیک یا همان PCOS اختلال هورمونی است که موجب ایجاد کیست در تخمدان‌ها می‌شود. زنانی که به این بیماری مبتلا هستند قاعدگی نامرتبی را تجربه می‌کنند. به همین خاطر چنین زنانی بارداری را دشوار می‌پندارند. بسیاری گمان می‌کنند که بارداری بدون علامت در زنان مبتلا به PCOS بسیار شایع است.
در خصوص این شایعه و باور باید توضیح دهیم که احساس گرسنگی و درد ازجمله علائم شایع بارداری زنان مبتلا به PCOS به شمار می‌آید. البته احساس درد یا گرسنگی چنین مادرانی کمتر از زنانی است که به سندروم پلی‌کیستیک مبتلا نیستند؛ بنابراین اگر دچار این بیماری هستید و بارداری بدون علامتی را تجربه می‌کنید این نکته را به خاطر داشته باشید که به‌احتمال‌زیاد فرزند شما مشکلی ندارد. بااین‌حال توصیه می‌کنیم که برای کاهش میزان اضطراب به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

بارداری پنهان امری کاملاً طبیعی است که بسیاری از مادران آن را تجربه می‌کنند.

اگر علائم بارداری به‌طور ناگهانی متوقف شد چه باید کرد؟

احتمال سقط‌جنین در سه ماه اول بارداری بسیار زیاد است؛ زیرا در صورت بروز مشکل بدن ترجیح می‌دهد بارداری را به اتمام برساند. به همین خاطر بیشتر پزشکان به مراقبت‌های ویژه در سه ماه اول بارداری تأکیددارند. البته ممکن است سقط‌جنین در ماه‌های بعدی رخ دهد، ولی احتمال آن بسیار کم است.
درصورتی‌که علائم اولیه بارداری را تجربه کردید و سپس به‌صورت ناگهانی شاهد توقف آن بودید، به متخصص زنان مراجعه کنید؛ چراکه چنین توقفی می‌تواند ناشی از سقط‌جنین باشد. دیگر علائمی که احتمال سقط‌جنین را افزایش می‌دهند به شرح زیر هستند:
• درد شدید شکم
• خون‌ریزی
• انقباضات دردناک و منظم
گاهی اوقات سقط‌جنین بدون هیچ علامتی اتفاق می‌افتد. ازاین‌رو مهم است که همیشه در  بارداری سلامت جنین را بررسی کنید. توجه داشته باشید که در برخی موارد کیسه حاملگی یا قلب جنین کمی دیر تشکیل می‌شود. در چنین حالتی توصیه می‌کنیم که به پزشک متخصص مراجعه نمایید که دچار حاملگی خارج از رحم نشده باشید. کلید بارداری موفق آگاه بودن و انجام تمامی اقدامات احتیاطی لازم است. همچنین این را به خاطر داشته باشید که بارداری در هر زنی به شکلی متفاوت بروز پیدا می‌کند. حاملگی بدون علامت نوید روزهای بی‌دردسر را می‌دهد. پس‌ازاین دوران بدون هیچ درد یا مشکلی می‌توانید لذت ببرید.

علائم بارداری پنهان شامل درد خفیف و خستگی می‌شود.

کلام آخر

بارداری در روزهای ابتدایی بدون هیچ علامت خاصی شروع می‌شود، ولی به‌تدریج با گذر زمان و رشد چنین علامت‌های متفاوتی بروز پیدا می‌کنند. این علامت‌ها در زنان مختلف متفاوت است. بااین‌حال برخی از بانوان هیچ‌یک از علائم بارداری را تجربه نمی‌کنند. بارداری بدون علامت امر چندان شایعی نیست. به همین خاطر اکثر زنانی که چنین بارداری را تجربه می‌کنند، بسیار مضطرب می‌شوند؛ چراکه گمان می‌کنند این بارداری به معنای بیماری یا مشکلی در جنین است. ازاین‌رو در متن فوق سعی کردیم بر اساس مطالب منتشرشده در مقاله‌های معتبر به بررسی حاملگی بدون علائم، علت بروز آن و … بپردازیم. اگر میخواهید با علائم کلی بارداری آشنا شوید، با ما در مجله نوت روز همراه باشید.

خرید از لباست
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید