کتاب و رمانهنر و سرگرمی

بهترین رمان‌های عاشقانه ایرانی بدون سانسور

کتاب‌های داستانی و یا رمان این قدرت جادویی را دارند که شما را به دنیایی دیگر می‌برند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که در یک مکان راحت بنشینید و بسته به سلیقه خود کتاب چاپی، گوشی هوشمند و یا رایانه لوحی خود را بردارید و خود را در دنیای جدیدی که براساس کلمات و تخیل ساخته شده است رها کنید. این نوع از کتاب‌ها مخصوصاً اگر رمان ایرانی باشند، به شما این امکان را می‌دهند که فرهنگ، شادی، غم و یا حتی بدبختی یک شخصیت را تصور کرده و با او همذات‌پنداری کنید. ایران دارای ادبیات بسیار غنی است، از اشعار حافظ، فردوسی، مولوی و خیام گرفته تا رمان‌های ادبیات مدرن صادق هدایت و محمود دولت‌آبادی. در این مقاله قصد داریم تا بیشتر درباره رمان ایرانی صحبت کنیم و همچنین نگاهی داشته باشیم به بهترین رمان‌های ایرانی، پس با ما همراه باشید.

معرفی چند نمونه از بهترین رمان‌های ایرانی

خواندن کتاب دیدگاه منحصر به فردی را برای روشن شدن کشور و فرهنگ یک کشور به ارمغان می‌آورد. مردم ایران عاشق شعر و ادبیات هستند و کتاب‌ها و رمان‌های ایرانی بسیاری را می‌توان برای خواندن و سرگرم شدن پیدا کرد. ما با افتخار فهرستی بیش از بیست رمان ایرانی برتر را تهیه کرده‌ایم که اگر به ادبیات ایران و تاریخ و فرهنگ آن علاقه دارید، باید آنها را بخوانید، زیرا در لابه‌لای این کتاب‌ها فرهنگ واقعی ایرانی در این صفحات کتاب پنهان شده است. بااین‌حال، سلیقه‌ها در خواندن کتاب متفاوت است و امکان دارد که کتابی که به‌عنوان شاهکار معرفی می‌شود از نظر بعضی ارزش خواندن نداشته باشد.

سووشون نوشته سیمین دانشور

برخی منتقدان سووشون را اولین رمان فارسی می‌دانند. داستان این رمان در شیراز، در زمان اشغال بریتانیا بین سال‌های 1941 تا 1946 می‌گذرد. نقش اول داستان، زری آرزو دارد که چیزی بیش از یک زن و مادر باشد. شوهر زری صاحبخانه‌ای است که نمی‌خواهد با انگلیسی‌ها تجارت کند و به دلیل مقاومت کشته می‌شود. این داستان در عین واقعی بودن نمادین است و از داستان عزاداری سیاوش در شاهنامه الهام گرفته است. برخی رویدادها همچنین به کودتای 1953 ایران اشاره می‌کنند، اگرچه نویسنده به دلیل سانسور در آن زمان نمی‌تواند مستقیماً در مورد آن بنویسد.

رمان ایرانی چشم‌هایش اثر بزرگ علوی

رمان چشم‌هایش در ابتدا در سال 1357 منتشر شد و توسط بسیاری از محققان به عنوان بهترین رمان بزرگ علوی شناخته می‌شود. علوی، نویسنده برجسته معاصر فارسی و چپ گرا، به دلیل فعالیت سیاسی خود که منجر به زندانی شدن وی در ایران در زمان رژیم رضاشاه شد، مشهور است. چشم‌هایش داستان فرنگیس، یکی از اعضای طبقه بالای ایرانی است که زندگی روزمره او باعث شده از آموختن مهارت عقب بماند.

او با ناامیدی، در یک مدرسه هنری پاریس ثبت‌نام می‌کند، اما متوجه می‌شود که به‌عنوان نقاش به شدت فقدان مهارت دارد. او برای شرکت در فعالیت‌های سیاسی استاد ماکان، بزرگ‌ترین نقاش ایران، به ایران بازمی‌گردد. این کتاب به عنوان محبوب‌ترین رمان علوی که برای اولین بار به انگلیسی ترجمه شد، تصویری واقع‌گرایانه از ایران قرن بیستم را در دوران مدرن سازی سریع و اجباری ارائه می‌دهد.

رمان شوهر آهو خانم نوشته علی محمد افغانی

علی محمد افغانی نویسنده پیشکسوت معاصر در کرمانشاه متولد شد. او در خانواده‌ای فقیر بزرگ شد. اگرچه دانش‌آموز ممتاز بود، اما تحصیل را رها کرد و در کنار پدرش کار کرد. وی موفق به استخدام در شرکت ملی نفت ایران نشد. سپس تصمیم گرفت تحصیل را ادامه دهد. پس از اخذ دیپلم دبیرستان، به نیروهای مسلح پیوست و در آکادمی نظامی تحصیل کرد. در آن زمان، کشور دچار آشفتگی سیاسی بود.

افغانی شاهکار خود را در شوهر خانم آهو در زندان نوشت و شاهکار خود را در سال 1340 منتشر کرد، زیرا هیچ ناشری حاضر به انتشار چنین رمانی طولانی که توسط نویسنده‌ای ناشناس نوشته شده بود نشد، اما پس از انتشار آن بسیاری از نویسندگان مشهور آن را تحسین کردند. شخصیت‌های ادبی مانند مترجم سرشناس نجف دریا بندری و نویسنده برجسته محمدعلی جمال زاده از رمان وی تمجید کردند. این رمان زندگی وحشتناک زنان ایرانی در آن دوران را به تصویر می‌کشد.

رمان ایرانی بوف کور نوشته صادق هدایت

رمان بوف کور یکی از بهترین رمان‌های ایرانی ادبیات مدرن ایران محسوب می‌شود. داستان درباره مرد جوانی است که راوی کتاب بوده و نقاش است. او در حال کشیدن یک تابلو نقاشی است که یک زن سیاه پوش، یک سوسن را به پیرمردی که زیر درخت نشسته است هدیه می‌دهد. یک روز او در واقع این تصویر را از سوراخ روی دیوار می‌بیند و این زمانی است که داستان شروع می‌شود. سپس او به رؤیاهای قدیمی خود فرومی‌رود و شروع می‌کند تا داستان گذشته خود را به سایه خودش که شبیه یک جغد است، بیان کند.

صادق هدایت نویسنده کتاب، در واقع فردی است که مدرنیسم را به ادبیات فارسی معرفی کرد. او را یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان ایرانی قرن بیستم می‌دانند. در این کتاب، همان‌طور که نویسنده به تدریج در هذیان فرومی‌رود، خواننده گرفتار توهمات نویسنده می‌شود. کتاب مذکور به بسیاری از زبان‌ها از جمله انگلیسی، آلمانی و فرانسوی ترجمه شده است. شایان‌ذکر است که این شاهکار با نوشته‌های ادگار آلن‌پو، نویسنده سرشناس آمریکایی مقایسه شده است. بوف کور مملو از استعاره است که نشان دهنده وضعیت ایران در سال 1937 ، در زمان حاکمیت رضاشاه پهلوی است.

رمان زوال کلنل نوشته محمود دولت آبادی

سرهنگ یک رمان درباره ملت، تاریخ و خانواده است. داستان در شبی بارانی آغاز می‌شود که دو پلیس از سرهنگ می‌خواهند تا بدن شکنجه شده دختر قربانی انقلاب اسلامی را جمع آوری کند. این کتاب توسط یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان ایرانی به نام محمود دولت آبادی نوشته شده است که به دلیل تخیل فوق‌العاده و داستان سرایی خود مشهور است. او شما را در کتاب‌های خود فرو برده و باعث می‌شود هر جمله را زندگی کنید، بخندید و گریه کنید.

به دلیل داستان حساس این رمان، هرگز در ایران منتشر نشد، اما به عنوان یکی از بهترین آثار محمود دولت آبادی به شمار می‌رود. این رمان ابتدا در آلمان، بعداً در انگلستان و ایالات متحده منتشر شد. او این رمان را در دهه 1980 نوشت. این کتاب جوایز بسیاری را برای دولت‌آبادی به ارمغان آورد از جمله جایزه جان میشالسکی برای ادبیات (2013) و در لیست کوتاه جایزه ادبی بین‌المللی Haus der Kulturen Berlin (2009) قرار گرفت.

رمان جای خالی سلوچ شاهکاری دیگر از محمود دولت آباد

با این رمان ایرانی از دست دادن را عمیقاً در داخل احساس خواهید کرد. این رمان شاهکاری دیگر از محمود دولت آبادی است. با خواندن این کتاب این بار شما به قسمت شرقی ایران، روستایی در استان خراسان، می‌روید. هنگام خواندن این کتاب می‌توانید فرهنگ آن منطقه را به جذاب‌ترین شکل ممکن احساس کنید. رمان جای خالی سلوچ داستان بشریت، وحشیگری و بی‌مهری است. سلوچ نام پدر خانواده‌ای در این روستا است. یک روز او بدون دلیل ناپدید می‌شود و این دقیقاً زمانی است که بدبختی به این خانه پا می‌گذارد.

داستان این کتاب بسیار غم‌انگیز است، اما شما نمی‌توانید آن را تا انتها رها کنید، زیرا نویسنده کار فوق‌العاده‌ای انجام داده است و همه جزئیات را توضیح داده است و دقیقاً مثل این است که شما بخشی از آن خانواده فقیر هستید. به همین دلیل، شما می‌خواهید بدانید در پایان چه اتفاقی می‌افتد. البته، داستان کتاب فراتر از این خانواده است.

در واقع این کتاب بازتاب شیوه زندگی قدیمی در روستایی است که هیچ کس از وجود آن خبر ندارد. باید آن را بخوانید تا بفهمید که محمود دولت آبادی چگونه هنرمندانه از کلمات و جملات استفاده کرده است تا شما را مجبور به تصور هر کلمه این کتاب کند. نویسنده وقتی در زندان بود این ایده را در ذهن خود داشت. علاوه بر این، جای خالی سلوچ اولین اثر محمود دولت آبادی است که به انگلیسی ترجمه شد.

جای خالی سلوچ - شاهکاری از دولت آبادی

 

کلیدر نوشته محمود دولت آبادی – طولانی‌ترین و بهترین رمان‌های ایرانی

این رمان طولانی شامل ده جلد کتاب است و در طول 15 سال نگاشته شده است که یکی از بهترین کتاب‌های ایرانی در تمام دوران به شمار می‌رود. دوباره استاد محمود دولت آبادی ما را به روستایی در خراسان می‌برد. تمام آنچه در این رمان فارسی طولانی اتفاق می‌افتد، توصیف دولت آبادی است، با این کتاب پی می‌برید که او در توصیف همه رویدادها استاد است. خواندن هر ده کتاب کلیدر ممکن است یک سال طول بکشد. داستان کلیدر درباره یک خانواده عشایری کردنشین است که در روستای کلیدر خراسان زندگی می‌کنند. تمام داستان کتاب در این روستا اتفاق می‌افتد، جایی که این خانواده با رفتار خصمانه روستاهای هم‌جوار روبرو هستند.

کلیدر | یک از رمان های جاویدان فارسی

سمفونی مردگان نوشته عباس معروفی

رمان ایرانی سمفونی مردگان که یکی از بهترین رمان‌های ایرانی محسوب می‌شود، این کتاب بسیار تحسین شده است و داستان مردمانی است که همواره از درون می‌میرند و به جنون می‌رسند. راوی این داستان چند بار عوض می‌شود و هر بار داستان از زبان یکی از شخصیت‌های داستان است. این کتاب داستان خانواده اور خانی، ساکن اردبیل را برای ما بازگو می‌کند. ما با جزئیات زندگی آنها پس از جنگ جهانی دوم روبرو هستیم.

 شخصیت‌های داستان شامل جابر که تاجر موفقی است، همسر و چهار فرزندش از جمله آیدین که شاعر است و شخصیت اصلی داستان بوده، خواهر دوقلویش، آیدا، اورهان و یوسف که بزرگ‌ترین فرزند خانواده است و در شرایط سخت زندگی می‌کند، زیرا از حادثه‌ای در دوران کودکی‌اش رنج می‌برد. تاریخچه این خانواده در چهار حرکت سمفونی مانند آشکار می‌شود. تمرکز اصلی داستان تضاد بین افراد خانواده است.

قلم شیوای نویسنده کتاب سمفونی مردگان آن را به کتابی بی‌بدیل تبدیل کرده که تحسین بسیاری از منتقدان را برانگیخته است. رمان ایرانی سمفونی مردگان به چهار زبان آلمانی، انگلیسی و ترکی و کردی ترجمه شده و حدود نیم میلیون نسخه از این کتاب به فروش رفته است.

کتاب سمفونی مردگان | شاهکار ادبیات فارسی

رمان ایرانی چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم نوشته زویا پیرزاد

داستان این رمان ایرانی درباره احساسات متناقض یک زن است که باعث ایجاد سردرگمی‌هایی در زندگی روزمره وی می‌شود. این داستان در دهه 1960 اتفاق می‌افتد. شخصیت اصلی داستان، کلاریس آیوازیان یک زن ارمنی است که به همراه همسر و فرزندانش در آبادان و در یک محله خصوصی که برای کارکنان یک شرکت نفت ساخته شده است زندگی می‌کنند. او از اینکه همسر و مادری خوب است و در حال انجام وظایف روزمره‌اش است از درون احساس خوشبختی می‌کند تا اینکه روزی خانواده‌ای ارمنی همسایه آنها می‌شوند.

در آن زمان است که او احساسات جدید و فراموش شده‌ای را در زندگی خود احساس می‌کند. او در خواب، تصور می‌کند که با همسایه خود رابطه دارد. در همین اوضاع نابسامان و پیچیده سیاسی و اجتماعی وی توسط شوهرش به خانه آورده می‌شود. زویا پیرزاد در این کتاب داستانی جذاب را با شخصیت پردازی فوق‌العاده خلق کرده است.

چراغ ها را من خاموش میکنم | بهترین رمان‌های عاشقانه ایرانی

کتاب استخوان خوک و دست‌های جذامی نوشته مصطفی مستور

داستان این کتاب در مجموعه‌ای آپارتمانی در پایتخت تهران اتفاق می‌افتد. شما با خواندن این داستان می‌توانید زندگی برخی از افرادی که در این آپارتمان زندگی می‌کنند را تصور کنید. با خواندن این رمان ایرانی با هر شخصیت توصیف شده در کتاب همذات‌پنداری کرده، برای آنها ترحم می‌کنید، گاهی نیز برای آنها گریه کرده و در زمان کوتاهی خود را در حال اتمام کتاب می‌بینید.

مصطفی مستور، یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان زمان حاضر، از تمام شخصیت‌های خود به عنوان طعمه عدم قطعیت مطلق استفاده می‌کند. همه آنها به هرج‌ومرج معروف به “زندگی” دامن می‌زنند. زندگی این افراد به هم پیوسته است اما کاملاً جامعه معاصر ایران را توصیف می‌کند. این کتاب بارها در ایران چاپ شده است و توسط جوایز مختلف ادبی تحسین شده است که نشان می‌دهد چرا باید این رمان را بخوانید.

اتخوان خوب و دست های جذامی از بهترین رمان‌های ایرانی

بهترین رمان‌های ایرانی|پاییز آخرین فصل سال است نوشته نسیم مرعشی

داستان این کتاب ایرانی که به تازگی منتشر شده است درباره سه زن در حدود 30 سالگی است که همگی به دلایلی با یکدیگر در ارتباط هستند، اما همه آنها مسیرهای متفاوتی را طی می‌کنند. لیلا، شبانه و روجا از زمان دانشگاه با یکدیگر دوست بوده‌اند. همه آنها در زندگی خود مسائل متفاوتی داشته‌اند، اما هنوز پیوند قوی دارند. این کتاب دو بخش را ارائه می‌دهد: تابستان و پاییز. هر فصل دارای سه فصل است که نقطه نظر هر یک از این سه دوست را بیان می‌کند.

لیلا با گذشته خود، با همسر محبوبش که مهاجرت کرده و او را تنها گذاشته است، سروکار دارد. شبانه به‌سختی با مشکلات با مادرش و برادر معلول ذهنی‌اش و تصمیماتش برای زندگی شخصی و عاشقانه دست‌وپنجه نرم می‌کند. آخرین دختر، روجا، در تلاش است تا برای ادامه تحصیل در فرانسه به فرانسه مهاجرت کند. وی درخواست دانشگاه خود را دارد، اما ویزای وی رد می‌شود. همه این زنان باید راهی برای فرار از گذشته پیدا کنند و به دنبال آینده‌ای بهتر باشند.

این رمان در سال 2015 توسط نسیم مرعشی، نویسنده جوان با استعداد منتشر شد. به محض بیرون آمدن، در هر قفسه کتاب‌فروشی‌های فارسی شروع به درخشش کرد. این رمان به عنوان بهترین رمان سال انتخاب شد و تنها در طی دو سال به چاپ بیستم رسید.

پاییز فصل آخر سال است |بهترین رمان‌های عاشقانه فارسی

رمان ایرانی پرنده من نوشته فریبا وفی

پرنده من یک رمان کوتاه درباره داستان زندگی، عشق و فداکاری برای ازدواج است. این درباره یک زن 35 ساله است که در تهران امروزی زندگی می‌کند. او با مردی ازدواج کرده که رؤیای مهاجرت به کانادا را دارد و مادر دو فرزند است. آنچه این کتاب را در لیست بهترین رمان‌های ایرانی قرار می‌دهد این است که چگونه، فریبا وفی، نویسنده کتاب، به طرز هنرمندانه باعث می‌شود شما این شخصیت را به‌عنوان نمادی از بسیاری از زنان ایرانی ببینید که بین سنت و مدرنیته گیر کرده‌اند.

پرنده ی من یکی از بهترین رمان‌های ایرانی

رمان خواب زمستانی اثر گلی ترقی

گلی ترقی به خاطر نوشتن داستان‌های کوتاه معروف است. رمان ایرانی خواب زمستانی که قبل از انقلاب نوشته شده، شامل ده داستان به هم پیوسته درباره گروهی از دوستان قدیمی است که سال‌های عجیبی را در تاریخ ایران دیده‌اند. یک پیرمرد به همراه دوستان مدرسه‌ای او تصمیم گرفتند تا آخر عمر همیشه در کنار هم باشند. اما اکنون آنها دور از هم زندگی می‌کنند. هر فصل از کتاب، زندگی هر دوست را روایت می‌کند، روایت‌های متعدد تصویری جامع از زندگی مردم آن زمان را ترسیم می‌کنند.

بهترین رمان‌های عاشقانه ایرانی با نام خواب زمستانی

رمان غرق شدگان نوشته منیرو روانی پور

روانی پور در کتاب غرق شدگان از دنیایی بسیار متفاوت از واقعیت می‌نویسد. زنان این کتاب، زنان طبقه متوسط شهری با نگرانی‌های خاص خود نیستند. غرق شدگان درباره زندگی ساکنان یک شهر ساحلی در جنوب غربی ایران، یک سال پس از جنگ ایران و عراق است. این منطقه بیش از همه تحت تأثیر ویرانی جنگ قرار گرفت. افرادی که در این فرهنگ غنی و عجیب زندگی می‌کنند تحت تأثیر جادوی دریا هستند. این کتاب به سبک رئالیسم جادویی نوشته شده است و خوانندگان را به دنیای جادویی افسانه‌های جنوب ایران و زنانی که در آنجا زندگی می‌کنند، می‌رساند.

بهترین رمان‌های ایرانی | اهل غرق

حرف آخر

بدون شک، هزاران کتاب و رمان ایرانی وجود دارد که باید آنها را بخوانید، اما ما در این مقاله تمام تلاش خود را کردیم تا لیستی از بهترین رمان‌های عاشقانه ایرانی بدون سانسور را برای شما تهیه کنیم. شما می‌توانید کتاب‌های بیشتری از نویسندگان فوق را جستجو کنید، زیرا آنها می‌دانند چگونه کتاب‌هایی بنویسند که از خواندن آنها خسته نشوید. با خواندن این کتاب‌ها، خواهید دید که ادبیات ایران مانند فرهنگ شگفت‌انگیز و تاریخ جذاب آن چقدر عمیق و غنی است. امیدوارم از خواندن این کتاب‌های ایرانی لذت ببرید و برخی از آنها را در قفسه کتاب خود نگه دارید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید